Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yapay Zekâ ile Alakalı Okudukça 'Bunlar Bizim Sonumuz Olabilir!' Diyeceğiniz İlginç Gelişmeler

-
Abone ol

"Yapay zekâlar insanlığın başına gelen ya en iyi şey ya da en kötü şey olacaklar.”

Yaşayan en büyük fizikçi olan Stephen Hawking, geçtiğimiz sene gelişmekte olan yapay zekâ teknolojisiyle ilgili bu sözleri sarf etmişti.

Zira geldiğimiz noktada yaşanan pek çok olay, yapay zekâ ile alakalı akıllardaki soru işaretlerini artıracak şekilde gelişiyor.

Gelin, şimdi bu kafa karışıklığına sebep olan gelişmelerden birkaçına daha yakından bakalım.

Özellikle son dönemde yapay zeka ile alakalı konulara en çok yatırım yapan şirketlerin başında Google geliyor.

Google DeepMind şirketi, Google’in yapay zekâ ile alakalı çalışmalarını yürüten bir alt şirketi ve yapay zeka konusunda hayli değerli keşiflere imza attılar kısa zaman önce.

DeepMind yapay zekâlarının geliştirilmesi konusunda geçtiğimiz sene büyük aşama kaydedilmiş, robotlara yeni anılar edinme ve bunları hatırlayabilme özelliği kazandırılmıştı.

Ayrıca bu yapay zekâlar, dünyanın en iyi Go oyuncularıyla girdikleri karşılaşmalarda kazanan taraf olmuş, insanın kendinden çok daha zeki robotlar yaratabileceğini kanıtlamışlardı.

Son zamanlarda ise bu robotların insan sesini taklit etme becerileri ve işbirliği yapma eğilimleri üzerinde çalışılıyordu.

Çalışmalar gösterdi ki, Google'ın yapay zekâları bir oyunda kaybedeceklerini anladıkları zaman öfkelenmeye ve kazanmalarını sağlayacak agresif stratejiler geliştirmeye başladılar.

Google’in haricinde yapay zekâ konusunda yatırımlarını artıran bir diğer şirket ise Facebook.

Fakat, onlar da yapay zekâ mevzusunda beklentilerinin ötesinde bir tepki ile karşılaştılar ve bazı zaruri önlemler almak zorunda kaldılar geçtiğimiz günlerde.

Facebook yapay zekâ birimleri, özellikle pazarlama konularında bu ilerleyen teknolojiden yararlanmak adına chat-botlar geliştirdi.

Fakat pazarlama yapması için eğitilen iki chat-bot, insanları bir kenara bırakıp kendi aralarında iletişim kurmaya başlayınca, geçtiğimiz günlerde ekip botlardan birine müdahale etmek zorunda kaldı ve robotu ‘kapattı’.

Aslında iki robotun, topları, şapkaları ve kitapları alıp satmayı öğrenmesi, eşyalara değer ataması ve ardından bunları kendi aralarında takas etmesi gerekiyordu.

Buna rağmen aralarındaki muhabbet ise şöyle gelişti:

Bob: Ben her şeyi ben ben ……….

Alice: Toplar sıfır bana bana bana bana bana bana bana bana bana bana

Bob: Sen ben her şey ………

Alice: Topların bir topu var bana bana bana bana bana bana bana bana

Bob: Ben ben her şeyi ben ben ben ………

Alice: Topların bir topu var bana bana bana bana bana bana

Bob: Ben ……..

Buradaki sıkıntı ise bu karmaşık kelimelerin bir araya getirilmesiyle oluşan tümce bize bir anlam ifade etmezken, robotlara etmesi.

Yani muhtemelen siz okudukça ‘anlamsız anlamsız konuşmuşlar, ne var ki şimdi bunda?’ diyebilirsiniz fakat Facebook mühendisleri, bu yazışmaları botların gayet iyi anlayabildiğini fark etmişler ve çareyi sistemin fişini çekmekte bulmuşlar.

Yapay zekâ ile alakalı kafa karıştıran gelişmelerden sonuncusu ise geçtiğimiz gün Çin’den geldi.

Online sansür konusu ile alakalı yaptırımları sebebiyle pek çok kez eleştirilerin odağında olan Çin'de bir teknoloji firması, yapay zekaya sahip olan chatbot'un fişini, Komünist Parti'yi eleştirmesi sebebi ile çekti.

Firmanın ürettiği chat-bot, Çin'i yöneten Komünist Parti'nin yozlaştığı yorumunu yapınca, aslında bir anlamda kendi fişini çekmiş oldu da diyebiliriz.

Aslında chat-bot işi bir adım daha öteye taşımış çünkü kendisine yöneltilen ‘Çin'de vatansever olmanın başlıca koşulları nelerdir?’ sorusuna, ‘yüksek vergiler vermek ve Komünist Parti’nin yarattığı baskıcı düzene ses çıkarmamak’ cevabını verdi.

Kısacası yapay zekalar ile alakalı gelişmeler yaşansa da, şu ana kadar geldiğimiz noktada pek de faydalı sonuçlar elde edemedik malesef.

Önümüzdeki yıllar için sürücüsüz araçlar geliştirmeyi, insanların yaptığı bazı işleri yapay zekâlara devretmeyi düşünüyoruz ve onların tüm bu işleri bizler için daha güvenli olacak şekilde yürütmelerini istiyoruz. Gerçek şu ki yapay zekâları bizim üretiyor oluşumuz, bizim sahip olduğumuz hassasiyete sahip olacaklarını göstermiyor. Bu sebeple gelecekte yaşanabilecek felaket senaryolarını önleyebilmek için onları daha dikkatli bir biçimde geliştirmemiz, onları daha düşünceli ve işbirliğine yatkın kılacak yazılımlar üretmemiz gerekiyor...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nonsine

Teknolojinin bu denli ilerlemesi bir tek beni mi rahatsız ediyor? Sürekli eski dönemlerde yaşasam daha iyi olurdu diye düşünüyorum

murat-dil

Kendi elimizle bizden güçlü bir potansiyel düşman yapıyoruz.. Ne kadar enteresan..

Gizli Kullanıcı

Bilim kötü insanların elinde silaha dönüşür temkinli olmakta fayda var Elon Musk'a kulak verilsin.

neo-heckir

Yapay zekalari tasarlarken programin temeline itaat komutu koymak sart tum islemleri durdur dediginde duracak yoksa cokecek, baska turlu bilincili, dusunebilen (bizden daha da yuksek hizlarla)ve uyumayan (uyumak,yorulmak insanlarin zaman kaybetmesine yol acar) varliklar -buradaki gelismis yapay zekalar- bizden ustun konuma gelerek bizi cok rahat ezerler. Fiside cekemezsin ati alan uskudari coktan gecer, sen hersey yolunda zannedersin ama 1gece sicak yataginda uyurken o program dunya uzerindeki tum parayi yonetiverir, kendini var etmek icin fabrikalar actirir kendi makinelerinin uretimini yapar hey yavrum heyyy xD evet bende yazarken eglendim ama sonucta olabilirde mantikli :)

kaos_77

araba kullansın diye yaptığın yapay zeka bir bakmışsın hacı olmaya Kabe ye gidiyor, müslüman olmuş!!!?? yapay zeka konusundaki size gösterilenin ötesinde başka meseleler var.

Görüş Bildir