Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AB Liderler Zirvesi'nde Gündem 'Suriye ve Terörle Mücadele'

 > 
3PAYLAŞIM

AB ülkelerinin liderleri, ağırlıklı olarak sığınmacı krizi, İngiltere'nin AB'deki geleceği, terörle mücadele ve Suriye konularını görüştü. Ayrıca zirvede Türkiye'ye göçmen krizinde oynayacağı rol için verilecek olan 3 milyar euro'nun bir milyarını, Avrupa Birliği bütçesinden karşılama kararı alındı.

Brüksel'de iki gün süren AB zirvesinde üye ülkelerin liderleri, ağırlıklı olarak sığınmacı krizi, terörle mücadele, Suriye ve İngiltere'nin AB'deki geleceği konularını ele aldı. Sığınmacı meselesinde, krizin çözümüne dair alınan kararların uygulanmasında yaşanılan eksiklikler ve AB Komisyonu tarafından kurulması önerilen sınır ve sahil muhafız birliği öne çıktı.  

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, zirvede liderlerin sığınmacı krizine dair daha önce alınan kararların uygulanmasında eksiklikler yaşandığı konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

Liderlerin ortak bildirisinde ise, "AB Konseyi'nin Avrupa'nın karşı karşıya olduğu öngörülemez sığınmacı akışını durdurmak için bir strateji geliştirdiği" ifade edilerek, "Bununla beraber, uygulama yetersiz ve hızlandırılmalı. Schengen birliğinin güvene alınması için, dış sınırlarda kontrolün yeniden sağlanması zaruri. Özellikle sığınmacı kayıt merkezleri, yeniden yerleştirme, geri dönüşlerdeki eksiklikler hızlı bir şekilde ele alınmalı" denildi.

Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların AB'ye yerleştirilmesi

Zirvede ayrıca, AB Komisyonu tarafından açıklanan Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların AB'ye yerleştirilmesini öngören plan da gündeme geldi. Bildiride liderler, gönüllülük esaslı planı 'hızlı bir şekilde' ele alma konusunda anlaştı.   

Zirve sonunda konuşan planın sahibi AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, konu ile ilgili bir soru üzerine, "Plan tamamlanacak" dedi.

AB Konseyi Başkanı Tusk ise, "Kesinlikle tamamlanacak. Bu devam eden bir süreç. Planı destekliyorum. Belki de en önemli şey, Türkiye, Yunanistan ve iki ülke arasındaki sınırda duruma dair raporlar. Kesinlikle bu raporlar konusunda iyimser olmak için çok erken. Yani, Türkiye'nin eylemlerinin yeteri kadar etkili olup olmadığını görmek için çok erken" diye konuştu.

3 milyar euro nereye harcanacak?

Al Jazeera Türk'ten Ece Göksedef'in haberine göre, hem zirve öncesi Davutoğlu ile hem de zirve sırasında üye ülkelerin liderleri, göçmenlerin AB ülkelerine yerleştirilmesi yanı sıra, Türkiye'nin Avrupa'ya göçmen akınını durdurması için verilecek 3 milyar euro'luk yardımı da masaya yatırdı.

Zirvenin ardından ayrı ayrı basın toplantısı yapan Merkel ve Hollande, bu paranın bir milyon euro'sunun AB'nin kendi bütçesinden karşılanacağını açıkladı. Hollande "AB'de varolan araçların tümü kullanılmalı" derken, Merkel de AB bütçesinden göç krizi için pay ayrılmasına itiraz eden herhangi bir ülke olmadığını belirtti.

Terörle mücadele Türkiye ile iş birliği

Zirvede terörle mücadele konusunda da kararlar alındı. Bildiride, 13 Kasım'da Paris'te gerçekleşen saldırıların AB'nin terörle mücadeleye devam etme konusundaki azmini güçlendirdiği ifade edilerek, bu konuda ABD gibi önemli ortaklarla iş birliği dahil her türlü imkanın tam olarak kullanılacağı vurgulandı.

'Esad'la kalıcı barış olmaz'

AB liderleri, Suriye'de siyasi bir çözüm için oluşturulan Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun çabalarına ve IŞİD'le mücadeleye olan desteklerini yinelerken, "Mevcut rejim altında Suriye'de kalıcı bir barış olmaz" diyerek, Beşşar Esad'ın yönetimde kalmasına karşı olan tutumlarının da altını çizdiler. 

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir