Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Bu Haberi Yapan Bedelini Ağır Ödeyecek’

 > -
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT TIR'larıyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinde Can Dündar imzalı yayınlanan habere ilişkin, "Bunların bütün derdi Türkiye'nin imajına gölge düşürmek. Bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek öyle bırakmam onu" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

'Bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek'

Bu olay Bayırbucak Türkmenleri ile alakalıdır. İnsani yardımı, şu anda Milli İstihbarat Teşkilatımız, Bayırbucak Türkmenleri'ne vermektedir. Biz onları yalnız bırakmamanın ötesinde, sıkıntıda olanların bir kısmını ülkemize çektik, tekrar daha sonra gönderdik. Milli İstihbarat Teşkilatı'na atılan bu iftiralar, yapılan gayrimeşru operasyon, ajan ve casusluk faaliyetidir. Bu casusluk faaliyetinin içine bu gazete de girmiştir. Elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Ben davamı da açtım. Bunların bütün derdi Türkiye'nin imajına gölge düşürmek. Bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek öyle bırakmam onu.

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından Twitter hesabından şu tweeti paylaştı:

Cumhuriyet gazetesi, Cuma günü, durdurulan TIR'lara ait olduğu iddia edilen görüntüleri paylaşmış, ardından gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Erdoğan, başkanlık sistemine ilişkin soru üzerine, "Bir defa ilanihaye böyle bir görevi yapmak gibi bir şey söz konusu değil. Başkanlık sisteminin de bir sınırı var. Totaliter rejimlerde bu tür şeyler olabilir ama biz burada bir totaliter rejimin özlemi içinde değiliz" dedi.

'Şahsımla alakalı herhangi bir beklentim yok'

Başkanlık sistemi ile şahsına yönelik bir beklentisi bulunmadığına dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu:

"Şahsımla alakalı burada herhangi bir beklentim yok. Benim tek derdim, ülkem çok çabuk sıçramalı. Çünkü biz eğer muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkacaksak, burada bizim sistemi gözden geçirmemiz lazım. Sistemi gözden geçirdiğimizde de karşımızda, şu andaki mevcut parlamenter sistemle bu yürümez."

Erdoğan, TRT canlı yayınında soruları yanıtladı. (Fotoğraf: @bahadiracikel)

'İstediğiniz gibi at oynatırsınız' diyemeyiz'

Erdoğan, Çözüm Süreci'ni devam ettirdiklerini, sürecin karşısına dikilme durumu olursa da bunu aşacaklarını belirtti.

Çözüm Süreci'ne karşı illegal yöntemlere başvuranların bedelini muhakkak göreceğine işaret eden Erdoğan, "Bunlara 'İstediğiniz gibi at oynatırsınız' diyemeyiz. Son parlamentoda biliyorsunuz, İçişleri Bakanlığımızın iç güvenlikle ilgili çıkardığı yasalar, buna yönelik yasalardır ve bu yasalar tabii ki devreye girecektir" diye konuştu.

'Kılıçdaroğlu gelsin dolaşsın, altın kaplama bir klozet bulacak mı?'

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisine yönelik iddialarının hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:

"Eğer ana muhalefetin başındaki zat, dürüstse, namusluysa, -Bakın ben yarın Iğdır ve Erzurum'da olacağım, hemen bu akşam Genel Sekreterime talimat vereceğim- buyursun gelsin, Cumhurbaşkanı Külliyesi'nde buraları dolaşsın, herhangi bir lavaboda, tuvalette acaba böyle altın kaplama bir klozet bulacak mı? Bakın ben diyorum ki eğer böyle bir şey bulamazsa kendisi bu görevi bırakmaya var mı? Eğer bulursa ben Cumhurbaşkanlığı görevini bırakacağım. Bak bu kadar açık konuşuyorum. Bunu devletin televizyonundan haykırıyorum. Siyaset namusla yapılır, dürüst yapılır, adil yapılır."

'Bulamadığı takdirde CHP'nin başından ayrılacak mı?'

