Görüş Bildir

Yemen'de Anlaşma Sağlandı

Anasayfa > Gündem

Yemen'de 4 aydır başkenti elinde bulunduran Şii Husi isyancılar ile yönetim arasında anlaşmaya varıldı. Husilerin siyasi taleplerinin çoğu kabul edilmiş görünüyor.

Yemen resmi haber ajansı SABA, Yemen'de Husiler ile Cumhurbaşkanı Abd Rabbu Mansur Hadi arasında anlaşmaya varıldığını duyurdu. Buna göre, Husilerin temel taleplerinden olan anayasa taslağında değişikliğe gidilecek ve 4 ay önce kabul edilen Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması hayata geçirilecek.

Husiler mevcut yönetimi, grubun Eylül ayında başkenti ele geçirmesinden sonra imzalanan Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması'nı hayata geçirmemekle suçluyordu.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması'nı imzalayan siyasi oluşum temsilcilerine, devlet kurumlarına katılımın sağlanması için bir uygulama mekanizmasının oluşturulması çağrısında bulunuldu. Açıklamada devlet kurumlarında temsil edilmeyen tüm siyasi oluşumlara bu hakkın tanınacağı belirtildi.

Ayrıca anayasa taslağında en geç bir hafta içinde değişikliğe gidilmesi ve Şura Meclisi üye sayısının artırılması için hazır olunduğu duyuruldu.

Husilerin verdiği teminatlar

Cumhurbaşkanlığı Husilerin de, 5 gün önce kaçırılan Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'i serbest bırakma teminatı verdiğini açıkladı. Husilerin ayrıca Cumhurbaşkanı Mansur Hadi'nin konutuna bakan tüm bölgelerden, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve başkentte kontrol noktaları kurulan yerlerden çekilme sözü verdiği belirtildi.

Husiler Salı günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı ele geçirmişti. Cumhurbaşkanı Mansur Hadi'nin de Husilerin elinde olduğu yönünde haberler var. 3 gündür ev hapsinde tutulan Başbakan ise Çarşamba günü serbest bırakılmıştı.

Devrik lider mi yönlendiriyor?

Al Jazeera'nın ele geçirdiği bir ses kaydı, Yemen'in devrik lideri Ali Abdullah Salih'in Husileri perde arkasından yönettiğini ortaya koydu. Salih bu görüşmede, Husilerin lideri Abdülvahit Ebu Ras'a atmaları gereken siyasi ve askeri adımlar konusunda fikir veriyor. Görüşmenin, Husiler başkenti ele geçirdikten yaklaşık bir ay sonra yapıldığı tahmin ediliyor.

  • Al Jazeera
Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/yem...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?