Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

UNESCO: 63 Milyon Kız Çocuğu Okula Gidemiyor

 > 
48PAYLAŞIM

UNESCO'nun raporuna göre, dünya genelinde 200 ülkede 63 milyon kız çocuğu okula gidemiyor.

Okuma-yazma öğrenemiyor; okulda temel eğitim görme hakkından mahrum kalıyorlar. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun raporuna göre, dünya genelinde 63 milyon kız çocuğu okula gidemiyor.

Okula gidemeyen erkek çocuklarının sayısı 8 milyon

Kuruluş, söz konusu kızlardan yaklaşık yarısının ilkokul çağında olduğunu, yaşları 11 ile 16 arasında değişen 16 milyon kız çocuğunun ise hiçbir zaman okuma-yazma öğrenecek şansa sahip olmadığını açıkladı. Raporda dünya genelinde okul çağında olduğu halde okula gidemeyen erkek çocuklarının sayısının ise 8 milyon dolayında olduğu vurgulandı.

Eşitsizlik nerede?

UNESCO, kız çocukları ile erkek çocukları arasındaki en büyük eşitsizliğin Arap ülkeleri, Sahra'nın güneyindeki Afrika ülkeleri, Güney ve Batı Asya ülkelerinde görüldüğünü açıkladı.

Raporda, özellikle Güney Sudan, Liberya, Eritre gibi ülkelerdeki kız çocuklarının eğitim konusunda büyük zorluklarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi. UNESCO'nun istatistiklerine göre, bu ülkelerde 15 yaşın altındaki kız çocuklarının yüzde 60'ından fazlası okula gidemiyor.

Deutsche Welle Türkçe

 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir