Görüş Bildir

Türkiye Atatürk'ü Anıyor

Anasayfa > Gündem

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 76. yılında yurt genelinde, KKTC ile dış temsilciliklerde törenlerle anılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil ÇiçekBaşbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer devlet erkanı, Anıtkabir'de Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak, saat 09.05'te saygı duruşunda bulundu.

Aynı anda tüm yurtta sirenler çaldı ve bayraklar yarıya indirildi.

TBMM'de tören

Büyük Önder Atatürk'ün vefatının 76. yılı nedeniyle TBMM'de tören düzenlendi.

Törene, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner, CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, TBMM Genel Sekreteri Dr. İrfan Neziroğlu, Genel Sekreter Yardımcıları Haydar Çiftçi ve Kemal Kaya ile TBMM İdari Teşkilatı yöneticileri ve Meclis çalışanları katıldı.

Yakut, Meclis'teki Atatürk Anıtı'na 'TBMM Başkanlığı' yazılı, kırmızı beyaz karanfillerden oluşan çelenk koydu.

Atatürk'ün vefat ettiği saat olan 09.05'te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunan Yakut ve törene katılanlar, daha sonra İstiklal Marşı'nı okudu.

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/manset/417882...

Bu yıl ilk kez Türk Yıldızları uçakları Anıtkabir üzerinde saygı geçişi yaptı.Türk Yıldızları Anıtkabir üzerinde kalp çizdi. Solotürk ise bir f-16'nın uçabileceği en düşük hızda Anıtkabir üzerinden 'yavaş geçiş' gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Erdoğan deftere şunları yazdı:

'Vefatının 76. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin banisi, ilk cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal'i bir kez daha derin bir hürmetle yadediyoruz. Gazi Mustafa Kemal ve yol arkadaşlarının işaret ettikleri, hayatları boyunca da ulaşmak için azimle mücadele verdikleri hedeflere millet olarak her zamankinden daha yakınız. Türkiye istikrarla büyüyen ekonomisi, ileri standartlara ulaşan demokrasisi, içeride temin ettiği huzuru ve refahı, dışarıda elde ettiği itibarıyla hedeflerine doğru kararlılıkla ilerliyor. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, tüm gazi ve şehitlerimizden devraldığımız mirası azimle taşımaya, gazi ve şehitlerimizin uğruna can verdikleri vatanımızı daha da büyütmeye devam edeceğiz. Ruhunuz şad olsun.'

Bu resmi törenin ardından Anıtkabir halka açıldı. Devlet erkânı Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nın her 10 Kasım'da düzenlediği Atatürk'ü Anma etkinliğinde bir araya gelecek.

İstanbul'da da Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı'nda tören yapıldı. Atatürk'ün odası da ziyarete açıldı.

Kaynak: AA ve Al Jazeera

Kaynak: http://aljazeera.com.tr/haber/turkiye...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
3
3
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Hayri Taşdelen

Ölüleri Anmanın Hükmü Soru: Ölüleri arkasından anmanın hükmü nedir? Cevap: Ölüleri anma deyince iki şey anlaşılır. Birincisi; Ölünün güzelliklerinden bahs... Devamını Gör