Görüş Bildir

etiket Uzay'da Yetişen İlk Çiçek 'Görücüye' Çıktı

Anasayfa > Gündem

Uluslararası Uzay İstasyonu astronotlarından Scott Kelly, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, uzayda yetiştirilen çiçeğin ilk kez açtığını duyurdu.

Amerikalı astronot Scott Kelly, uzayda yetiştirilen ilk çiçeğin fotoğrafını resmi Twitter hesabından paylaştı. Kelly, 'Uzayda yetiştirilen tarihin ilk çiçeği görücüye çıktı' dedi.

NASA'dan yapılan açıklamada, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda açılan çiçeğin zinya (zinnia) çiçeği olduğu belirtildi.

Mars ve diğer gezegenlere yapılacak derin uzay görevlerinde astronotların gıda ihtiyacını karşılama programı kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yetiştirilen 'uzay sebzeleri' ilk kez geçtiğimiz ağustos ayında denenmişti.

NASA astronotları Scott Kelly ve Kjell Lindgren ile Japon astronot Kimiya Yui, yerçekimsiz ortamda yetiştirilen marulu tadan ilk insanlar olmuştu. Sebze biriminde ekilen ve kırmızı, yeşil ve mavi LED ışıkları altında yetişen marulların yenmeyen kısımları ise analiz edilmesi için dondurularak kargoyla Dünya'ya gönderilmişti.

Uzay bitkilerini yetiştirme sürecindeki en büyük sorun olarak, yapraklarında üreyerek çoğalan bakteriler gösteriliyor. Bakterilerin, bağışıklık sistemi zayıf insanlarda ciddi hastalıklara yol açabileceği ifade ediliyor.

Sputnik

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
289
89
55
10
5
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
ŞEFİKA

Elin adamı uzayda çiçek actirmis daha ben evde yasatamiyorum bu terslikte bir iş var

Tate Langdon

İnsan bir gül ya da orkide yetiştirirdi bu ne zevksizlik. Uzaylılara rezil olacağız :D

cnsfrd

lennn, bildiğin Martian'in aşamalarını izliyoz.