Tartışma Yaratan Açıklama: 'Canlı Bombalar Devam Edebilir, Referandumda "Evet" Oyundan Sonra Terörün Sesi Çıkamayacak'

 > -

Türkiye'nin referanduma gittiği bu süreçte suikastlar ve canlı bomba saldırılarının devam edebileceğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş "Arkasındaki güçlerle Türkiye'nin güçlü bir şekilde yoluna devam etmesini engellemek istiyorlar. Her türlü tedbirlerimizi alıyoruz, referandumda evet oyundan sonra bu terör örgütlerinin hiçbir sesi çıkmayacak hale gelirler" dedi. Kurtulmuş'un sözlerine CHP liderinden yanıt gecikmedi. Kılıçdaroğlu "Bu çok talihsiz bir itiraftır. Eğer gerçekten olay böyleyse bugünkü terörün kaynağı bu hükümettir. Bunu da Hükümet Sözcüsü açıkça itiraf etmiştir." ifadelerini kullandı. 

Kurtulmuş'un açıklaması sosyal medyanın da gündeminde...

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Anadolu Ajansı'nın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

Kurtulmuş AKP ve MHP'nin referandum sürecinde ortak kampanya yürüteceği iddialarını yalanladı. Kurtulmuş, "İki farklı partinin bir anayasa değişiklik paketine 'evet' oyu vermesiyle bir müştereklik söz konusudur. Ama her iki parti de kendi öncelikleri bakımından bir referandum kampanyası yürütecektir. AK Parti ve MHP'nin ortak bir referandum kampanyası yürütmesi söz konusu değildir. MHP, kendisince önemli gördükleri noktaları anlatacak, biz de AK Parti olarak kendi önceliklerimiz etrafından bir kampanya yürüteceğiz. Her ikisi de evet kampanyası olacak."dedi.

"Referandumda büyük oranda ‘evet’ çıktıktan sonra da bu terör örgütleri, hiçbir şekilde sesi soluğu çıkmayacak noktaya gelirler"

Kurtulmuş, "Referandum süreci öncesinde 'siyasi suikastler düzenleneceği ve toplumda bir kaos ortamı oluşturulacağı' şeklinde iddiaları nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusuna verdiği yanıtta ise "Türkiye 2015'in temmuz ayından bu yana artarak bir terör saldırısıyla karşı karşıya. Terör saldırıları DEAŞ, FETÖ ve PKK'dan geliyor. Türkiye ağır bir terör tehdidiyle boğuşuyor. Çok başarılı bir terörle mücadele ortaya konuluyor. Bu örgütlerin hepsi işbirliği yaparak, Türkiye'yi her türlü terör saldırısıyla karşı karşıya bırakabilirler. Suikastlar, canlı bombalar devam edebilir. Arkasındaki güçlerle Türkiye'nin güçlü bir şekilde yoluna devam etmesini engellemek istiyorlar. Her türlü tedbirlerimizi alıyoruz, referandumda evet oyundan sonra bu terör örgütlerinin hiçbir sesi çıkmayacak hale gelirler. Çok titiz çalışmalar yürütülüyor. Bu terör örgütlerinin referandumdan sonra sesleri solukları iyice kısılacaktır." dedi.

"Bu, şu anda 'terörü biz destekliyoruz'un itirafıdır"

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'un açıklamalarına tepkiliydi. Kılıçdaroğlu, Kurtulmuş'a "Bu, şu anda 'terörü biz destekliyoruz'un itirafıdır. Yani 'sürekli terörü besliyoruz, terör örgütlerine göz yumuyoruz, insanlar ölüyor, insanlar katlediliyor... Eğer bizi seçerseniz, başkanlık rejimini getirirseniz, tek adam rejimini getirirseniz terör bitecek' anlamına geliyor. Bu itiraftır. Bu çok talihsiz bir itiraftır. Eğer gerçekten olay böyleyse bugünkü terörün kaynağı bu hükümettir. Bunu da Hükümet Sözcüsü açıkça itiraf etmiştir. Çok üzgünüm. Böyle bir lafı asla duymak istemezdim. Numan Kurtulmuş gibi birisinin kalkıp bu lafı 80 milyonun önünde yapmış olması gerçekten son derece hazindir, utanç vericidir." diyerek yanıt verdi.

Başbakan Binali Yıldırım da geçtiğimiz hafta bir grup gazeteciyle bir araya gelip yaptığı değerlendirmede anayasa referandumu sürecinde vatandaşın oyunu, ekonomiden çok terörle mücadeleye ilişkin algının belirleyeceğini söylemişti.

Kurtulmuş'tan Kılıçdaroğlu'na yanıt

Kurtulmuş'un sözleri sosyal medyada da geniş yankı buldu: "Terör neden şimdi bitmiyor?"

Kurtulmuş'un sözleri sosyal medyada da geniş yankı buldu: "Terör neden şimdi bitmiyor?"
Kurtulmuş'un sözleri sosyal medyada da geniş yankı buldu: "Terör neden şimdi bitmiyor?"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir