Görüş Bildir
Haberler
Suriye Plakalı Araçlara Ceza Yok

Suriye Plakalı Araçlara Ceza Yok

MAHMUT TANAL
13.08.2014 - 12:18 Son Güncelleme: 13.08.2014 - 15:51

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal; kaçak olarak asgari ücretten daha az bir meblağa çalıştırılan, git gide Türkiye için toplumsal bir sorun haline gelmeye başlayan Suriyeli mültecilere ait olan ve ülkemizin kara yollarında artmakta olan Suriye plakalı araçların araç sigortalarının bulunmaması, muayenelerinin yapılmaması ve vergilerinin ödenmemesi nedeniyle, birçok vatandaşımızın güvenliğini tehlikeye attığı ve hatta Suriye plakalı araç şoförleri ile vatandaşlarımız arasında yaşanabilecek kazalarda, hukuki uyuşmazlıklarda herhangi bir çözüm yolu bulunamaması, bu kazalar nedeni ile vatandaşlarımızın maddi ve manevi zararlarının karşılanmaması ve polislerinde herhangi bir işlem yapamaması nedeniyle gelen şikayetler neticesinde İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya verdiği soru önergesinde şu konulara değindi;

1-     Türkiye’nin mevcut bir göçmen stratejisi var mıdır? Varsa nedir?

2-     Türkiye’nin mevcut göçmenleri topluma entegre etme programı var mıdır? Veya bu anlamda bir program geliştirme planı var mıdır? Yoksa bunun hukuki gerekçesi nedir?

3-     AFAD tarafından yapılan anket sonucu incelendiğinde Suriyeli mültecilerin dönmeyi düşünmediği açıkça anlaşılmış olup Türkiye’nin artık bir göçmen sorunu olduğu kabul edilerek bu konuda idari bir düzenleme yapılmış mıdır? Veya yapılması düşünülmekte midir? Düşünülmemekte ise bunun hukuki gerekçesi nedir?

4-     Türkiye’de Suriyeli mültecilerin ve Suriye plakalı araçların saldırıya uğraması ile toplum içerisinde oluşan güvenlik sorunu için herhangi bir önlem alınmış mıdır? Veya alınması düşünülmekte midir? Düşünülmemekte ise bunun hukuki gerekçesi nedir?

5-     Türkiye Cumhuriyeti Karayollarında artmakta olan Suriye plakalı araçların kaydı, takibi ve denetimi yapılmakta mıdır? Bununla ilgili herhangi bir düzenleme oluşturulmuş mudur? Veya oluşturulması düşünülüyor mudur? Düşünülmemekte ise bunun hukuki gerekçesi nedir?

6-     Türkiye Cumhuriyeti Karayollarında sayısı gün geçtikçe artan Suriye plakalı araçların trafik sigortası var mıdır veya yaptırılmakta mıdır? Bu araçların muayenelerinin yapılmasını ve vergilerinin ödenmesini sağlayacak bir düzenek kurulabilmiş midir? Veya kurulması düşünülmekte midir? Düşünülmemekte ise bunun hukuki gerekçesi nedir? Bahsi geçen araçlarla yapılacak kazalar sonucu çıkacak uyuşmazlıklar için nasıl bir çözüm yolu sağlanacaktır?

7-     International Social Surveys Program (ISSD)’ın

2013 yılında Türkiye’yi de kapsayacak şekilde yapılan Ulusal Kimlik (National Identity) anket sonucu ve mevcut işsizlik problemi birlikte

değerlendirildiğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin işsizlik probleminin nedenlerinden biri de mültecilere bir türlü işçi statüsü verilmemesi ve mültecilerin kayıt dışı çalıştırılmaları mıdır?

8-     Suriyeli mültecilerin kaçak olarak çalışmalarını engellemek için herhangi bir yasal düzenleme hazırlanmış mıdır? Veya hazırlanması düşünülmekte midir? Hazırlanmadı ise bunun hukuki gerekçesi nedir?

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın