Görüş Bildir

Trump, ABD'nin Dünya Sağlık Örgütü'ne Olan Maddi Yardımlarını Durdurdu: 'Koronavirüsün Yayılmasını Gizlediler'

Anasayfa > Gündem

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) maddi yardımlarını durdurduğunu açıkladı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Donald Trump, Beyaz Saray'ın bahçesinde düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin bu süreçte WHO'yla ilgili bir soruşturma yürüteceğini söyledi.

Trump 'Bu soruşturma, WHO'nun koronavirüsün yayılmasını gizlemesine ve süreci iyi yönetmemesine yönelik olacak' dedi.

"Örgütün kimsenin inanamayacağı düzeyde sorunları var"

"Örgütün kimsenin inanamayacağı düzeyde sorunları var"

Son dönemde WHO'ya yönelik eleştirilerini düzenli olarak artıran Trump basın toplantısında, 'Örgütün kimsenin inanamayacağı düzeyde sorunları var' diye konuştu.

Trump daha önce WHO'yu eleştirirken örgütün koronavirüs salgınıyla ilgili olarak 14 Ocak'ta Twitter sayfasından yaptığı bir açıklamaya atıfta bulunmuştu.

Çin insanda insana geçtiğine dair bir kanıt bulmadıkları belirtilmişti

Çin insanda insana geçtiğine dair bir kanıt bulmadıkları belirtilmişti

Bu açıklamada Çin yetkililerinin ilk soruşturmalarında, koronavirüsün insanda insana geçtiğine dair bir kanıt bulmadıkları belirtilmişti.

Ancak WHO 30 Ocak'ta koronavirüs nedeniyle 'uluslararası kamu sağlığı açısından acil durum' ilan etmişti.

Bill Gates, Trump'ın kararını eleştirdi

Bill Gates, Trump'ın kararını eleştirdi

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Trump'ın kararını Twitter'da eleştirdi ve 'Küresel bir sağlık krizi yaşanırken Dünya Sağlık Örgütü'nün fonlamasını durdurma fikri, kulağa geldiği kadar tehlikeli. WHO'nun görevi Covid-19'un yayılımını yavaşlatmak ve eğer çalışmaları durdurulursa onların yerini alabilecek başka bir kuruluş da yok. Dünya'nın WHO'ya her zamankinden çok ihtiyacı var' dedi.

WHO, 11 Mart'ta da koronavirüsü "pandemi" (küresel salgın) olarak sınıflandırmıştı

WHO, 11 Mart'ta da koronavirüsü "pandemi" (küresel salgın) olarak sınıflandırmıştı

O dönemde ABD ve İngiltere dahil bazı ülkeler WHO'nun tavsiyelerini yerine getirmemiş, örgütün başkanı Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus bu duruma tepki göstermişti.

Trump ise Şubat ayı sonunda yaptığı açıklamada, koronavirüsün ABD'de yayılmasının kaçınılmaz olmadığını söylemiş, 'Amerikalılar için tehlike düzeyi çok düşük' demişti.

Trump o dönemde ABD'de 15 olan koronavirüs vakalarının sayısının 'birkaç gün içinde' sıfıra düşeceğini de iddia etmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
64
28
11
10
8
4
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
xmx

trump haklı ,sars salgınıda yıne vahşi hayvan pazarlarından kaynaklı mutasyona ugramiş virüstü.o dönem bas bas bağirdilar bu pazarların kapatılması gerektiği... Devamını Gör

Berçem Keleş

Doğru söylüyor sarı pipi. WHO gerçekten gevşek davrandı bu konuyla alakalı.

fruttare

şu an salgının faturasını filan dünya sağlık örgütü veya çine kesmek hiç mantıklı değil. salgın bitsin o zaman ne yaparsanız yapın. üstelik trump salgını hiç... Devamını Gör