Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yunanistan'da Irkçılık Korkutucu Seviyede

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yunanistan'da Irkçılık Korkutucu Seviyede

Yunanistan'da Irkçılık Korkutucu Seviyede

Yunanistan'da ırkçılık gerekçeli saldırıların endişe verici seviyeye yükseldiğini bildiren BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, yönetimin ve yetkililerin sorunu çözmek için adım atmadığını kaydetti.

Ocak ile Eylül arasında 87 ırkçı saldırının kayıt altına alındığını belirten Komiserlik, mevcut durumu "olağanüstü ürkütücü" olarak nitelendirdi. Yabancıların durumu bildirme konusunda çekindiklerinden dolayı sayının çok daha yüksek olduğunu tahmin ettiklerini belirten Komiserlik, şikayetçilerin polisler tarafından geri çevrildiğini bildirdi.

Yabancıların saldırıları bildirmeleri durumunda yeni saldırıların hedefi haline geldikleri kaydedilen raporda, ırkçı suç işleyenlerin cezalandırılmadığına dikkat çekildi.

Rapora göre, çoğu kurban kamuya açık alanlarda saldırıya uğruyor. Meydanlarda, toplu taşıma araçlarında genellikle siyah giyisili erkekler, yüzlerini kapatarak saldırıyı gerçekleştiriyor.

Raporda saldırıya uğrayan çoğu göçmenin Afganistan, Bangladeş, Somali ve Pakistan uyruklu olduğu ve kayıtlara geçmediği belirtiliyor. Mağdurlar, saldırganların faşist Altın Şafak Partisi'nin amblemini taşıyan giyisiler giydiğini belirtiyor.

Ayrıca BM raporunda 15 olayda da Yunan polisinin şiddet kullandığı ve rutin arama sırasında ırkçı saldırı düzenlediği kaydedildi.

YABANCILAR GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLİYOR

Başkent Atina'da ortak basın toplantısı düzenleyen göçmen hakları savunucuları, ülkede dışarıdan gelenlere karşı her gün bir saldırının düzenlendiğini belirterek, polisin yaşananlara göz yumduğunu kaydetti.

Ayrıca siyasi sığınma talebinde bulunamayanların yasadışı göçmen olarak kabul edilip, insanlık dışı koşulların yaşandığı kamplara atıldığı da belirtildi.

ATIMA Sivil Toplum Örgütü'nden Spiros Rizakis, yaptığı konuşmada, ekonomik krizde yabancıların günah keçisi olarak görüldüğünü belirterek, günlük bazda ırkçı saldırılarda büyük artış yaşandığını kaydetti.

Haziran ayında yapılan seçimlerde aşırı sağcı Altın Şafak Partisi'nin büyük çıkış yakalaması ile mültecilerle ilgili tartışmalar alevlendi.

En son 7 Eylül'de içlerinde bir milletvekilinin de bulunduğu parti mensupları, Atina yakınlarında bir pazarda kimlik kontrolü yapmış, gerekli belgeleri bulunmayan göçmenlere saldırıp, tezgahlarını yerle bir etmişti.

Mayıs ayında Arnavutluklu bir genç motorsikletli ırkçıların hedefi olurken, Ağustos ayında Iraklı bir genç ırkçılar tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. (etha)

YUNANİSTAN

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınBirleşmiş MilletlerIrakYunanistan
Görüş Bildir