Görüş Bildir
Haberler
'AKP'den Seçime Kadar Çözüm Beklemek Saflık Olur'

'AKP'den Seçime Kadar Çözüm Beklemek Saflık Olur'

onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

Hükümetin seçimlere kadar Kürt sorununu çözeceğine inanmanın saflık olacağını belirten Demirtaş, bir ay içinde, genişletilmiş heyetlerin görüşmelerinin başlaması gerektiğini de söyledi.

HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, İstanbul’da bir araya geldikleri bir grup gazeteciye son siyasal gelişmelere ilişkin önemli açıklamalar yaptılar. Hükümetin seçimlere kadar Kürt sorununu çözeceğine inanmanın saflık olacağını belirten Demirtaş, diyalog sürecinden müzakere sürecine geçildiğini düşünebilmek için de, bir ay içinde, genişletilmiş heyetlerin görüşmelerinin başlaması gerektiğini söyledi.

Toplantıda en yoğun soru gelen konuyu, sürecin bulunduğu aşama oluşturdu. Demirtaş, “Mart ayında sürece dair yeni bir adım söz konusu olacak mı?” sorusuna yanıt verirken şunları söyledi: “Şu anda bulunduğumuz aşamaya kadar, Hükümet, Öcalan’ın hazırlamış olduğu Müzakere Tartışma Taslağını bir tartışma zemini olarak gördüğünü söyledi. KCK’nin de bu taslağı kabul ettiğini açıkladı. Bir ay içinde müzakere sürecine geçilmesi lazım.” AKP Hükümetinin 2015 haziran seçimlerine kadar Kürt sorununu çözeceğine inanmanın saflık olacağını vurgulayan Demirtaş, şu anda bulunulan noktayı diyalog süreci olarak tanımladı ve müzakere sürecine geçilmesi için, tarafların ellerindeki dosyalarla masaya oturacakları, gözlemci heyetinin de yer aldığı genişletilmiş heyetlere dayalı görüşmelerin başlaması gerektiğini söyledi. Görüşmelerin İmralı’da süreceğini belirten Demirtaş, İzleme Kurulunda da ‘Akil İnsanlar’ın ağırlıklı olacağını söyledi.

SON ANKETE GÖRE YÜZDE 9.4

Demirtaş, seçimlere dönük açıklamaları arasında kasım ayında yaptırdıkları bir anketin sonuçlarına da yer verdi. Bu ankete göre HDP’nin yüzde 9.4’de göründüğünü dile getiren Demirtaş, seçime parti olarak gireceklerini söyledi. Oylarının giderek arttığını gözlemlediklerini dile getiren Selahattin Demirtaş, barajı aşamamaları halinde Türkiye’yi nelerin beklediğine dair soruyu yanıtlarken de, “Kan gövdeyi götürecek diye bir şey yok” dedi. Demirtaş, sandıklara sahip çıkmak konusunda önceki seçimlere göre çok daha hazırlıklı olduklarını dile getirirken, CHP’nin, HDP ile AKP arasında bir anlaşma olduğu yönündeki açıklamalarına gönderme yaparak, esprili bir dille “CHP’nin de sandıkta bizim oylarımıza sahip çıkacağına inanıyoruz” dedi.Seçimlere ilişkin olarak şu anda kimse ile bir adaylık görüşmesi yapmadıklarını dile getiren Demirtaş, engelli ve Roman adayların olup olmayacağına dair soruya ilişkin olarak da, mağdur edilen, ötekileştirilen bütün kesimleri kapsamaya özen göstereceklerini söyledi.

Selahattin Demirtaş, hükümetin iç güvenlik yasasına dair olarak da, “Müzakere sürecini tuzla buz etme potansiyeli olan bir yasa” dedi. Bu yasaya karşı meşru mücadele zeminlerini sonuna kadar kullanacaklarını belirten Demirtaş, “Türkiye’nin muhalif güçleri sokağın meşruiyetinden taviz vermemelidir” diye konuştu.

BÜTÜN ÖRGÜT SÜRECİN ARKASINDA

Demirtaş, Kürt hareketi içindeki bazı güçlerin süreçten rahatsız olduklarına dair duyumların olduğu ve bunun doğru olup olmadığı sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Kesinlikle spekülasyon. Bütün örgüt sürecin arkasında. Hepsi ile görüşüyoruz. Böyle bir ayrılık sıfır ihtimal.”

CİZRE’DE AKP’SİZ KUŞ UÇMAZ

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre’deki sürece dair olarak İmralı’dan gelen, olayların önü alınmazsa “darbe mekaniğinin” devreye girebileceğine dair açıklamasını da hatırlatarak, “Bir yandan da AKP’nin devlet olduğu yorumları yapılıyor. Siz Hükümetten bağımsız bir gücün böylesi bir tutumu olabileceğine ihtimal veriyor musunuz?” şeklindeki sorumuzu yanıtlarken de, “Cizre’de Hükümetten bağımsız kuş uçmaz. Orada her şeyi ‘paralel yapı’ ile açıklama kolaycılığına kaçmamak gerekiyor. Cizre’nin kaymakamını Fethullah Gülen atamıyor. Emniyet müdürünü de Ekrem Dumanlı belirlemiyor. Hepsini AKP atadı. Cizre’de bir provokasyondan söz edilecekse bu bir AKP provokasyonudur. Orada bir otorite boşluğundan çok bir otorite fazlalığı var” dedi. Demirtaş, “Cizre’deki sürecin bir an önce normale dönmesinde yarar var” vurgusu yaptı.

  • Evrensel
Kaynak: http://www.evrensel.net/haber/102499/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın