'Peşmergeyi, Türkiye Üzerinden Geçirmek Tarihi Bir Hata'

 > -
Abone ol

Bahçeli, peşmergenin Kobani'ye geçişiyle ilgili, Peşmergeyi, Türkiye üzerinden geçirmek çok büyük bir tarihi hatadır. Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere bu hatadan dönmelerinde yarar vardır" dedi

ANKARA - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Siyaset ve Liderlik Okulu'nun 11. Dönem Açılış Töreni'ne katıldı. Görüntü alınmasının ardından basına kapalı gerçekleşen törenin çıkışında Bahçeli, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"Çözüm süreci kapsamında sekreterya kurulmasına" ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Bahçeli, Türkiye'de 1 Ağustos 2009'da Gölbaşı'nda emniyet güçlerinin bir tesisinde, bazı insanların bir araya gelmesiyle başlatılan demokratik açılım sürecinin, son ifadesiyle "çözüm süreci" olarak nitelendirildiğini söyledi.

"Tavizler paketiyle siyasi iktidar PKK'ya yardımcı oluyor"

"Ancak Türkiye'de 63 akil insan başta olmak üzere, iktidarı oluşturan 312 milletvekili ve Bakanlar Kurulu'nun da değerli üyeleri, çözümden ne anlaşılması gerektiğini bir türlü tanımlayamamaktadır" ifadesini kullanan Bahçeli, "Millet oyalanmaktadır ama PKK'nın hedeflerine ulaşması noktasında tavizler paketiyle bugünkü siyasi iktidar PKK'ya yardımcı olmaktadır" diye konuştu.

"Sekreterya oluşturuluyor, böylelikle PKK meşrulaştırılıyor"

Sekreteryanın da bunun bir aşaması olduğunu öne süren Bahçeli, şöyle devam etti:

"Müebbet hapse mahkum olmuş bir caninin her türlü isteğine cevap verecek tavizlerle, görüşmelerle bugünlere gelinmiştir. Şimdi de sekreterya oluşturuluyor, böylelikle PKK meşrulaştırılıyor. Türkiye'nin zannediyorum bugünkü siyasi iktidarın gelecekte de eşbaşkanı olabilecek bir şahsın hazırlanmasına katkı sağlıyorlar. Bize göre bunlar ihanete yardımcı olan yanlış değerlendirmelerdir. Böyle bir saçmalık olmaması lazımdır. Çözüm süreci aldatmacasından da milletin kurtulması lazımdır."

"Bu hatadan dönmelerinde yarar var"

Bahçeli, "peşmergenin Kobani'ye geçişiyle ilgili" soruyu yanıtlarken de bunların, siyasi iktidarın tutarsız, çelişkiler içerisinde sürdürdüğü politikaların bir sonucu olduğunu iddia etti.

"Peşmerge hangi devletin silahlı gücü olarak tanımlanmaktadır ki tezkereyle barışık bir tarzda bu geçiş sağlanmış olsun. Böyle bir olay yok" diyen Bahçeli, şunları kaydetti:

"Bunlar Kuzey Irak'ta, Irak'ın toprak bütünlüğüne ihanet etmiş, Irak'ın yönetimiyle çelişki içerisinde olan ve Türkiye'nin baş ağrısı, Irak'ın da düşmanı olan bir güruhun insanlarını muhatap alarak Türkiye üzerinden geçirmek çok büyük bir tarihi hatadır. Bu hatanın sonucu çoğa mal olacaktır. Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere bu hatadan dönmelerinde yarar vardır."

"Jandarmanın İçişleri Bakanı'na bağlanması süreçteki ikinci bir katliamdır"

"Jandarmanın İçişleri Bakanlığına bağlanmasının, terörle mücadelede zafiyet oluşturacağı eleştirilerine" ilişkin görüşünün sorulması üzerine, "Jandarmanın lağvedilerek mevcut yapısının İçişleri Bakanına bağlı bir unsur haline dönüştürülmesi bu süreçteki ikinci bir katliamdır. Kamu düzenini koruyacak tüm unsurlar tahrip edilmektedir. Bu da onlardan bir tanesidir" dedi.

"Jandarmaya en büyük ihtiyaç duyulduğu bir ortamda böyle bir konuyu gündeme getirmek, PKK taleplerine yeni bir taviz olarak sunulması düşünülmektedir" görüşünü bildiren Bahçeli, MHP'nin bunu kabul etmesinin mümkün olmadığını belirtti.

  • Dünya
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir