Alışveriş Konusunda Büyük Bir Çağ Başlatan 'Getir' Uygulaması Silikon Vadisi'nden 38 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

-
Abone ol

Umarız ki bu şekilde daha fazla haberle karşılaşırız.

Kaynak: https://www.ft.com/content/d0a427f6-36e0...

Türk markası olan 'Getir' uygulaması, sermayedar Michael Moritz'in liderliğindeki Silikon Vadisi yatırımcılarından 38 milyon dolarlık teklif aldı.

2015 yılında İstanbul'da kurulan 'Getir' uygulaması, kullanıcıların en ufak ihtiyaçlarından en önemlilerine kadar her ürünü yaklaşık olarak 10 dakika içinde ulaştırıyor. Markanın kurucularından olan Nazım Salur, tembelliği demokratikleştirdiğimizi ve bir iki dolara uşağımız varmış gibi hissettiğimizi söylüyor. Şirket, geçtiğimiz yıl Sequoia Capital şirketinin önemli isimlerinden olan Amerikalı yatırımcı Michael Moritz'in dikkatini çekti. Şirket merkezine gelen Moritz, kendi kişisel hesabından 25 milyon dolar teklifte bulundu. Geriye kalan 13 milyon dolarlık kısım ise Brezilyalı ve Türk yatırımcılar tarafından yapıldı.

Financial Times'a göre Michael Moritz; 'Getir' markasının karmaşık market ve yemek siparişlerine yaklaşımını, beklenmedik ve taze bir şekilde hazırlanmış türk lokumuna benzetti.

Marka, 2019 yılının ikinci yarısından geçtiğimiz aya kadar 1.5 milyon siparişle gelen talepleri iki katına çıkardı. İlk olarak İstanbul'da başlatılan uygulama daha sonrasında Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli gibi şehirlerde de kullanılmaya başlandı. İlk yurt dışı finansman turunu elde ettikten sadece haftalar sonra şirket yöneticileri, Getir’in uluslararası pazarlara açılmasını finanse etmeyi amaçlayan 100 milyon dolarlık bir "B Serisi" turuna gireceğini söyledi.

Hedef değer, Türkiye'nin en başarılı şirketleri arasına girerek 500 milyon dolardan fazlasına ulaşmak...

São Paulo, Paris ve Meksika'da da uygulamaya başlamayı planlayan şirketin bir sonraki hedefi de 2020 yılının ortalarına doğru Londra'da devam etmek.

Nazım Salur, Türkiye'de yasal olmayan online alkol ve sigara gibi satışına izin verilen ülkelerde bunu uygulama olasılıklarının araştırılacağını söyledi.

Yani anlayacağınız legal olan her şeyi satmayı hedefliyorlar.

"10 dakika oldukça kısa bir süre, mahallenizdeki marketten alışveriş yapmanızdan bile daha hızlı..."

Ülkemize ekonomik olarak büyük katkı sağlayacak marka, Türk lirasının neredeyse %30 oranında değer kaybettiği 18 aylık kriz sürecinden sonra ilaç gibi gelecek. Numis Securities şirketinin başkanı Alex Ham da, 'Getir' uygulamasının Türk ekonomisine ışık tutabileceğini söyledi.

"Türkiye'de 'Getir' gibi başka uygulama var mı bilmiyorum ama başarılı girişimcilerin ve gerçekten farklı işletmelerin olduğunu biliyorum."

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
anarsinin-evladi

"Türkiye'de 20 başka Getir uygulaması var mı bilmiyorum" bu nasıl cümle amk? Kim çevirdi bunu?

Görüş Bildir