Türkiye'de Pandemiyle Daha Görünür Olan Eğitimde Fırsat Eşitsizliğinin Geldiği Noktanın Farkında mısınız?

22PAYLAŞIM

Türkiye'de eğitimdeki fırsat eşitsizliği, uzaktan eğitimle çok daha görünür bir hal aldı. Ama aslında hep vardı!

Kaynak: +90

Eşit ve adil bir eğitim herkes için hak. Ama bu haktan ne yazık ki herkes eşit oranda yararlanamıyor.

Eşitsizliğe neden olan etkenler artarken bir de pandemi koşullarından dolayı uzaktan eğitimle ancak parası olan eğitim alabilmeye başladı. Geldiğimiz nokta ise içler acısı.

+90'ın hazırladığı videoda lise son sınıf öğrencisi Neslihan üniversite sınavında ilk 5 bine girme hedefi olduğundan bahsediyor.

Ancak devlet okullarıyla, özel okullardaki imkanların eşit olmadığını söylüyor. Devlet okullarında sınıflar daha kalabalık ve üniversite sınavında 2 milyon rakibini geçmek için MEB kitapları yeterli değil. Öğrenci yardımcı kaynak kitap almak zorunda ve bu da ancak para ile mümkün olabilir.

Neslihan, pandemi ile birlikte hayatımıza giren online eğitimden yeterli verimi alamadığını söylüyor. Bu yüzden derslere katılmıyor ancak pek çok öğrenci verim alamamak bir yana dursun, bu imkana sahip olmadığından online eğitime katılamıyor.

Ceyhun geçen yıl 4 ay okula gitmedi. Bu süreçte onun yerine ailesiyle birlikte zeytinlere gitti. Ne online ders alabildi ne de okula gidebildi.

Evde internet ve bilgisayarı yok. Şimdilerde sözde zenginlik göstergesi olan bir cep telefonu ile erişimi ve internet limiti kısıtlı.

Kendisinden başka 2 kardeşi olan Ceyhun, bazen manavda, bazen tarlada, bazen de evde yapıyor derslerini. Üzülerek de derslerinden geri kaldığını söylüyor.

Annesi Aysel Hanım da kendisi okumadığı için çocuklarının okumasını istediğini ama yevmiye ile çalışırken onları da tarlaya götürmek zorunda kaldığını ve bilgisayar, tablet ve internet gibi imkanları olmadığı için çocuğunun okuyamadığını söylüyor. Babası da devletin artık kendileri ve kendileriyle aynı durumdaki insanları görmesini istiyor.

Ayrıca her bir çocuğun eğitim ihtiyacı farklı. Belki birininki yalnızca tablete sahip olarak çözülecek ama bir başkasınınki öğretmeninin canlı ders yapamaması sebebiyle gerçekleşemeyecek. Her birinin ihtiyacı farklıyken bu eşitsizliği çözmek için yeterince adım atılıyor mu?

Lise son sınıf öğrencisi Ayca da pandemi öncesinde devlet okulunda öğretmenlerinin sık sık değişmesinden bahsediyor. Çünkü öğretmenleri kadrolu değil, sözleşmeli.

Bu kadar ihtiyaç varken ve atanmak için bekleyen öğretmen adayı varken neden atanması yerine sözleşmeli olarak alındıklarını da merak ediyor haliyle.

Ayca aynı zamanda özel okul ve devlet okullarının sahip olduğu imkanlar arasındaki farklılıklardan da bahsediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da onun dediğini doğrular nitelikte bir açıklama yapmıştı.

Ayca'nın "Paran varsa eğitim de var" sözünün doğruluğu kanıtlanıyor böylece.

Bu konu uzun uzadıya incelenecek ve daha kim bilir altından ne hikayeler çıkabilecek bir konu. Ama bütün bu çocukların geleceği söz konusu.

Yani eğitim öyle göz ardı edilebilecek basitlikteki konulardan değil. Bu eşitsizlik var ve çözüme kavuşturulmalı.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu çocuklar haklı mı, yoksa eğitimde fırsat eşitliği olduğuna mı inanıyorsunuz?

Videonun tamamına buradan ulaşabilirsiniz:

Şiirleriyle Devleşen Şair Nazım Hikmet'in Hapisten Atatürk'e Neden Mektup Yazdığını Açıklıyoruz! - onedio.com
Şiirleriyle Devleşen Şair Nazım Hikmet'in Hapisten Atatürk'e Neden Mektup Yazdığını Açıklıyoruz! - onedio.com
Kırmızı Oda'daki Karmaşık İlişkileriyle Nihal ve Zafer'in Binbir Gece Masallarını Aratmayan Gerçek Hikayesi - onedio.com
Kırmızı Oda'daki Karmaşık İlişkileriyle Nihal ve Zafer'in Binbir Gece Masallarını Aratmayan Gerçek Hikayesi - onedio.com
Burcu Biricik Güzelliğiyle Ekranlarda Görmeye Başladığımız Camdaki Kız Nalan'ın Gerçek Hikayesini Duydunuz mu? - onedio.com
Burcu Biricik Güzelliğiyle Ekranlarda Görmeye Başladığımız Camdaki Kız Nalan'ın Gerçek Hikayesini Duydunuz mu? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alonequennevelallah

O kadar doğru ki ama kimse duymuyor. 30tlden aşağı test kitabı yok zaten 3-4 roman 100tlyi geçiyor. Geleceğimiz sizsiniz diyorlar ama bi bok da yaptıkları yok. Bi de televizyona çıkan şarlatanların eğitim sistemini övmesi.. Umarım en kısa zamanda siktir olup giderler.

legion35

bana 🇹🇷 demeyin ağır hakaret ederim çok öfkeliyim bu ülke öyle böyle bir öfke değil içimdeki lanet olsun bu vatana lanet ediyorum sadece öyle keşke türk olmasaydım bu ülkede bir Suriyeli kadar değeriniz değerimiz yok bu ülke bize ne verdi soruyorum size ne ?

serenaybilgin

Sizce bu birinin umrunda mi? Mesela.. Cumhurbaskanin veyaa Milli Egitim Bakanin... cevabi ben veriyorum. HAYIR!

arslanoglu

O halde her memurdan 10 TL kesin gönüllü olanda. PC alınsın çocuklara. Özel okulda zaten hocanın maaşı yarı yatıyor . İleride sadece Online eğitimde ve CD tekniğinde tek hocaya indirgenecek

-.47

Su anda firsat esitligi var aslinda, kimse egitim alamiyor

Görüş Bildir