'Ayla' Filmine Esin Kaynağı Olmuştu: Kore Gazisi Süleyman Dilbirliği Hayata Veda Etti

 > -

Hayatı Türkiye'nin Oscar adayı "Ayla" filmine konu olan ve öyküsü ile Türkiye'yi gözyaşına boğan Kore gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği, 91 yaşında hayata gözlerini yumdu. 

Dilbirliği, solunum ve böbrek yetmezliği tanılarıyla 12 Kasım'dan bu yana yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu.

Hastaneden yapılan açıklamada, "Solunum ve böbrek yetmezliği tanılarıyla hastanemiz yoğun bakım kliniğine 12 Kasım'da yatırılan Dilbirliği, yaklaşık 30 gündür aralıklı organ destek tedavileriyle takip ve tedavi altında tutulmuştur. Ancak hastamızın son bir hafta süresince genel durumunda bozulma görülmüş ve son 24 saat boyunca gelişen organ yetmezliği sonucunda yapılan tüm müdahalelere rağmen gazimiz vefat etmiştir." ifadelerine yer verildi.

Astsubay Süleyman Dilbirliği, Kore Savaşı sırasında ailesini savaşta yitiren 5 yaşındaki bir kız çocuğunu sahiplenerek adını Ayla koymuştu.

Ayla Filminin Gerçek Hikayesi: Koreli Küçük Kız ile Türk Askerinin Öyküsünü Okurken Gözleriniz Dolacak! - onedio.com
Ayla Filminin Gerçek Hikayesi: Koreli Küçük Kız ile Türk Askerinin Öyküsünü Okurken Gözleriniz Dolacak! - onedio.com

Yaşam öyküsüyle "Ayla" filmine konu olmuştu.

Vefatı ile Türkiye'yi yasa boğan Süleyman Dilbirliği'ne sosyal medyadan veda mesajları yağıyor...

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tolga-caliskan

üzüldüm ya

meliscankurtaran

of be süleyman amca hayat hikayenle filminle şimdi de gidişinle ağlattın beni mekanın cennet olsun. çok mutluyum ama senin için, yıllar sonra aylana kavuştuğun, hayat hikayeni milyonlarla paylaştığın içinç keşke bu filmin oscar aldığını da görebilseydin. alabileceği kesin değil ama Türkiyeye bir sürü gurur yaşatmış o askerin sanatta da gururun kaynağı olduğunu görmeyi çok isterim...

anka24

Uğurlar olsun iyi insan. Çeşke kızını Kore'de bırakmasaydın be!

Gizli Kullanıcı

allah gani gani rahmet eylesin mekanını cennet eylesin. kızıyla buluştu ama kısa bir zaman da olsa geçirebildiler. tüm tryi yasa boğdun be süleyman amca.

medj4itr

Allah (c.c.) rahmet eylesin. Mekanın cennet olsun, Süleyman amca. Biz senden razıyız, Rabbim de senden razı olsun inşaAllah.

Başlıklar

Kore
Görüş Bildir