Görüş Bildir
Haberler
Ücretsiz, Yerli Görsel Depolama Servisi: img.sr

Ücretsiz, Yerli Görsel Depolama Servisi: img.sr

Onedio Medya
23.01.2014 - 11:36 Son Güncelleme: 23.01.2014 - 11:42

Ücretsiz, Yerli Görsel Depolama Servisi: img.sr

Bugün sizlere uluslararası olarak çok sayıda örneğine rastlayabileceğimiz bir girişimden bahsedeceğiz: img.sr

İsminden de tahmin edebileceğiniz gibi img.sr bir görsel depolama servisi. Girişim Türkiye’den çıkmış olmasına rağmen varsayılan tarayıcı dil tercihinize göre tamamen İngilizce veya Türkçe olarak hizmet veriyor ve uluslararası büyüme hedefliyor.

Yeni yılla birlikte -tam olarak 1 Ocak 2014- açılan img.sr’de bugüne kadar gerçekleşen görsel paylaşım sayısı 2 bin , ziyaretçi sayısıysa 20 bin in üzerinde.

Basit bir arayüzü bulunan img.sr’de dilerseniz bilgisayarınızda yüklü olan, dilerseniz de url’ini bildiğiniz bir görseli yükleyebilirsiniz..jpg, .png, .bmp ve .gif formatlarını destekleyen img.sr’de 20 MB’a kadar dosya yükleyebiliyorsunuz. Görseli yüklemenizin ardından açılan sayfadaysa görsel için direkt kaynak dosyası, görüntüleyici sayfa ve  img tag’inin html hali gibi seçenekler bulunuyor.

Gizem ve Veysel Doğan isimlerindeki iki girişimcinin hayata geçirdiği proje, şu an için bir gelir modeline sahip değil. Uzun vadede de ücretli üyelik seçeneğini düşünmeyen girişimciler, çeşitli reklam modelleri üzerinde durmayı planlıyor. Şimdilik yalnızca web üzerinden hizmet veren img.sr, kısa süre içinde mobil uyumlu arayüzüne kavuşacakmış. Ayrıca ekibin çok çeşitli platformlar için -Mac, Windows, Google Chrome, Firefox, iOS ve Android- uygulama geliştirme planları olduğunu da paylaşalım.

img.sr’nin dikkat çeken özelliklerinden biri de yazılım geliştiriciler için sunuyor olduğu API. İçerisinde ‘API key’ ile kullanıcı doğrulama ve get/post methodları gibi özellikler bulunan API hakkındaki detaylı bilgi için şu sayfaya bakabilirsiniz. Bu arada; Ruby on Rails ve PHP kullanılan img.sr’de veritabanı olarak ise MySQL tercih edilmiş. Sunucular da Amsterdam’da bulunuyor.

Girişimcilere büyüme stratejilerini sorduğumuzda ise yanıtları, “ Görebileceğiniz gibi sitemiz basit ve hızlı. Fotograf paylaşım ve paylaşılan fotografa ulaşım ne kadar hızlı olursa, kullanıcılarımız o kadar hızlı oranda artar diye düşünüyoruz. Biz sunucularımızı stabil şekilde çalıştırıp hizmetimize devam ettiğimiz sürece kullanıcı sayımız artacaktır. ” oldu.

Global olarak pazarın en güçlü oyuncularından biri olan Droplr, kısa bir süre önce ücretli modele geçtiğini ve deneme süreci haricinde ücretsiz olarak kullanılamayacağını açıklamıştı. Bu gelişmenin ardından her ne kadar yazının başında da yazdığımız gibi pazarda çok sayıda rakip olsa da img.sr adından söz ettirmeye çalışacak.

webrazzi

Kaynak: http://www.webrazzi.com/2014/01/23/im...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın