CHP'den 25 İlçeye İtiraz

 > 
75PAYLAŞIM

"Seçim Sonuçlarının Değişeceğine İnanıyoruz"

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan Ankara seçimleriyle ilgili yaptığı açıklamada, "Seçim sonuçlarının değişeceğine inanıyoruz" dedi.

Bugün 15.30'da basın toplantısı yapacağını ve Başkent'teki seçim sonuçlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunacağını söyleyen CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş toplantıya katılmadı. Durumu Twitter'dan açıklayan Yavaş'ın yerine CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan konuştu.

Mansur Yavaş'ın yerine konuşan Tezcan şunları söyledi.

Ciddi tereddütler çerçevesinde 20 ile 30 bin arasındaki oy farkıyla Gökçek’in kazandığı açıklandı. Adayımız Mansur Yavaş’ın seçimi kazandığı açıklandı seçim gecesi. Gitti geldi tabiri caizse. 25 ilçede sandıklar bazında yapabildiğimiz eksiklikler neticesinde itirazda bulunduk. İlçelere yapılan itirazlarda son karar günü bugün saat 17:00. İtirazların bir kısmı kabul edildi, bir kısmı reddedildi. İtirazlarımızdan bir tanesi birleştirme tutanaklarına itiraz.

İki önemli hatanın olduğunu tespit ettik. Sandık kurul tutanakları ilçe seçim tutanaklarına geçerken yanlış geçtiğini gördük. Ak Parti’nin oyunu tutanaktan birleştirme tutanağına geçerken daha yüksek yazılan sonuçlar var. CHP’nin de daha az geçirilen tutanaklar var

Doğrudan seçimi etkileyecek unsurlar. İkinci önemli hata da bunların toplamları. Bugün ilçe seçim kuruluna 25 ilçemizle ilgili itiraz dilekçelerimiz var. Birleştirme tutanaklarına itiraz ediyoruz.

Sayım yenilenmeli

Ankara’da 124 bin oyun geçersiz kılındığını biliyoruz. Kabinleri ayırmadan, seçmeni bilgilendirmeden, 124 bin oyun iptaline sebep olduğunu tespit ettik. İptallerin yüzde 90’na yakın oranı muhtarlık oy pusulalarının mavi zarfın içine konmasından kaynaklanan iptaller

İlçe Seçim Kurulları ve sandık kurulları seçmenin doğru oyu kullanabilmesi konusunda önlemleri almak zorunda.

30 mart 12.30’da YSK Sandık Kurulları ve İlçe Seçim Kurullarını mesajla uyarma ihtiyacı hissediyor. Muhtarlık pusulalarının mavi zarfa girmemesine dikakt edin diyor. Aradaki fark seçimin sonucunu etkilemeyecek cinsten olsaydı bir ifadeye göre 24 bin, bir ifadeye göre 30 bin olduğu söyleniyor. 124 bin bu rakamların 4 katı. Sayımın yenilenmesi ve birleştirme tutanaklarının yeniden yapılması gerekiyor.

Reddi halinde gideceğimiz makam YSK’dır. İl Seçim Kurulları Pazar günü 17.00’ye kadar taleplerimize yanıt vermek durumunda.

124 bin oyla ilgili kısım sayımın yenilenmesi. Birleştirme tutanakları ile ilgili 2 husus var. Bütün 25 ilçedeki oyların sayılmasını talep ediyoruz. 500 oy artan, 300 oy artan bölgeler var. Vereceğimiz yanlış bir bilgi çok farklı spekülasyonlara neden olur. O yüzden bir rakam vermiyorum.

Seçim sonucunun değişeceğine inanıyoruz 124 bin iptal edilen oyla ilgili.

Olağanüstü itiraz yolu da bizim mevzuatımızın verdiği yollardan biridir. Bu konuda henüz bir karar vermiş ya da adım atmış değiliz. Onun daha süresi başlamadı. Henüz o aşamada değiliz ama seçeneklerden biridir.

Haber Sol

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir