Görüş Bildir
Haberler
Ukrayna Savunma Bakanı: Zafere Doğru İlerliyoruz

Ukrayna Savunma Bakanı: Zafere Doğru İlerliyoruz

Onedio Medya
04.08.2014 - 10:34 Son Güncelleme: 04.08.2014 - 11:51

Ukrayna Savunma Bakanı Vareliy Heletey, Ukrayna ordusunun Rus yanlısı ayrılıkçı militanların elindeki birçok bölgeyi ele geçirdiğini belirterek, Kiev yönetimi için zaferin yakın olduğunu söyledi.

BBC’ye konuşan Heletey, Ukrayna'yı yanan bir ev olarak değerlendirerek, 'Ordu yanan evin içinde ilerleyerek yangını söndürmeye çalışıyor' dedi.

Savunma bakanı Ukrayna'da düşürülen Malezya Hava Yolları'na ait MH17 sefer sayılı uçağın düştüğü bölgeye yabancı uzmanların ulaşamaması nedeniyle de militanları suçladı.

Yabancı uzmanlar bölgeyi ziyaret etmiş ve halen 80 cesedin parçalarının kaza alanında olduğunu açıklamıştı.

Muhalifler ve ordu güçleri arasındaki çatışmalar nedeniyle uzmanlar çalışmalarına ara vermişti.

Savunma Bakanı Heletey'in açıklamaları Ukrayna ordusunun Donetsk ve Luhanks'ı muhaliflerden geri almak için operasyonlarını sürdürdüğü bir dönemde geldi.

Muhaliflerin elindeki şehirlerdeki sivillerin Ukrayna ordusunun kuşatmasına yönelik yiyecek depolayarak hazırlık yaptığı belirtiliyor.

Rus yanlısı isyancılar, Nisan ayında Luhansk şehri ve çevresinde bağımsızlıklarını ilan etmeleri üzerine hükümetle çatışmaya içine girmiş ve hükümet buna karşılık bir operasyon başlatmıştı.

Rusya'nın Kırım'ı ilhak ettiği Nisan ayından bu yana devam eden çatışmalarda, bin beş yüzden fazla insan hayatını kaybetti.

Ukrayna sınırlarında Malezya uçağının düşürülmesi bölgedeki gerilimi arttırdı fakat çatışmaların durmasını sağlayamadı.

BBC Türkçe

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın