Görüş Bildir
Haberler
Sporda "Şiddet ve Çözüm Yolları" Paneli

Sporda "Şiddet ve Çözüm Yolları" Paneli

Mustafa Murat ARSLAN
19.01.2014 - 19:43 Son Güncelleme: 19.01.2014 - 20:40

Sporda Şiddet Ve Çözüm Yolları" Paneli

“Sporda Şiddet ve Çözüm Yolları” paneli Beşiktaş Kulübü Başkanı Orman “Suçun ceza olmadığı bir yerde şiddeti engellemek mükün değil. 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun revize edilmeli ve cezalar artırılmalı” “(Şike davası) Artık herkes gördü ki bunun sonucunda bir hapis var. Artık kim yönetici olursa olsun, bu gibi konularla alakalı bir aksiyon içerisine girmesi mümkün değil”

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, “Suçun ceza olmadığı bir yerde şiddeti engellemek mümkün değil. 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun revize edilmeli ve cezalar artırılmalı” dedi.

Anadolu Beşiktaşlılar Derneği tarafından Ankara Ramada Otelde “Sporda Şiddet ve Çözüm Yolları” konulu panel düzenledi. Moderatörlüğünü Deniz Özçelik’in yaptığı panele, konuşmacı olarak Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Prof. Dr. Berna Arda ve spor yazarı Zeki Çol katıldı.

Panelde, sporda şiddete neden olan etkenler üzerinde tespitlerde bulunan Orman, sorunun kısa vadede ancak yasal bir düzenlemeyle çözülebileceğini söyledi.

Öncelikle Türkiye’deki statların yetersiz olmasının şiddette ilk rolü oynadığını belirten Orman, “Yeni stadımızda inanılmaz bir teknoloji uygulanacak. Artık eskisi gibi olmayacak. Kamera sistemi ve statta oturan insanların kimliğinin belli olmasıyla ilk sorun çözüme kavuşacak. Şiddet uygulayan taraftarı tespit ederek stadımıza almayacağız” diye konuştu.

Orman, daha sonra sporda şiddet sorununun yönetici boyutuna değinerek şöyle devam etti:

“Yöneticiler şiddete sebep oluyor. Futbol popüler bir spor. Yöneticiler ve başkanlar taraftarlara şirin gözükebilmek için popüler laflar kullanmayı tercih ediyor. El altından taraftarlara biletler verip, deplasmanlara gitmeleri için imkanlar sağlıyorlar. ‘Büyük başkan geldi’ diye tezahürat ettirenler var. Suçun ceza olmadığı bir yerde şiddeti engellemek mümkün değil. 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun revize edilmeli ve cezalar artırılmalı. Yapanın yanına kar kalmayacağı bir değişiklik şart.”

Beşiktaş Kulübü’nde el altından bilet dağıtımının asla söz konusu olamayacağını savunan Orman, konuyla ilgili teknik takip yapıldığını ve siyah beyazlı yöneticilerin böyle bir şeyin içerisine girmediğinin görüldüğünü dile getirdi.

-Şike davasını örnek gösterdi-

Orman, sporda şiddet düzenini yıkacak şeyin doğru yasa olacağını bildirerek şike davasını örnek gösterdi.

3 Temmuz sürecinden sonra artık kimsenin şikeye teşebbüs edemeyeceğini savunan Orman, “Çünkü herkes gördü ki bunun sonucunda bir hapis var. Artık kim yönetici olursa olsun, bu gibi konularla alakalı bir aksiyon içerisine girmesi mümkün değil” diye konuştu.

-”Tekrar olaylar olacak”-

Orman, yeni statla gelirlerin artacak olmasından rahatsızlık duyanların bulunduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

“Şu anda duyumlar alıyoruz. İkinci devredeki ilk maçımızdan itibaren tekrar toplumsal olaylar ortaya gelecek. Son Kasımpaşa maçında Beşiktaş mağlup durumdayken bir taraftar atlayıp oyuncumu darbediyor. O taraftar bir gün sonra dışarı çıkıyor. Beşiktaş-Galatasaray maçında sahaya atlayan bir taraftara, ‘Niçin atladın?’ diye sorulmuş. ’Düğün davetiyesini dağıtmak için’ demiş. Çünkü sonucunda ceza yok.”

Sosyal medyaya da değinen Orman, “Kontrolsüz güç. Orada küfür etmeler, hakaret etmeler… İsteyen istediğini yazıyor. Sosyal medyanın şiddeti çok fazla körüklediğini, bundan sonra da çok fazla körükleyeceğine inanıyorum” ifadesini kullandı.

-”Üç kongre üyesi ihraç edildi”-

Orman, “Olaylı Beşiktaş-Galatasaray derbisinde sahaya atlayanlar arasında kongre üyeleri var mıydı?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Atlayanlardan 6′sı kongre üyesi. Bunları disipline gönderdik. Disiplin kurulundan üç tanesi için kesin ihraç geldi. İlk genel kurulumuzda onları göndereceğiz. Diğer üçüyle ilgili de savunma alma durumu var Biz bu konuda duyarlılığımızı ortaya koyuyoruz. Maçtaki olaylara ilişkin düşüncemi ise İstanbul Valisi’ne ve emniyet güçlerine anlattım.”

-”Benim polisim yok”-

Siyasetçilerin, sporda şiddet konusunda kulüp başkanlarından yaptırım beklediğini anlatan Orman, “Biz ne yapabiliriz, polisim mi var, devlet miyim? Bizim elimizde bir gücümüz yok ki ancak savcılığa suç duyurusunda bulunabiliriz” dedi.

Orman, özel güvenlikle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine de “Özel güvenlik hikayeden başka bir şey değil. Üzerinde forma var adamın ancak ilk önce özel güvenlik kaçıyor. Bu dünyanın neresinde görülmüş. Özel güvenliği koruyacak bir sistem yok” değerlendirmesini yaptı.

-”Çarşı’ya karşı değilim”-

Orman, son olarak kendisine yöneltilen ”Başkan Çarşı’ya karşı mı?” sorusunu şöyle cevapladı:

“Beşiktaş’ın içinden gelme birisiyim. Beşiktaş’ta bir gruba karşı olmam mümkün değil. Çarşı’nın Beşiktaş’a çok büyük renk getirdiğini de düşünüyorum. Ancak çizginin bu tarafına geçildiği zaman öbür yüzüm ortaya çıkar. O da biraz sert olabilir ama bu aldığım sorumluluktan dolayıdır. Çarşı’nın siyasallaşmasından ise rahatsızım. Burası spor kulübü. Süleyman DemirelAbdullah GülDevlet Bahçeli Beşiktaşlı. Her yelpazeden Beşiktaşlı var. Beşiktaş’a gönül veren herkese kapımız açıktır. Ancak Beşiktaş üzerinden siyaset yapılmasına izin vermem.”

ANKARA (AA)

Kaynak: http://www.spor1903.com/sporda-siddet...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın