Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

WSJ: 'Obama Erdoğan ile Baş Başa Görüşmeyi Kabul Etmedi'

 > 
142PAYLAŞIM

Wall Street Journal gazetesi, ABD Başkanı Obama'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile baş başa görüşmeyi kabul etmediğini ve Türk lideri Washington'da soğuk bir karşılamanın beklediğini yazdı.

Gazete Nükleer Güvenlik Zirvesine katılmak için Washington'a gidecek olan Erdoğan'ın Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşmesinin planladığını aktardı.

Dion Nissenbaum ve Carol E. Lee imzalı haberde öne çıkan ayrıntılar şöyle:

"Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Washington'a 2013'teki son seyahatinde Başkan Barack Obama kendisini ayrılıkçı Kürtlerle barış görüşmelerini başlattığı ve ülkesini yeni bir ekonomik refah dönemine soktuğu için övmüştü.

Erdoğan bu haftaki Nükleer Güvenlik Zirvesi için kente dönerken çok farklı bir karşılama beklemeli.

'Obama, Erdoğan'ın Maryland'deki Türk fonlarıyla inşa edilen camiinin açılışına katılma ricasını kabul etmedi'

Fotoğraf: Arşiv / G20 Zirvesi, Türkiye

Obama, Erdoğan'ın Maryland'deki Türk fonlarıyla inşa edilen camiinin açılışına katılma ricasını kabul etmedi. ABD yetkilileri, Başkan'ın IŞİD'e karşı mücadelede hayati müttefiği Türk mevkidaşıyla baş başa görüşme planının olmadığını aktardılar.

Beyaz Saray'ın beklentisi Erdoğan'ın Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşeceği yönünde".

Gazeteye konuşan ABD yetkilileri Erdoğan'la görüşmeme kararının bir "önemsememe" olarak görülmemesi gerektiğini, çünkü iki liderin Türkiye'de Kasım ayındaki G20 zirvesinde buluştuklarını ve Şubat ayında telefonda görüştüklerini söyledi.

'Obama yalnızca Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile ikili görüşme yapacak'

Fotoğraf: Arşiv

ABD'li yetkililer "Başkan pek az dünya lideriyle bu sıklıkla konuşuyor. Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde yoğun bir ikili görüşme programı var. Erdoğan dışlanıyor değil" dedi.

51 ülkeden heyetin katılacağı Perşembe günü başlayan zirvede Obama yalnızca Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile ikili görüşme yapacak.

'Türk yetkililer görüşme için aylarca çalıştı'

Fotoğraf: Arşiv / G20 Zirvesi, Türkiye

Wall Street Journal, Türk yetkililerin Erdoğan'ın Washington'da Obama ile görüşmesi için aylar boyunca çalıştığını da aktardı.

Obama'nın Erdoğan'ı yakın müttefikleri arasında gördüğünü ve iki liderin düzenli olarak konuştuğunu yazan gazete, Erdoğan'ın 2013'te Washington'a yaptığı son ziyaretten bu yana iki ülke arasında gerilim yaratan gelişmeler yaşandığını belirtti ve Gezi protestolarına sert polis müdahalesi ve hükümetin muhalifleri susturma girişimlerini bu gelişmeler arasında saydı.

Obama ile Erdoğan Görüşecek mi? İbrahim Kalın Cevapladı: 'Üzerinde Çalışılıyor' - onedio.com
Obama ile Erdoğan Görüşecek mi? İbrahim Kalın Cevapladı: 'Üzerinde Çalışılıyor' - onedio.com

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, görüşmeyle ilgili bugün yaptığı açıklamada şunları söylemişti: "Bir ikili ziyaret değil, bir zirve ziyaretidir. Program elverdiği ölçüde ikili görüşmeler de olabilir. Obama ile bir görüşme olması için de çalışılıyor. Görüşmeyecek gibi spekülasyonlar yapılıyor. Bunları bir kenara koyup resmi açıklamaları dikkate almakta fayda var."

Haberde ayrıca "Aralık 2013'te Türk polisi Erdoğan'ın kapısına dayanma riski taşıyan siyasi yolsuzluk soruşturmasında onlarca kişiyi tutukladı" deniyor.

'ABD yetkilileri, Türk liderlere ayrılıkçı Kürtlere yönelik geçen yaz yeniden başlayan operasyonlar konusunda endişelerini özel olarak ilettiler'

Gazetede, "ABD yetkilileri, Türk liderlere ayrılıkçı Kürtlere yönelik geçen yaz yeniden başlayan operasyonlar konusunda endişelerini özel olarak ilettiler. Obama yönetimi, Türkiye'nin PKK'ya karşı mücadelesini desteklerken, yetkililer Kürt militanlara karşı tank ve askerlerin kullanılmasından endişe duyuyor.

Türkiye'nin Kürt azınlıkla ilgili endişeleri Suriye'ye de sıçradı. Erdoğan defalarca ABD'ye iki ülkenin de terör örgütü olarak gördüğü PKK ile bağlantılı Suriyeli Kürt militanlarla işbirliği yapmaması çağrısında bulundu. Ama Suriyeli Kürt savaşçılar Amerika'nın Suriye'deki en önemli müttefiki ve ABD'nin bu savaşçılarla bağını koparmayı reddetmesi yeni gerginlikler yarattı" ifadeleri yer alıyor.

'Washington'da bugünkü görüş birliği, Erdoğan'ın Türk demokrasisini kendi kişisel ihtirasları için yozlaştırdığı yönünde'

Beyaz Saray

Gazeteye konuşan düşünce kuruluşu Amerikan İlerleme Merkezi'nden Max Hoffman ise "Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iyi karşılanmış görünmesini istemiyor. Mayıs 2013'teki Gezi Parkı protestoları ve süregelen baskılar Erdoğan'ın otoriterleşmesi ve siyasi muhalefeti susturmasına yönelik uzun süredir devam eden endişeleri kristalize etti. Gazetelerin ve TV kanallarının kapanması sürdü ve Washington'da bugünkü görüş birliği, Erdoğan'ın Türk demokrasisini kendi kişisel ihtirasları için yozlaştırdığı yönünde" şeklinde görüş bildirdi.

BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir