Görüş Bildir
Haberler
Türk Zeytini ABD Yolcusu

Türk Zeytini ABD Yolcusu

guncel haber
30.06.2014 - 15:26 Son Güncelleme: 30.06.2014 - 18:20

Türk Zeytini ABD Yolcusu

ZEYTİN ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), dünyanın en büyük gıda fuarları arasında yer alan New York Fancy Food Fuarı'na katılarak Türk zeytin ve zeytinyağının ABD pazarındaki payını arttırmayı hedefliyor.

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Kadri Gündeş, Türkiye'nin 2012/2013 sezonunda gerçekleştirdiği 292 milyon dolarlık zeytinyağı ihracatının 88 milyon dolarlık diliminin ABD'ye yapıldığını belirtti. ZZTK'nın hedef pazarları arasında yer alan ABD'deki konumlarını güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

ABD'nin zeytinyağı ithalatında bir numara olduğuna dikkati çeken Gündeş, “Türkiye son 15 yılda zeytin ağacı varlığını 90 milyondan 170 milyona çıkardı. Önümüzdeki yıllarda zeytinyağı rekoltemiz her yıl artacak. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 650 bin ton rekolteye ulaşmayı hedefliyor. Türkiye'nin şu andaki ortalama üretiminin yaklaşık 3.5 katı artışı güçlü bir iç piyasa ve ihracatla katma değere dönüştürebiliriz. ABD pazarı bu anlamda büyük öneme sahip' diye konuştu.

Sofralık zeytinde de büyük pazar

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Davut Er ise, Amerika Birleşik Devletleri'nin sofralık zeytin ihracatında da güçlü bir Pazar olduğuna dikkati çekti. ABD'nin, Türkiye'nin sofralık zeytin ihracatında ilk 5 pazarından biri olduğuna vurgu yapan Er, 2012-2013 sezonunda Türkiye'nin ABD'ye sofralık zeytin ihracatının 9.5 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirtti.

New York Fancy Food Fuarı'nda 18 metrekarelik stant ile katılacaklarını ve sofralık zeytin ve zeytinyağı tadımı yaptıracaklarını anlatan Er, “Amacımız, dünyanın en büyük zeytin ve zeytinyağı ithalatçısı ABD pazarında ihracatımızı oluşacak üretim artışına paralel yükseltmek' diye konuştu.

ZZTK Yönetim Kurulu Başkanı M. Kadri Gündeş ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Davut Er, Fuarın ikinci gününde Uluslararası Zeytin Konseyi'nin İcra Direktörü Jean Louis Barjol ile Kuzey Amerika Zeytinyağı Birliği Başkanı Eryn Balch'in sunum yapacağı seminere de katılacak.

(DHA)

Kaynak: http://www.trtturk.com/haber/turk-zey...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın