Ukrayna Ordusu Alarma Geçti

 > 
234PAYLAŞIM

Kırım'da Gerilim Tırmanıyor!

Kırım'da gerilim giderek tırmanıyor. Rusya'nın 6 bin ek asker göndermesi üzerine Ukrayna ordusu alarma geçti.

13 Rus uçağının Kırım'a 2 bin askeri personel indirdiği öne sürüldü.

Rus Interfaks haber ajansı da Rus ordusunun Kırım'da ikinci bir askeri üssün kontrolünü ele aldığını bilgisini verdi.

Ukrayna Savunma Bakanı ise Rusya'nın bölgeye 6 bin ek asker gönderdiğini açıkladı.

Bu gelişmelerin ardından Ukrayna ordusu alarm durumuna geçti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan da açıklama geldi. Açıklamada, "Kırım'daki son gelişmelerden dolayı son derece endişeliyiz. Son yaşananlar Kiev'deki siyasetçilerin yarımadayı istikrarsızlaştırma arzusunu teyit etmiştir" denildi.

Kırım parlamentosu silahlı kişiler tarafından çevrildi

Kırım parlamentosu sabaha karşı silahlı kişiler tarafından çevrildi. Parlamento binası etrafında silahlı 11 kişi bulunuyor. Binanın içinde ise kaç kişi olduğu bilinmiyor.

Silahlı kişilerin Kiev'deki gösterilerde 80'den fazla kişinin ölümüne neden oldukları gerekçesiyle yeni yönetim tarafından dağıtılan ve "Berkut" olarak adlandırılan özel polis birimine mensup kişiler

olduğu belirtiliyor.

Parlamento binası önündeki olayları izleyen Aleksandr Şeltsov adlı vatandaş ise AA'ya yaptığı açıklamada, silahlı kişilerin Kırım halkını desteklemek ve savunmak için burada bulunduklarını savundu.

Rusya'dan teyit: "Rus birlikleri Kırım'da"

Rusya'dan da ilk kez doğrulama geldi. Rusya'ya göre, bu hareketliliğin nedeni bir askeri müdahale değil, donanmalarını korumak.

Dışişleri'nden yapılan açıklamada, Sivastopol yakınlarındaki Karadeniz donanma üssünden zırhlı birliklerin Kırım'a girdiğini duyuruldu.

Ukrayna hükümetine, bu hareketin Karadeniz donanması hakkındaki Rus-Ukrayna anlaşmasına uygun olduğuna dair bilgi verildiği açıklandı.

Rus Dışişleri aynı zamanda, Ukrayna hükümetinin Kırım'da yaşananlarla "ikili istişare" önerisini reddettiğini belirtti.

Gerekçe olarak karışıklığın Ukrayna'da yaşanan siyasi süreçle ilgili olduğunu ifade etti.

Turniçov: "Abhazya senaryosu..."

Bu arada, Ukrayna Devlet Başkanı Vekili ve Meclis Başkanı Oleksandr Turçinov, Rusya'nın Kırım'da Abhazya senaryosunu uygulamak istediğini söyledi.

Kiev'te düzenlediği basın toplantısında Oleksandr Turçinov, ülke istihbaratı bilgilerine göre, Rusya'nın Kırım'da, önce çatışmayı kışkırtarak sonra toprak ilhak etme gibi Abhazya senaryosuna çok benzer bir senaryo üzerinde çalıştığını ileri sürdü.

Turçinov, Rusya'nın Ukrayna'yı askeri çatışmaya kışkırttığını ve açıkça saldırganlığa başladığını kaydederek, askeri tatbikat görüntüsüyle Kırım'a asker soktuğunu ve Kırım Parlamentosu ve Bakanlar Kurulunu ele geçirmesinin yanı sıra, kamu binalarını da kontrol altına almaya ve Ukrayna askerlerinin yerleştikleri yerleri bloke etmeye çalıştığını vurguladı.

Turçinov, Ukrayna askerlerinin kendi görevlerini yaptığını ve herhangi bir provokasyona gelmediğini kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den Kırım'daki provokasyonu durdurmayı ve Rus askerlerini geri çekmesini talep eden Turçinov, taraflar arasında imzalanan anlaşmalar çerçevesinde çalışmaya çağırdı. Turçinov, Budapeşte Memorandumu çerçevesinde, ABD, İngiltere ve Rusya'nın, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün garantörleri olduğunu hatırlatarak, bu ülkeler arasında imzalanan söz konusu memorandumun, 1994 yılında Ukrayna'nın tek taraflı olarak nükleer

silahlarından vazgeçmesiyle ilgili imzalandığını dile getirdi.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulunun Kırım'daki durumun normalleştirilmesine yönelik bir plan hazırladığını kaydeden Turçinov, provokasyonun durdurulmasını ve durumun normalleştirilmesini talep ettiklerini belirtti.

Turçinov, Ukrayna'nın kendi topraklarını ve bağımsızlığını koruyacağına ve her türlü işgal ve saldırı girişimlerinin çok ciddi sonuçlar doğuracağına inandıklarını dile getirdi.

Kırım halkını provokatörlerin ve ajanların oyununa gelmemeye çağıran Turçinov, yakın zamanda Kırım'daki durumun normale dönmesi gerektiğini ifade etti.

Referandumda, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Ukrayna'ya bağlı bir cumhuriyet olarak devam edip etmeyeceği oylanacak.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir