Görüş Bildir
Haberler
Uludere Tweet'i Atan Hakeme Hümanizm Kitapları Okuma Cezası

Uludere Tweet'i Atan Hakeme Hümanizm Kitapları Okuma Cezası

adem kara
24.06.2014 - 15:44 Son Güncelleme: 24.06.2014 - 16:59
İçeriğin Devamı Aşağıda

Uludere'de 34 kişinin öldürüldüğü olayla ilgili 'Hümanizm köpekliktir! Uludere'deki katırlara üzülün bence' tweeti atan futbol hakemi Ümit Çınarlı'ya '50 bin tirajlı bir gazeteye özür ilanı verme', bir yıl boyunca hümanizm, hoşgörü ve Türkiye'nin doğusu ile ilgili etnik, politik, ve sosyolojik kitapları okuma cezası verildi.

ŞIRNAK - Uludere'nin Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava operasyonunda 34 kişinin yaşamını yitirdiği olayın ikinci yılında Türkiye Futbol Fedarasyonu hakemlerinden Ümit Çınar, kendi hesabı üzerinden, 'Hümanizm köpekliktir! Uluderedeki katırlara üzülün bence' yazılı tweeti attı. Bölgede tepki çeken tweet üzerine Şırnak Barosu Çınarlı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hakkında Uludere Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açılan futbol hakemi Ümit Çınırlı'nın yargılanmasına bugün devam edildi. Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi'nin de hazır bulunduğu ikinci duruşma talimat ile ifadesi alınan Hakem Çınarlı, ifadesinde, suç teşkil edildiği belirtilen yazıları İstanbul 'da yazdığını ve Uludere mahkemesinin yetkisizlik kararı vermesi gerektiğini belirterek, şöyle dedi:

'Şayet mahkeme yetkisizlik kararı vermez ise, kimseye hakaret etme kastım yoktur. Orada ölen insanların da bizim insanımız olduğunu düşünüyor ve biliyorum. Yaptığım eleştiri kaçakçılık yapan bir gruba devletin hatalı bir müdahalesi sonucu insanların ölmesi üzerine, bu ölen insanlarımızın cenazelerinin bölücü örgütün propaganda malzemesi olması ve bunun da yıldönümü adı altında yine provakatör eylemlere malzeme yapılmasıdır. Yoksa ölen insanlarımıza hakaret etmem ve bir bölgenin insanını hakir görmem asla söz konusu değildir. Berat kararı verilmesini talep ediyorum.'

'50 BİN TİRAJLI GAZETEYE ÖZÜR YAZISI'

Mahkeme, hakem Ümit Çınırlı'ya 7 bin 560 lira para cezası vererek, şartlı hükmün geri bırakılmasını uyguladı. Şarta göre, 5 yıl süre ile denetim serbestlik uygulanacak olan hakem Çınarlı, 50 bin tirajlı ulusal bir gazeteye, '28 Aralık 2013 tarihinde Twitter'a yazdığım yazıdan dolayı başta mağdur aileler olmak üzere tüm Uludere halkından ve tüm Türkiye'den özür diliyorum. Ümit Çınarlı' ibaresi bulunacak olan bir özür ilanı verecek. Ayrıca kendi Twitter hesabından aynı yazıyı bir kez yayımlayacak ve özrün yayımlandığı gazete kupürünü Denetimli Serbestlik Bürosu'na gönderecek.

HÜMANİZM, HOŞGÖRÜ VE İNSAN HAKLARI KİTAPLARINI OKUYACAK

Mahkeme ayrıca, hakem Ümit Çınırlı'nın, hümanizm konulu kitaplar başta olmak üzere, insan hakları, hoşgörü ve Türkiye'nin doğusuna ilişkin etnik, politik, sosyolojik ve tarihi sorunların ele alındığı yetkin ve tarafsız kitapları her ay iki tane olmak üzere 1 yıl boyunca okuyup, açıklamalı, kapsamlı, kendi düşüncelerini de içerecek şekilde kendi el yazısı ile özet çıkarmak suretiyle denetimli serbestlik bürosuna vermesini kararlaştırdı.

Kararı değerlendiren Şırnak Baro Başkanı Elçi, 'Karara hükmün geri bırakılması uygulanmamalıydı. Çünkü söz konusu hakaret, sadece ölülerin anısına değil, milyonlarca Kürt'e yapılmış bir hakaretti. Şovenist içerikli bir hakaret vardı. Kanaatimize göre barış sürecini baltalamayı amaçlayan davranışlardan biriydi, hapis cezası verilmeliydi' dedi.

DHA - Ferit Aslan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın