Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10 Maddede Türkiye'nin İklim Karnesi

528PAYLAŞIM

İklim Değişikliği ile Mücadele Konferansı Paris'te sürüyor.

Paris'te toplanan Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği 21. Taraflar Konferansı (COP21) devam ediyor. İklim değişikliği konusunda en büyük sorumluluk sahibi ülkeler, atmosfere yaydıkları sera gazı emisyonunu nasıl azaltabilecekleri konusunda fikir birliğine varmaya çalışıyorlar. Türkiye'de bu konferansın katılımcılarından biri ve 2030 yılına kadar sera gazı emisyonunun artışından azaltım yapmayı hedefliyor.

Peki ama Türkiye'nin iklim değişikliği ile mücadelesinde bilinmesi gereken özellikleri neler? Bunları sizler için derledik.

1. Türkiye, Avrupa’da en çok güneş alan ülkelerden birisi.

Haritadan da görülebileceği üzere Türkiye, diğer Güney Avrupa ülkeleri ile birlikte, güneşten yararlanma potansiyeli oldukça yüksek olan bir ülke.

2. Fakat buna rağmen güneşin toplam elektrik üretimi içindeki payı sıfıra yakın.

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nün sağladığı verilere göre, Türkiye’de yılda ortalama 2640 saat güneş görülüyor. Almanya’da ise güneşlenme süresi yılda ortalama 1600 saat.

Ancak Güneş Enerjisi Endüstrisi Birliği’nin 2014 yılında yayınladığı rapora  göre, Almanya elektrik tüketiminin yaklaşık %7’sini güneş enerjisinden sağlıyor. Türkiye’de ise güneşin toplam elektrik üretimi içindeki payı sıfıra yakın.

3. Türkiye'de ciddi bir enerji talebi artışı yaşanıyor.

Türkiye’nin toplam enerji talebi 1990 – 2013 arasında %127 oranında arttı. Bu periyotta yerli üretim yaklaşık %25 artarken ithalat ise 3 katına çıktı.

4. Türkiye'nin toplam ithalatının %23'ünü enerji ham maddeleri oluşturuyor.

2014 yılında enerji hammaddeleri ithalatının miktarı 54,9 milyar dolardır ve bu miktar toplam ithalatın %23’ünü oluşturmaktadır.

5. İçinde bulunduğumuz Kuzey Yarım Küre giderek sıcaklaşıyor.

Hesaplamalara göre, 1983 – 2012 dönemi, Kuzey Yarımkürede son 1400 yılın en sıcak dönemi oldu.

6. Türkiye'nin de sıcaklık ortalaması yükseliyor.

1970 – 2014 dönemini eşit periyotlarda değerlendirdiğimizde Türkiye de sıcaklık ortalaması 12,7’den 13,8 santigrat dereceye çıktı.

7. Karbon salımını en çok arttıran ülkelerden birisi konumundayız.

Türkiye karbon salımını en çok arttıran ülkelerden birisi. 1990-2011 arasında dünyada ortalama karbon salımı artışı %51, Türkiye’nin aynı dönemdeki artış miktarı ise %129.

8. Türkiye'de kişi başına düşen karbon salınımı miktarı artıyor.

1990 – 2010 arası kişi başına düşen karbon salımında %50’yi aşan artış yaşandı.

9. İklim değişikliği karnemiz zayıf.

İklim Değişikliği Performansı Endeksinde Türkiye 54. sırada.

10. Sulak alanlarımızı kaybediyoruz.

Türkiye’de son 40 yılda 1.3 milyon hektar kadar sulak alan geri dönülemez şekilde ekonomik ve ekolojik fonksiyonlarını kaybetti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir