'Elimize Silah Almayacağız'

 > 
30PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, Cemil Bayık'ın PKK'nın silah bırakmasıyla ilgili sözlerini değerlendirdi, "Biz başka siyasetçiler gibi 'şöyle böyle olursa elimize silah alırız' demeyeceğiz. Ne olursa olsun elimize silah almayacağız" dedi.

Cumhurbaşkanlığı kampanyası kapsamında İstanbul Beyoğlu'nda Ermeni, Süryani, Rum ve Yahudi gruplarla görüşen HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş basına kapalı toplantı öncesinde gazetecilere açıklama yaptı.

Bir gazeteci Demirtaş'a KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık'ın hafta içinde PKK'nın silah bırakmasıyla ilgili sözlerini sordu.

Demirtaş, "Biz kalıcı barış için uğraşacağız. Biz başka siyasetçiler gibi 'şöyle böyle olursa elimize silah alırız' demeyeceğiz. Ne olursa olsun elimize silah almayacağız. Siyasetçiler olarak kalıcı barış için şiddetin tümüyle devreden çıkması için mücadele edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı kampanyası da bunun bir parçasıdır. Barış isteğimiz, birlikte yaşam isteğimiz de bunun en somut göstergesidir. Umut ediyorum ki çözüm ve barış arayışlarında somut aşamaya geçilir." dedi.

Bayık, Kürtçe yayımlanan Azadiya Welat gazetesine yazdığı yazıda Ortadoğu'nun silahların devre dışı bırakıldığı bir coğrafya olmadığını savunmuş, "Kürtler ve Kürdistan halkı özgür ve demokratik yaşama kavuşmadan kim gerillanın direnişten vazgeçeceğini ve silah bırakacağını sanıyorsa o hayal görüyordur. Hiç kimse hayale kapılmasın, gerçekçi olsun. Kürtler özgür ve demokratik yaşama kavuşmadan bu tür hayalci şeyleri dillendirmesin." ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'a eleştiri

Açıklamalarında cumhurbaşkanlığı yarışındaki rakibi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren Demirtaş, Erdoğan'ı düşmanlaştırıcı dil kullanmakla suçladı.

Demirtaş, "Başbakan'ın kullandığı dil hâlâ aynı şekilde kamp, gerilim yaratmaya, başkalarını düşmanlaştırmaya dönük bir dildir. Biz asla öyle bir dil kullanmadık, kullanmayacağız. AKP'ye oy veren insanlar düşmanımız değildir, bu topraklarda birlikte yaşayacağımız, kimliği ne olursa olsun kardeşlerimizdir. Sırf AKP'ye oy verdi diye bir topluluğu, grubu asla düşmanlaştırmadık, düşmanlaştırmayacağız. Başbakanın yaptığı budur." dedi. Bu dilin sokakta gerilimin ve provokasyonların nedeni olduğunu ileri sürdü.

TRT'ye sitem

HDP Eş Başkanı cumhurbaşkanlığı yarışında dengeli davranmamakla suçladığı devlet televizyonu TRT'ye de sitem etti.

Daha önce TRT'nin kendisi ile birlikte yarışın üçüncü adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na süre ayırmadığını, buna karşın Erdoğan'a geniş yer verdiğini söyleyen Demirtaş, "Ümit ediyorum ki TRT bunu yayınlıyordur. Çünkü yaptığımız kampanya görüşmeleri ve bu çerçevede söyleyeceğimiz her şey istiyoruz ki bütün Türkiye tarafından duyulsun, görünür hale gelsin" dedi.

  • Kaynak: Anadolu Ajansı
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir