Görüş Bildir
Haberler
UNESCO: 63 Milyon Kız Çocuğu Okula Gidemiyor

UNESCO: 63 Milyon Kız Çocuğu Okula Gidemiyor

ATKN
10.03.2016 - 10:42 Son Güncelleme: 10.03.2016 - 12:28

UNESCO'nun raporuna göre, dünya genelinde 200 ülkede 63 milyon kız çocuğu okula gidemiyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Okuma-yazma öğrenemiyor; okulda temel eğitim görme hakkından mahrum kalıyorlar. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun raporuna göre, dünya genelinde 63 milyon kız çocuğu okula gidemiyor.

Okula gidemeyen erkek çocuklarının sayısı 8 milyon

Okula gidemeyen erkek çocuklarının sayısı 8 milyon

Kuruluş, söz konusu kızlardan yaklaşık yarısının ilkokul çağında olduğunu, yaşları 11 ile 16 arasında değişen 16 milyon kız çocuğunun ise hiçbir zaman okuma-yazma öğrenecek şansa sahip olmadığını açıkladı. Raporda dünya genelinde okul çağında olduğu halde okula gidemeyen erkek çocuklarının sayısının ise 8 milyon dolayında olduğu vurgulandı.

Eşitsizlik nerede?

Eşitsizlik nerede?
İçeriğin Devamı Aşağıda

UNESCO, kız çocukları ile erkek çocukları arasındaki en büyük eşitsizliğin Arap ülkeleri, Sahra'nın güneyindeki Afrika ülkeleri, Güney ve Batı Asya ülkelerinde görüldüğünü açıkladı.

Raporda, özellikle Güney Sudan, Liberya, Eritre gibi ülkelerdeki kız çocuklarının eğitim konusunda büyük zorluklarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi. UNESCO'nun istatistiklerine göre, bu ülkelerde 15 yaşın altındaki kız çocuklarının yüzde 60'ından fazlası okula gidemiyor.

Deutsche Welle Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
4
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
kartacali

araplar daha kadının insan oldugunu tartışıyor kaldı ki okumak...

mistral

yukarıda bahsedilen sahranın güneyindeki ülkelerde yaşam şartları berbatın da ötesinde olduğu için eğitimi zaten salladıkları yok ta, arap ülkelerindeki tama... Devamını Gör