Top Bilim Kurgu Yazarlarında: Fransız Ordusu 'Geleceğin Tehditleri' İçin Hayal Gücünden Faydalanacak

 > 
50PAYLAŞIM

Bilim-kurgu yazarları da ülkelerin savunma sanayi faaliyetleri üzerinde rol almaya başlıyor. Fransız ordusu yazarlarından oluşacak bir ekibin geleceğin muhtemel askeri tehditleri üzerinde düşünmesini istiyor.

Savunma Teknolojisinde Yenilikler Ajansı (DIA) tarafından yayımlanan bir raporda, geniş vizyonlu kişilerden oluşan bir ekibin tehdit senaryoları üzerinde çalışacağı kaydedildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, bu ekibin çok gizli yürüteceği çalışmalar, rapora göre öngörmesi zor "zararlı unsurlar" ile mücadele bakımından önem taşıyor.

'Kızıl Ekip' kimlerden oluşacak?

4 ya da 5 bilim-kurgu yazarından oluşacak bir grubun, ordunun geleneksel düşünme biçimlerinin dışına çıkarak tehditler konusunda daha yaratıcı tahminler geliştirmesi umuluyor. Ekip, "terör örgütlerinin ya da yabancı devletlerin" ileri teknolojiler kullanarak ne tür tehditler geliştirebileceğini hayal etmeye çalışacak.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ülkenin askeri yenilikler konusundaki yarışta "tüm kritik kartları elinde tuttuğunu" söyledi.

Fransa ordusu bir süredir savunma kavramına yaklaşımını yenilemeye yönelik adımlar atıyor.

Başkent Paris'te geçen hafta Bastille Günü kutlamaları sırasında yapılan askeri geçit töreninde, Franky Zapata adlı kaşif jet motoruyla havalanarak kalabalıkların üzerinde uçuş yaptı.

Zapata'nın uçuşundan sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tweetinde "Ordumuzla gurur duyuyorum. Modern ve yaratıcı" dedi.

Bilim-kurgu yazarlarının kaleme aldığı eserler gerçek oldu mu?

Ay'a iniş: Jules Verne'nin 1865 tarihli Ay'a Yolculuk kitabında Florida'dan fırlatılan bir uzay aracıyla üç kişi Ay'a gönderilir. Bu tasavvur, bir çok benzerlik içerecek şekilde 104 yıl sonra Apollo 11 misyonu ile gerçek oldu.

Görüntülü telefonlarGörüntülü telefon fikri ilk kez 1927 tarihli Metropolis filmiyle beyaz perdeye yansımıştı. Ama filmdeki görüntülü iletişim araçları bugün kullandıklarımızdan çok daha büyüktü.

Atom bombasıHG Wells'in 1914 tarihli The World Set Free adlı kitabında erken atom araştırmalarından yararlanarak her şeyi yok eden ve sonsuza kadar patlayan bombalar öngörmüştü.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir