AB Dışişleri Bakanları: 'Peşmerge Silahlandırılacak'

 > 
58PAYLAŞIM
AB Dışişleri Bakanları: 'Peşmerge Silahlandırılacak'

AB dışişleri bakanları IŞİD'in petrol satırak finansman sağlamasını engellemek, peşmergelere silah yardımında bulunmak ve Irak'ın kuzeyine insani hava köprüsü kurmak konusunda anlaştı.

Irak ve Rusya gündemiyle Brüksel'de olağanüstü toplanan AB dışişleri bakanları, IŞİD'in saldırılarını şiddetle kınayarak, Irak'ta kötüleşen insani durumdan ciddi endişe duymaya devam ettiklerini bildirdiler.

AB'nin Irak kararlarında, "Irak ve Suriye'deki bazı filler insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında olabilir ve sorumluların hesap vermesi için bunlar derhal soruşturulmalıdır" ifadesi kullanıldı.

Kararlarda, ABD'nin IŞİD'le savaşlarında Irak hükümetine ve peşmergelere destek çabaları memnuniyetle karşılanarak "terörle ortak mücadelede Irak ile işbirliğinin uluslararası sorumluluk olduğu" vurgulandı.

İngiltere, Fransa ve Holanda başta olmak üzere bazı üye ülkelerin bölgesel Kürt yönetimine silah yardımı kararı almasını memnuniyetle karşılayan AB dışişleri bakanları, askeri yardımların üye ülkelerin kapasitelerine ve yasalarına uygun şekilde ve Irak hükümetinin rızası alınarak yapılması gerektiği konusunda uzlaştı.

Dışişleri bakanlarının kararlarında, "IŞİD'in petrol satışının nasıl engelleneceğinin" değerlendirileceği belirtildi ve bu yolla IŞİD'e finansman sağlanması kınandı.

CNNTürk

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir