Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘140 Lira Muayene Ücretini Ödeyemediği İçin Öldü’ İddiasına Soruşturma

 > -

Sağlık Bakanlığı, 30 yaşındaki Rabia Çiçek'in İzmir'de şiddetli sancı şikayetiyle gittiği özel hastanenin acil servisinde 140 liralık muayene ücretini ödeyemediği için öldüğü iddiası hakkında soruşturma başlattı.

İzmir'de şiddetli sancı şikayetiyle gittiği hastanede 140 liralık muayene ücretini ödeyemediği için öldüğü iddia edilen tüberküloz hastası Rabia Çiçek'in ablası Tuba Piren, gazetecilere konuştu.

Başkalarının canı yanmasın diye çaba harcadıklarını belirten Piren, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada 18 Ağustos'ta öğle saatlerinde kardeşinin rahatsızlandığını, bunun üzerine İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Yeşilyurt Eğitim ve Araştırma Hastanesine gittiklerini anlattı.

Acil servisteki görevli doktora kardeşinin tüberküloz hastası olduğunu, başka bir hastanede 2 ay önce tedavi gördüğünü ifade ettiğini aktaran Piren, ''Doktor, kardeşimin tüberküloz hastası olduğunu duyunca, 'bunun maskesi nerede?' diye sordu. Ben de 'acil çıktığımız için unuttuk' diye cevap verdim. Hastanede 4 saat kadar bekledik. Bazı tetkikler yapıldı. Görevli doktor, tetiklerden sonra kardeşimin ağrılarının psikolojik olduğunu söyledi.'' diye konuştu. 

Piren, bunun üzerine Buca'daki bir özel hastaneye gittiklerini, hastaneye acil servisten sedyeyle girdiklerini, kardeşinin muayene odasına alınmasının ardından kendisinin hastane görevlilerince vezneye yönlendirildiğini ifade etti.

'140 lira muayene ücreti ödenmezse bakılmayacak'

Kardeşinin sancılar içinde bağırış seslerini duyduğunu anlatan Piren, veznedeki görevlinin 140 lira muayene ücreti istediğini ileri sürdü. Taksiyle geldikleri için üzerinde 50 lira para bulunduğunu belirten Piren, şöyle konuştu:

''Eşimle telefonda konuşmuştuk, evden para almaya gitmişti. Kardeşimi taksiyle getirdiğim için üzerimde 50 lira vardı. Görevliye 'Bu kadar param var, eşim birazdan burada olur geri kalanını öderiz' dedim. Görevli bir yere telefon açtı ve bana 'Bu parayı ödemezseniz doktor muayene etmeye gelmeyecek' dedi. Bir anda yıkıldım. Boynumda altın kolye vardı. Çocuğuma verip bozdurttum, o da 50 lira değerindeymiş. Vezneye toplam 100 lira verdim. Eşim hastaneye paranın kalan kısmını getirinceye kadar kardeşimle ilgilenmediler.''

'Kardeşim sedyede acılar içinde öldü'

Piren, paranın tamamlanmasının ardından doktorun muayene için geldiğini, yaklaşık yarım saat sonra kardeşinin krize girdiğini belirterek, "Sedyeyle götürülüşünü gördüm. Daha sonrada öldüğü bildirildi. Kardeşim sedyede acılar içinde öldü. Hastane, ölümünün ardından 'Siz acil servisten girmişsiniz, yanlış anlaşılma olmuş' diyerek paramızı iade ederek, içeriğini bilmediğim bir belge imzalattı. Hastaneler ilgilenmediği için şikayetçi olduk. 'Biz başkasının da bu şekilde canı yanmasın istiyoruz. Benim kardeşim göz göre göre ölüme gitti. Sedye üzerinde 'Abla bu acı beni öldürecek' diyordu. Ben de 'Kurtulacaksın' dedim. Ama kurtaramadık Rabia'yı.'' ifadelerini kullandı.

'Adalet istiyorum'

Rabia Çiçek

Yedi çocuğundan birini kaybeden anne Selime Bakır (61) da kızının ihmal sonucu yaşamını yitirdiğini öne sürerek, şunları kaydetti:

''Adalet istiyorum, anne olarak içim yanıyor içim parçalanıyor. Başkasının yanmasın istiyorum. İnanıyorum ki adalet yerini bulacak. İhmal ettiler yavrumu. Allah merhamet versin öylelerine. Ömrüm yeter mi yetmez mi bilmiyorum ama Allah'tan dilerim ki adalet yerini bulsun.''

'Sonuçları itibarıyla ahlaken ve etik manada bir cinayet'

Ailenin avukatı Melih Dikayak ise savcılık tarafından olayla ilgili soruşturma açıldığını belirterek, teknik anlamda bir cinayet olmasa da sonuçları itibarıyla ahlaken ve etik manada bir cinayet bulunduğunu ileri sürdü.

'Müfettiş görevlendirilerek soruşturma başlatıldı'

Sağlık Bakanlığı, internet sitelerinde yayımlanan "Rabia 140 lira için öldü" başlıklı habere konu olan iddiaların yakından takip edildiğini belirterek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Söz konunu olayla ilgili Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın talimatıyla müfettiş görevlendirilerek soruşturma başlatılmıştır. Yapılacak soruşturma sonucunda, ihmal ya da kusur tespit edilmesi halinde gerekli yasal işlemler uygulanarak kamuoyuyla paylaşılacaktır."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir