Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Çocuklara Cinsel İstismar' Davaları Yüzde 697 Arttı

 > 
179PAYLAŞIM

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, çocukların cinsel istismar ve saldırılardan korunması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi. Tanrıkulu, 'çocukların cinsel istismarı' kapsamında açılan davaların 2006 yılında 2 bin 414 iken, 2011 yılında 16 bin 827’ye yükseldiğine dikkat çekerek, söz konusu artışın yüzde 697 oranında olduğuna vurgu yaptı.

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu imzası ile TBMM Başkanlığı’na sunulan önergede, Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun, çocuklara yönelik tecavüz eylemine de yer verilen 'Çocukların cinsel istismarı' başlıklı 103. maddesi çerçevesinde açılan dava sayısının 2006 yılında 2 bin 414 iken, 2011 yılında 16 bin 827’ye yükseldiği belirtildi. 

Tanrıkulu, davalarda 2006’dan 2011’e yüzde 697’lik bir artış söz konusu olduğuna dikkat çekerek, "5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 6. maddesinde ve uluslararası sözleşmelerde çocuk, 18 yaşını doldurmamış kişi olarak tanımlanmasına rağmen söz konusu 103. maddede sadece 15 yaşından küçük olanlara karşı işlenen cinsel saldırı ve istismar suçları düzenlendiği için, bu verilere 15-18 yaş aralığında olup, cinsel istismara ve saldırıya uğrayan çocuklar dâhil değildir." dedi.

'Çocuklara yönelik birçok cinsel saldırı vakasının yargıya taşınmadığı ve saklandığı acı bir gerçek'

Sezgin Tanrıkulu

Tanrıkulu, şöyle devam etti: 

"Nitekim TCK’nın 102. maddesinde ayrıca düzenlenen tecavüz suçu nedeniyle açılan davaların sayısı 2006 yılında 4 bin 419 iken, 2011 yılında 10 bin 726’ya, TCK’nın 105. maddesinde düzenlen cinsel taciz suçu nedeniyle açılan davaların sayısı ise 2006’da 6 bin 244 iken, 2011 yılında 12 bin 729’a yükselmiştir. 

Bu tür suçların yüzde 70’inin çocuklara yönelik olduğu bilinmektedir. Çocuklara yönelik birçok cinsel saldırı vakasının çeşitli nedenlerle yargıya taşınmadığı ve saklandığı da başka bir acı gerçektir. Dolayısıyla ülkemizde on binlerce çocuğumuz her geçen gün artan şekilde cinsel saldırı suçlarına maruz kalmaktadır. Ortada çok büyük bir toplumsal sorun ve insan hakları ihlali bulunmaktadır. Anayasa’nın 41. maddesinde, devlete her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alma görevi verilmiştir.

Ayrıca, ülkemiz adına 25 Ekim 2007 tarihinde imzalanan ve 25 Kasım 2010 tarihinde 6084 sayılı kanunla onaylanan, Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi uyarınca taraf ülkeler çocukların cinsel sömürü ve istismarını engellemek ve bununla mücadele etmek, cinsel sömürü ve istismara maruz kalan mağdurların haklarını korumak ve bu alanda ulusal ve uluslararası işbirliğini geliştirmek için etkin tedbirler almakla yükümlüdürler. Fakat Anayasa'mızdaki bu hükme ve taraf olduğumuz ‘Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi’ndeki gerekliliklere rağmen hükümet, çocukların cinsel istismardan korunması için gereken çabayı göstermediği gibi, cezaevlerinde, ıslahevlerinde, yetiştirme yurtlarında devletin koruması altında olan çocuklarımızı bile bu tür saldırılardan koruyamamaktadır. Bu tür korkunç saldırılara her gün bir yenisi eklenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda Pozantı Cezaevi'nde kalan çocukların uğradığı taciz ve tecavüz olayları ortaya çıkmış, son günlerde ise Aliağa Şakran Çocuk Cezaevi ve Antalya L Tipi Cezaevi'nde çocukların tecavüze uğradığına dair çok ciddi iddialar gündeme gelmiştir. 

Yılda en az 17 bin dolayında çocuğumuz cinsel istismara ve saldırıya uğrarken hükümetin ve ilgili Bakanlığın ne yaptığı, hangi işle meşgul olduğu büyük bir merak konusudur. Ülkeyi yönetenler açısından özellikle devletin koruması altındaki çocukların uğradığı cinsel saldırılara karşı gereken tedbirleri almamak, en hafif nitelemeyle bu büyük insanlık suçuna göz yummak demektir. Sonuç olarak çocukları artan şekilde cinsel saldırı ve istismar olaylarına maruz kalan bir milletin hiç olmazsa Meclis'teki vekillerinin bu büyük soruna duyarsız kalmaması gerekir."

CHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir