Yiyorlar Ama Çalışmıyorlar: Halk Yerine Kendisi İçin Çalışan Hükümetlerden Akılalmaz Yolsuzluk Örnekleri

937PAYLAŞIM

Dünya üzerinde bazı ülkelerde yöneticiler halk için değil kendi refahları için mücadele eder, hatta bazı örnekler vardır ki 'Bunlar halk tarafından nasıl görülmez!' dedirtir. Dünya çapında yolsuzluk örneklerine bakıp yolsuzluğun etkileri üzerine biraz düşünelim mi?

1. İlk örnek Rio de Janeiro'daki bu köprü...

Gerekiliği konusunda soru işaretlerini gizlemek zor.

İleride ufak bir kıvrımla devam edebilecek yol yerine bir 'kolaylık' yaratılmaya çalışılmış. Bu çaba 5 milyon dolara mal olmuş. Bununla bitmiş mi? Bitmemiş.

Köprüye bir de açılış yapılmış, 100 bin dolara yakın da bu açılış seremonisi için harcanmış.

Bölgedeki hanelerin ortalama aylık gelirinin 700 dolar olduğunu hatırlatalım.

Burada tatları kaçıran detay bölgedeki politikacıların hem kendileri hem yakınları hem de kampanyalarını fonlamak için bunun gibi gereksiz onlarca yapı için kaynak ayırıyor oluşu. Bu en görünür olan örnek olsa da tek örnek değil.

2. Alameti çözülemeyenlerden: Hindistan'dan dev fil heykelleri...

Heykellerin bu coğrafyadaki anlamından bahsetmiyoruz. Bu heykeller Hindistan'da kast sisteminin tabanındaki Dalit'lere güç verdiği savunularak yönetim tarafından inşa ediliyor ve tam 7 milyar rupiye mal oluyor.

Peki bu 'güç' simgesine ihtiyacı olduğu düşünülen Dalit'ler ne durumda?

Herhangi bir Dalit'in günlük kazancı ortalama 65 rupi yani 1 dolar civarı. Heykeller yerine onlara sağlanacak yeni imkanlar belki de daha fazla güç sağlayabilir ama yönetim de haklı: Refah rant getirmez.

3. Hindistan hükümeti ilköğretimde okuyan çocuklar için bundan birkaç yıl önce bir besin yardım kampanyası başlatmıştı.

Bu gördüğünüz manzarada sıradan bir grup insan, bu besin yardımı kampanyası esnasında dağıtılan yüklü miktarda ekmeği çöpe atarken görüntüleniyor. Sebebi ise yardım için verilen ekmeklerin küflenmiş olması.

Olay ilk zamanlarda istisna olarak görülüyor fakat sonradan yapılan incelemeler ilkokul çağındaki yoksul çocuklara dağıtılan bu besinlerin tamamı düşük kaliteli ve bozulmak üzere satın alınmış, diğer bir ifadeyle ucuza getirilmiş ürünler.

4. Kenya'da hükümet, bu el arabalarından sayısız olarak ihaleyle satın aldı.

'Bunda ne var ki, her şeyi de yolsuzluk olarak görmeyin' demeden önce bekleyin. Ülkedeki mezbahalarda kullanılmak için satın alınan el arabalarının yolsuzluğu amacında değil, ihalesinde.

Bu gördüğünüz el arabasına saygı duymanız gerekebilir zira her bir araba tam 1047 dolara satın alındı.

Yolsuzluk tam da burada çünkü aracın piyasada maliyetiyle birlikte satış fiyatı sadece 48 dolar.

5. Macaristan'da ihtiyacın 'biraz' fazlasına tekabül edecek devasa bir futbol akademisi inşa edildi...

Şöyle uzaktan bakıldığında gayet güzel bir hizmet olarak görülüyor olabilir ama harcanan milyonlarca dolar, bölgede böylesine bir talebin olmaması göz önüne alındığında yolsuzluk ortaya çıkıyor.

Yukarıdaki görselde işaret edildiği gibi herhalde tesadüfen Macar başkan Viktor Orbán'ın evi bu akademinin tam yanında.

budapestbeacon.com

Ayrıca burada tekil bir yolsuzluk yok, yolsuzluklar zinciri var.

4000 kişilik bölgeye FIFA standartlarında yapılan bu akademiyle şehrin bağlantısını sağlayacak demir yolu projesi de Avrupa Birliği tarafından fonlanıyor.

Macar başkan futbolu nasıl destekliyor, dünya alem görsün diye...

6. Meksika'nın bir önceki devlet başkanı Enrique Peña Nieto birkaç yıl önce bir ev satın almıştı. Tabii buna ev demek yeterli olursa...

7 milyon dolar değerindeki bu şahane evi, devlet başkanı Nieto, TV oyuncusu olarak ünlenen eşinin birikimleriyle aldıklarını iddia etti. Fakat herkes ikinci sınıf bir oyuncu olan eşinin bu kadar para kazanamayacağını biliyordu.

Meksika'da görevli kara yolu şirketiyle arasındaki ilişki ona bu evi aldırmıştı, nasıl mı bu kadar emin olabiliyoruz?

Sağda Enrique Peña Nieto, solda Meksika'daki tüm kara yollarının sahibi olan zengin bir iş adamı.

Devlet başkanının kolundan tehditkar biçimde tutarak ona bir şeyler söyleyebilecek cesareti varsa herhalde mantıklı bir sebebi de vardı.

7. İtalya'da Salerno-Reggio Calabria asfaltı olarak bilinen bir yolsuzluk yumağı hayli meşhur.

Bu asfaltın temel özelliği, 1929'dan beri bitirilememesi ve ancak 55 yıl sonra açılabilmiş olması. Bu sürede yaşananlar ise pek tuhaf.

Sadece son 15 yılda bu asfalta 12 milyar dolar harcandı...

Çalışmalardan dolayı yaşanan trafik kazalarında 3000'den fazla insan öldü ve asfalt açılmadan önceki 10 yılda 18 işçi bu sahada yaşamını yitirdi.

8. Mumbai, Hindistan'da gazi ve şehit yakınlarının barınma ihtiyacını gidermek için bu gökdelen inşa ediliyor.

Projenin ne başlangıcında ne de hayata geçirilmesinde bir yolsuzluk yok, yolsuzluk bir dönem sonra değişen hükümetle baş gösteriyor. Yeni yetki sahipleri gökdelenin eski amacını pek beğenmiyor olsa gerek, her bir katını eşe dosta pay ediyorlar.

9. 2014 Sochi Kış Olimpiyatları hazırlıklarında bir garip 'yapısal çılgınlıklar' yaşanmıştı, onları da hatırlayalım...

Bu bir.

Bu iki. Peki bu fotoğraflar yalnızca komik manzaralardan mı ibaret?

Rakamlara gelirsek komik manzaralar bir anda yolsuzluk krizine dönüşüyor.

Gelin belgelerle konuşalım, aşağıdaki tablo 1960 yılından 2014'e Olimpiyat oyunlarının bütçelerini ve yapılan harcamaları ifade ediyor.

Koyu renkler genel bütçeyi, açık renkler ise toplam harcamayı ifade ediyor. Sochi'nin toplam harcamasına uzun uzun bakalım. 

Belki de çok fazla oyuna ev sahipliği yapmıştır? Maalesef bu da değil. Pekin'de 142 milyon dolar harcanırken, Sochi'de 520 milyon dolar harcanmış. Pekin 302 etkinliğe ev sahipliği yaparken, Sochi'de bu sayı sadece 98.

Peki politikacıların kesesine akan bu paralarla neler yapılabilirdi?

Bu olaylar gerçekleşirken hayata geçirilen NASA'nın Curiosity projesi sadece 2 milyar dolara mal olmuştu, yani İtalya'daki asfaltın birkaç yıllık maliyeti, Kenya'daki kıymetli el arabalarına harcanan ücret kadar.

Yolsuzlukla kendi refahını düşünen politikacılar yerine halkı gözetenler ne zaman dünyaya hakim olacak? Şimdilik bilemiyoruz...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir!

Biz Survivor'la Yatıp Şeyma Subaşı'nın Aşk Hayatıyla Kalkarken Teknoloji Dünyasında Neler Oldu? - onedio.com
Biz Survivor'la Yatıp Şeyma Subaşı'nın Aşk Hayatıyla Kalkarken Teknoloji Dünyasında Neler Oldu? - onedio.com
İsveç'in de Yıllarca Devlet Törenlerinde Kullandığı İlk Resmi Marşımız Mahmudiye'nin Bestecisi: Donizetti Paşa - onedio.com
İsveç'in de Yıllarca Devlet Törenlerinde Kullandığı İlk Resmi Marşımız Mahmudiye'nin Bestecisi: Donizetti Paşa - onedio.com
50 Yıl Önce Denizli’de Çobanlık Yaparken Keşfedilip Einstein’a Rakip Olan, Siri’nin Mucidi Hüseyin Yılmaz - onedio.com
50 Yıl Önce Denizli’de Çobanlık Yaparken Keşfedilip Einstein’a Rakip Olan, Siri’nin Mucidi Hüseyin Yılmaz - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gunec71

"Bizdeki de yolsuzluk mu, pühüüü" diyorsunuz yani...

logicaldoor

Meclise kapı yapılacaktır. İlgili bürokrat bir müteahhit ve bir marangoz çağırıp işi gösterir. Her ikisinden de fiyat teklifi ister. Marangoz ölçer, biçer, çizer, hesaplar, "500 TL'ye olur" der. Bürokrat müteahhite döner. Müteahhit hiç istifini bozmadan "2500 TL" der. Bürokrat şaşırır. "Bu arkadaş ölçü biçti o kadar hesap yaptı 500 TL çıktı, siz doğrudan 2500 dediniz. Bu nasıl hesap?" diye sorar. Müteahhit yine istifini bozmadan "Hesap basit" der. "1000 TL bana, 1000 TL size, 500 TL'de arkadaşa veririz, kapı yapılır."... Kenya'nın hesabı da böyle anlaşılan. 500$ aracıya, 500$ bürokrata, 47$ da arabayı üretip satana vermişler olmuş bitmiş...

nediyosunolum

hanimiş Türkiye

hippopotalamus

#3 teki fotograf maalesef yanlış. Fotograf Hindistan'ı değil Bolivya'yı gösteriyor...

barkin-cetin

Keşke biraz Türkiye'den de örnek verseydiniz. Onlarca yolsuzluk var.

Görüş Bildir