Türkiye'nin En Uzun Sulama Tüneli Açıldı

 > 
54PAYLAŞIM

Türkiye'nin En Uzun Sulama Tüneli Açıldı

SURUÇ

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suruç Kaymakamlığı önünde düzenlenen Suruç Tüneli'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, bugün Suruç’ta tarihi bir olay yaşandığını, tarihi bir olaya şahitlik yapıldığını söyledi.

Şanlıurfa’ya her gelişinde Suruçluların "Su, Suruç’a ne zaman gelecek" sorusuyla karşılaştığını ve kendisinin de "İhaleleri yaptık, en kısa zamanda inşallah su da gelecek, biz de geleceğiz" dediğini anlatan Erdoğan, bugünün, o beklenen, sözünü verdiği gün olduğunu ifade etti.

Başbakan Erdoğan, Şanlıurfa’da bugün 150 bin kişiyle tarihi bir miting düzenlediklerini anımsatarak aynı sevdanın, aşkın, muhabbetin Suruç’ta da devam ettiğini belirtti.

Türkiye’nin en uzun, dünyanın da beşinci uzun sulama tünelinin hizmete girdiğini, 17 bin 185 metre uzunluğunda, 7 metre çapında, içinden bir tır geçebilecek kadar büyük bir tüneli, 5 yıl gibi kısa bir sürede tamamladıklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, Atatürk Barajı'ndan Suruç Ovası'na saniye de 90 metreküp su akacağını, Suruç Ovası'nda 950 bin dönüm arazinin sulanacağını kaydetti.

Suruç Tüneli'nin açılmasıyla GAP’ın en önemli bölümlerinden birinin daha tamamlandığını, Suruç Ovası'na su pompalayacak istasyonların inşa da hızla devam ettiğini bildiren Erdoğan, "İnşallah bu yıl sonunda Atatürk Barajı'ndan Suruç Ovası'na su vermeye başlayacağız. Projenin son aşaması tamamlandığında Suruç Ovası'nın her köşesinden inşallah daha fazla bereket fışkıracak" diye konuştu.

Erdoğan, vatandaşlara, Şanlıurfa’dan diğer bölgelere mevsimlik işçi gitmesinin de Suruç Ovası'nın suya kavuşmasıyla son bulacağı müjdesini vererek proje tamamlandığında 190 bin kişiye iş olanağı sağlanacağını, Suruç Ovası'nın yılda 316 milyon lira katkı sağlayacağını aktardı.

Tünel ve pompa istasyonlarıyla projenin yaklaşık 2 milyar liraya mal olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, "Bu büyük projenin, tarihin akışını değiştirecek, Şanlıurfa’nın bereketli topraklarını suyla kucaklaştıracak bu muhteşem projenin hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Vatandaşların "vur vur inlesin, kasetçiler dinlesin" tezahüratı üzerine Başbakan Erdoğan, "Fakat kardeşlerim kasetçiler yumurtayla karşılıyor. Şimdi Suruç’a girdik buraya gelirken Başbakanlık otobüsüne bir yumurta atıldı. Bu neyi gösteriyor? Sizin bu muhteşem buluşmanızı gösteriyor. İnanıyorum ki siz, 21 gün sonra Suruç’a layık bir belediye başkanı olarak Halil İbrahim kardeşimle yeni bir dönemi başlatacaksınız" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığını ve o dönem bürokratlığını yapan Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu ile İstanbul’u suya kavuşturduklarını anlatarak "Orayı da CHP’den almıştık, siz de burayı BDP’den alacaksınız, ben buna inanıyorum. Zannediyorlar ki Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına yumurta atarsak siner. Biz kefenle yola çıktık, biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik" ifadesini kullandı.

Suruç’ta belediye başkanının partisine bakmadan hizmet verdiklerini, susuzluğu giderdiklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, tünellerin yapımında emeği geçen bakanlık, bakan, mimar, mühendis ve tüm çalışanlara teşekkürlerini iletti.

Projeyle Şanlıurfa’nın, Suruç’un, Birecik’in, Halfeti’nin ve diğer tüm ilçelerin kaderinin kökten değişeceğine işaret eden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buraya büyükşehir için Celalettin Beyi niye seçtik? En ücra köşeye kadar artık bir vali olarak altyapısıyla üst yapısıyla Urfa’yı tanıdı. Yıllardır siyasette beraber olduğumuz bakan arkadaşım Faruk Beyi ben buraya niye gönderdim? Sadece Şanlıurfalılara daha iyi hizmet verilsin diye. Tüm milletvekili arkadaşlarımızla el ele verdiler ve değişime imza attılar. Şu anda Şanlıurfa’ya 10 yılda yaptığımız yatırımı biliyor musunuz? 18 katrilyon (milyar), bunun 2 katrilyonu (milyar) sadece DSİ ile Suruç’un. Suruç, önemini anlıyor musun, sana verilen kıymeti anlıyor musun? Biz, Suruç’un kötü şeylerle anılmasını istemiyoruz. Ben Suruç’un kötü şeylerle anılmasını istemiyorum. Suruç güzelliklerle anılmalı, modern bir Suruç olarak anılmalı.

Eğitimde, sağlıkta attığımız adımlar malum, güneydoğuda tarih adeta yeniden yazılıyor. Bir yandan çözüm süreci ilerliyor. Ben Kürt kardeşimi seviyorum ama Kürt olduğu için değil, Türk olduğu için değil. Beni yaradan Allah onu yarattığı için seviyorum. Biz biriz, biz beraberiz, biz iriyiz, biz kardeşiz, hep birlikte Türkiye’yiz. Bizi bölmek isteyenlere, ayırmak isteyenlere ‘hayır’ diyeceğiz, yavrularımızı dağlara kaçıranlara ‘hayır’ diyeceğiz. Şehir varken, ana ocağı, baba ocağı varken yavrularımızı niye dağlara kaçırırsın? Hep birlikte onların hasedinden Allah’a sığınacağız ama biz bir olacağız, beraber olacağız, kardeş olacağız. Evlere huzur, topraklara su, sofralara bereket getireceğiz.”

Başbakanlık otobüsüne yumurtalı saldırı

Başbakan Erdoğan, Şanlıurfa’dan helikopterle Suruç’a geçti. Erdoğan ve beraberindekileri taşıyan helikopter, 2’nci Hudut Tabur Komutanlığına bağlı Mürşitpınar Karakolu’ndaki piste iniş yaptı. Buradan Suruç’taki açılış töreninin yapılacağı alana Başbakanlığa ait otobüsle geçen Başbakan Erdoğan, yol boyunca vatandaşları selamları. Bu sırada Başbakanlık otobüsüne bazı kişiler tarafından yumurta atıldı.

Muhabir: Kadir Karakuş

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir