Görüş Bildir
Haberler
ABD: 'Kobani'nin Düşmesini İstemeyiz Ama...'

ABD: 'Kobani'nin Düşmesini İstemeyiz Ama...'

adem kara
08.10.2014 - 10:56

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Suriye'de PYD ile 'aracılar vasıtaSıyla temasta bulunduklarını' söyledi. Psaki, 'Kimse Kobani'nin düşmesini istemez ama bizim öncelikli hedefimiz IŞİD'in bir güvenli bölgeye sahip olmasını önlemek' dedi. Psaki, bu noktada öncelikli odaklarının, hava saldırılarını yapıldığı yerlerde petrol rafinerileri gibi yerlerin kontrolünü sağlamak olduğunu ifade etti.

Psaki, günlük basın toplantısında, ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi emekli General John Allen ile yardımcısı ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk'ün ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin IŞİD ile mücadelesi kapsamında, 9 ve 10 Ekim tarihlerinde Ankara'da ziyaretlerde bulunacağını kaydetti.

Kobani'deki durumla ilgili soru üzerine Psaki, geçen akşam ve bu sabah ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Başbakan Ahmet Davutoğlu ile telefonda görüştüğünü bildirdi. Psaki, görüşmenin genel anlamda IŞİD tehdiyle alakalı olduğunu ve Kobani'yi de ele aldıklarını ifade ederek, General Allen ve Büyükelçi McGurk'ün ziyaretinde de bu konuların konuşulmaya devam edeceğini dile getirdi.

Kobani'de olanları 'korkunç' şeklinde nitelendiren Psaki, ABD ve Arap ülkelerinin üstlendiği roller ile Türkiye'nin oynayabileceği rollerle ilgili görüşmeler yapıldığını ma bunlarla ilgili detaylara giremeyeceğini belirtti. Psaki, 'Türkiye'nin şu anda üstlendiği rolden memnun musunuz?' sorusu üzerine, 'Türkiye, koalisyonun parçası olarak daha geniş rol üstlenme konusuna karar veriyor ve bu konudaki görüşmeler sürüyor. Bu konudaki açıklıklarını belirttiler' diye konuştu.

Sözcü Psaki, bir soru üzerine, Kerry ile Davutoğlu'nun görüşmesinde, ABD Başkanı Joe Biden'in Harvard Üniversitesi'ndeki sözlerinin gündeme gelmediğini bildirdi.

'Kimse Kobani'nin düşmesini istemez ama...'

Psaki, Türk liderlerin Kobani'nin IŞİD'in eline düşmesine izin vermeyecekleri sözlerinin hatırlatılıp, 'ABD'nin stratejik amacının da bu olup olmadığına' yönelik soru üzerine, 'Kimse Kobani'nin düşmesini istemez ama bizim öncelikli hedefimiz IŞİD'in bir güvenli bölgeye sahip olmasını önlemek' dedi. Psaki, bu noktada öncelikli odaklarının, hava saldırılarını yapıldığı yerlerde petrol rafinerileri gibi yerlerin kontrolünü sağlamak olduğunu ifade etti.

ABD yönetiminin, Bağdat'ın düşmesine izin verip vermeyeceğine yönelik soru üzerine Psaki, '(Bağdat'ı) savunmak için mümkün olan her şeyi yapacağımızı açıkça belirtmiştik' diye konuştu.

Psaki, Bağdat ile Kobani'ye yönelik farklı bakış sergilemelerine yönelik sorular üzerine, ABD olarak daha önce belirttikleri önceliklerine dikkati çekti.

PYD ile aracılar yoluyla görüştük

Psaki, 'PYD ile temasta olup olmadıklarına' yönelik soru üzerine, 'PYD ile aracılar yoluyla temasta olduklarını' belirtti. Psaki, 'PYD ile bilinen sebeplerden dolayı doğrudan temas kurmuyoruz. Tabii ki genel anlamda konuşursak, Suriye'de Suriyeli muhaliflerin içindeki bir dizi yetkili ile konuştuk. Evet, (PYD ile) geçmişte aracılar yoluyla görüştük' ifadesini kullandı.

'Kobani'deki durum nedeniyle, ABD ile PYD arasında daha doğrudan temasların olup olamayacağına' yönelik soru üzerine Psaki, 'Bu konudaki politikamız değişmedi. Aracılar yoluyla temas kurmaya devam edeceğiz' dedi.

Öte yandan Sözcü Psaki, yurdun çeşitli kentlerinde terör örgütü IŞİD'e tepki bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilere dair soru üzerine, genel anlamda ifade ve konuşma özgürlüğünü desteklediklerini dile getirerek, göstericileri bunları barışçıl yollardan gerçekleştirmeye, yetkilileri de barışçıl gösterilere saygı göstermeye çağırdı.

AA

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın