Zorla Okulundan Naklettirildiğini Söyleyen Eşcinsel Öğrenci Sesini Duyurmaya Çalışıyor!

959PAYLAŞIM

Antalya’da eşcinsel bir lise öğrencisi, okuduğu liseden cinsel yönelimi sebebiyle zorla naklettirildiğini açıkladı. Yaşadıklarını Gmag isimli siteye anlatan Deniz'in öyküsünü biz de sizinle paylaşacağız...

LGBTİ bireyler her türden ayrımcılığa ve ötekileştirmeye maruz bırakılıyorlar. Bunun ötesinde nefret cinayetlerine kurban gidiyorlar. Kimi zaman vahşice yakılarak hem de...

Bir Trans Kadın Daha Katledildi: Yakılarak Öldürülen Hande Kader İçin Susma! - onedio.com
Bir Trans Kadın Daha Katledildi: Yakılarak Öldürülen Hande Kader İçin Susma! - onedio.com

Üzülerek belirtmeliyim ki, bunlar "münferit" vak'alar da değiller. Türkiye, trans bireylere yönelik nefret cinayetlerinde maalesef Avrupa birincisi.

Türkiye Trans Cinayetlerinde Avrupa'da Birinci - onedio.com
Türkiye Trans Cinayetlerinde Avrupa'da Birinci - onedio.com

LGBTİ bireylere yönelik son ayrımcılık örneği ise Antalya'da yaşandı. Eşcinsel bir lise öğrencisi olan Deniz A. sadece cinsel yönelim dolayısıyla Saime Konca Anadolu Lisesi’nden zorla naklettirildiğini açıkladı.

Yaşadığı sistematik ayrımcılığı kaleme alan Deniz'in yazısını paylaşıyoruz şimdi sizlerle.

Merhaba benim adım Deniz A.

Antalya Saime Konca Anadolu Lisesinde okumaktayım. Okuduğum okulda sürekli bir baskı altındayım, geçtiğimiz dönem Mert A. adlı öğrenci bana saldırıp, burnumu kırmıştır, daha sonra okul idaresi hiç bir şey yapmadı, ben babam ile yaşayan genç bir lise öğrencisi olarak hakkımı aramak için dava açtım, daha sonra okul bu dava nedeniyle, bu şahsı okuldan attı. Fakat benim için kabus dolu günler devam etmektedir.

"Oğlunuz eşcinsel bu gelip geçici bir heves olabilir..."

Okuldaki idareciler giydiğim cekete kadar karışır durumdalar, müdür Hüseyin Y. cinsel yönelimim farklı olduğu için, ilçe emniyet müdürlüğüne ‘Bu çocuk gay’ diye bir yazı göndermiştir, ardından babam Antalya Çocuk Şube tarafından aranıp, taciz edilmiştir. ‘Oğlunuz eşcinsel bu gelip geçici bir heves olabilir, biz takibe alacağız’ denmiş, tüm kişisel haklarıma saldırılmıştır.

"Gerizekalı senin özel hayatın olamaz, senin özel hayatını ben çizerim..."

Daha sonrasında müdür ile konuşmaya, odasına gittiğimde, ve kendisine ben bir öğrenciyim ve okumak istiyorum, burası benim okulum, bu benim özel hayatım dediğimde, kendisi, ‘Gerizekalı senin özel hayatın olamaz, senin özel hayatını ben çizerim’ deyip, babamı okula çağırıp, okuldan gitmem için nakil kağıdını imzalattırtmıştır.

"Amaçları okulda eşcinsel kimlikli öğrencileri, LGBT’li öğrencileri barındırmamak..."

Bu olaylardan sonra psikolojim çok bozuldu, babamla çok büyük kavgalar ettik, annem seneler önce vefat etti, kendimi çok yalnız ve çaresiz hissediyorum. 

"Okuma hakkım için savaşacağım..."

Kendimi güçlü biri olarak görüyorum. Okuma hakkım için savaşacağım, çünkü bu benim hakkım. Defalarca kimliğim nedeni ile rehber öğretmene gönderildim, okulda her şekilde psikolojik ve fiziksel tacize uğradım yeter artık yeter! 

"Ben sadece okumak istiyorum..."

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Benim yerimde başka biri olsaydı belki canına kıyabilirdi, veya babam başka türlü bir adam olsaydı beni öldürebilirdi.Bizim okumaya, yaşamaya hakkımız yok mu?

Deniz A.

İşte Deniz A.'nın sözünü ettiği nakil kağıtları...

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Madde 26 -1. Herkes eğitim hakkına sahiptir.

Dolayısıyla anayasa ile de güvence altında olan bu temel insan hakkı insanların cinsel yönelimleri dolayısıyla engellemez!

Bizi İnsan Yapan Değerlerimizdir: 30 Madde ile İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi - onedio.com
Bizi İnsan Yapan Değerlerimizdir: 30 Madde ile İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi - onedio.com

Siz Deniz A.'nın âdeta "sürgün" edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Eğitim evrensel ve anayasal bir haktır, engellenemez.
Çekimserim.
Başka çocuklara kötü örnek olduğu için doğru karar.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yarkin-kosker

o adi homofobiklere bu muduru savunacak bisey bulun da goreyim

kanemenzombi

anadolu lisesinden kız mesleğe düşürülmesi cidden yazık ülkede herkes kendi kafasına eseni yapıyor bir erkek tercihi ne olursa olsun kız mesleğe gitmemeli kerimcan durmaz a havalı gözüyle bakanlar dışarıda diğer eşcinselleri kötülüyor

selim.memiss

Okulda millet bonzai çekiyo bu amk müdürü şu gencecik liselinin pipisi erkeğe kalkıyor diye başka okula atıyor. Böyle eğitim sisteminin anasını sikeyim bide kız mesleğe atmış orospu çocuğu

gunesliler

Baştaki adam köpek olunca, sürüsünden ne beklersin ki!? Yalnız baştaki Pirzolanın etini yerken, bunlar kemiklerindeki artıktan pay almak için bunları yapıyorlar. Düşünün daha yüksek makamlarda neler yapabilirler!!!!

tatsumi

Kız meslek lisesine nakil aldırmışlar. Yobaz müdürümüz herhalde 'kızlara zararı olmaz' gözüyle baktı. Şunu da belirteyim ki kız meslekliler genelde erkek hocalara bile yürür oldular.

Görüş Bildir