Kılıçdaroğlu'nun, iddia ettiği malzemeleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bulması halinde cumhurbaşkanlığı makamını bırakacağını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bardaklar, vesaire... Benim dönemimde bardak, çanak, şu, bu falan filan böyle bir alım olmamıştır. Bunlar hep eski dönemdendir. İfade edilen rakamlarla da alınmış bir bardak yoktur. Onları da arkadaşlarım çıkarttı. Benim dönemimde alınmadı ama geçmiş dönemde alınanlarda da bu fiyatta, bu tür şeyler var mı? Bununla ilgili de her tür oradaki alımlarla ilgili arkadaşlarım bilgiyi verirler. Dönemimde böyle bir alım asla yapılmamıştır, hepsi geçmiş dönemden kalan malzemelerdir. Bu malzemelerle bizim Beştepe Külliyesi yürümektedir ama bir defa az önce söylediğim ifade çok önemli, çünkü bir iftira, edebe, adaba yakışmaz, onunla da bağdaşmaz. Ben 'hodri meydan' diyorum. Hadi buyurun, çık gel, Beştepe Külliyesi'ni dolaş, gez, bak. Ben bulduğu takdirde Cumhurbaşkanlığını bırakacağım, bu kadar iddialı konuşuyorum. Kendisi bulamadığı takdirde CHP'nin başından ayrılacak mı? Bu kadar açık."

Bank Asya'nın TMSF'ye devredilmesi kararı

Bank Asya'nın Türk finans sektöründe ağırlığı olmadığını ifade eden Erdoğan, bankanın TMSF'ye devredilmesine ilişkin şunları söyledi:

"Bu bankanın Türk finans sektöründe bir ağırlığı yok. Yüzde 1 falandır. Artık İslam dünyasında özellikle sermaye böyle bir güvenilir merkez yer arıyor. Londra bu işin merkezi olsun da, İstanbul neden olmasın. Biz o algıyı meydana getiremedik. - Ziraat Katılım'ın açılmasıyla birlikte umutlarım artıyor. Halk Katılım'ın açılışıyla ilgili de çalışmalar sürüyor.

Vakıf Bank'ın yüzde 56'sı Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün. Bu Vakıf Katılım'ın çok güçlü bir hâle gelmesini sağlayacaktır. Tabii bu bir anda olmaz, peyderpey oradaki hissesini alıp Vakıf Katılım'ı çok güçlü hâle getirebilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Vakıf Katılım'ın dağıttığı paradan rahatlıkla parayı kullanabilecek. Vakıflar Genel Müdürlüğünün ilgi alanı çok geniş. Bu bir akar. Ve bu akarı rahatlıkla kullanma şansına sahip olacak. Vakıflar Genel Müdürlüğü inanıyorum ki en etkin hayır kurumu hâline gelecek."

'Halkın içinde olmamdan daha doğal ne olabilir?'

Erdoğan, "Ben cumhurun seçtiği Cumhurbaşkanıyım. Dolayısıyla halkın içinden geldim. Benim halkın içinde olmamdan daha doğal, daha tabii ne olabilir?" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"YSK'ya müracaat ediyorlar. Büyük bir çoğunluğu reddedildi müracaatlarının ama birkaç tane yasalara başta Anayasa olmak üzere ters kararlar YSK'dan çıktı ki, siyasi kararlardı. Çok açık, net. Cumhurbaşkanı'nın bu tür bir toplu açılışı veya halkla buluşmayı yapma noktasında onun hangi meydanda nasıl yapacağına dair bir engel yok."

"Halkın tarafını tutma noktasında, kimse bana engel koyamaz. Çünkü ben halkımın tarafında, onların haklarını koruma noktasında elimden gelen mücadeleyi sonuna kadar vereceğim" diyen Erdoğan, "Halkıma karşı aldatmaca, şu, bu olması halinde de halkıma bunları benim hatırlatmam, halkımı bu noktada uyarmam belli bir deneyimi, tecrübeyi halkımla paylaşmaktan daha tabii ne olabilir? Bunu yapmak durumundayım ki yarın 'Bizi niçin bu konuda uyarmadınız?' demesinler" şeklinde konuştu.

'Nerede yoksul?'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "17 milyon yoksul var" şeklindeki sözlerine ilişkin olarak da "Mesela konuşuyor, 17 milyon yoksul. Nerede yoksul? Hangi veride var? Hiç dürüst değil bunlar. Nerede böyle bir yoksul?" dedi.

Erdoğan, "Biz artık 27 Mayısları yaşamak gibi bir şeyi aklımızın kenarından, köşesinden, hiçbir yerden geçiremeyiz. Bu işler artık aşıldı. Onun heveslileri yok mu? Var" ifadelerini kullandı.

'Memur değil, gazeteciyiz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Can Dündar ağır bedel ödeyecek öyle bırakmam onu" açıklamasına, Dündar Twitter'dan cevap verdi.

AA, İHA, TRT ve Onedio

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir