Spiegel'den MİT İddiası

 > 
250PAYLAŞIM

Spiegel'den MİT İddiası

Almanya'da haftalık yayınlanan Spiegel Dergisi'nden Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadın için, olayda MİT'in parmağı olduğu iddiası geldi.

Habere göre, Alman güvenlik birimlerinin, MİT'in Paris'te üç Kürt kadının öldürüldüğü cinayetlerle bağlantısı olduğuna dair şüpheleri olduğunu belirtti.

Bazı internet sayfalarına yansıyan, MİT'e ait olduğu iddia edilen belgenin Alman makamlarını bu yönde alarma geçirdiği belirtildi. Buna göre belgede, öldürülen üç kadından birinin susturulması yönünde ifadelerin yer aldığı kaydedildi.

Spiegel, o belgede bulunan filigranın MİT'e ait gerçek bir görünüm taşıdığını yazdı. Haberde, üst düzey bir Alman güvenlik görevlisinin konuyla ilgili açıklamalarına da yer verildi. Alman yetkilinin, "bu belge sahteyse, o zaman insanı yanıltabilecek kadar gerçek" dediği öne sürüldü.

Haberde, Alman istihbarat servisinin Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez cinayetleriyle bağlantısı bulunabileceği şüphesiyle MİT ile işbirliğinin sınırlandırıldığı, bu nedenle alman güvenlik birimlerinin, kişilere ait bilgileri MİT'e artık çok büyük bir dikkatle verdiğini de iddia etti.

Güvenlik birimlerinin, kişilere ait bilgileri MİT'e artık çok büyük bir dikkatle verdiğini öne sürdü.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:

Der Spiegel: Paris Cinayetlerini MİT İşledi

Der Spiegel, güvenlik çevrelerine dayandırılarak, Almanya’nın iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın, Paris’teki cinayetlerle bağlantısı olabileceği şüphesini taşıdığını vurguladı

Almanya'da yayımlanan Der Spiegel dergisi, Alman güvenlik birimlerinin, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Paris'te üç PKK'lı kadının öldürüldüğü cinayetlerle bağlantısı olduğuna ikna olduğunu yazdı.

Der Spiegel dergisinin haberinde, Alman istihbaratının Paris'te 3 PKK'lı kadının öldürülmesinin MİT tarafından gerçekleştirildiğine 'ikna olduğu' yazıldı. Bu nedenle MİT'le işbirliğinin sınırlandırıldığı iddia edildi. Deutsche Welle’nin Türkçe servisinin yarın piyasaya çıkacak dergiye dayanarak yaptığı habere göre Ocak ayında internette dolaşıma sokulan ve infazların MİT’in bilgisi dâhilinde gerçekleştiğini öne süren belge, Alman istihbaratını harekete geçirdi. Der Spiegel, söz konusu belgede bulunan filigranın MİT’e ait gerçek bir görünüm taşıdığını belirtti.

Haberde, üst düzey bir Alman güvenlik görevlisinin konuyla ilgili açıklamalarına da yer verildi. Alman yetkilinin, “Bu belge sahteyse o zaman insanı yanıltabilecek kadar gerçek” sözlerini sarf ettiği kaydedildi. Der Spiegel, güvenlik çevrelerine dayandırılarak, Almanya’nın iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın, Paris’teki cinayetlerle bağlantısı olabileceği şüphesini taşıdığını vurguladı. MİT ile işbirliğini sınırlandırma kararı aldığı iddiası da haberde yer aldı. Buna göre, artık kişilere ilişkin belgeler MİT'e 'büyük seçicilikle' veriliyor.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Spiegel'den MİT İddiası

ALMANYA’DA yayımlanan Der Spiegel dergisi, bugün piyasaya çıkacak son sayısında, Paris’teki PKK’lı üç kadın cinayetiyle ilgili delillerin MİT’i işaret ettiğini yazdı 

ALMANYA’DA yayımlanan Der Spiegel dergisinde 2013 Ocak ayında Paris’te öldürülen üç Kürt kadının (Sakine Cansız, Leyla Söylemez, Fidan Doğan) ölümüyle ilgili kapsamlı bir haber yeraldı. Haberde Alman güvenlik birimlerinin, cinayetlerle Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) bağlantısı olduğu şüphesini taşıdığı iddiasına yer verildi. Haberde ocak ayında bazı internet sayfalarına yansıyan, MİT’e ait olduğu iddia edilen belgenin Alman makamlarını bu yönde alarma geçirdiği belirtildi. Belgede, öldürülen üç kadından birinin susturulması yönünde ifadelerin yer aldığı kaydedildi. Spiegel, bu belgede bulunan filigranın MİT’e ait gerçek bir görünüm taşıdığını yazdı. Haberde, üst düzey bir Alman güvenlik görevlisinin konuyla ilgili açıklamalarına da yer verildi. Alman yetkilinin, “Bu belge sahteyse, o zaman insanı yanıltabilecek kadar gerçek” sözlerini sarf ettiği kaydedildi.

Haberde güvenlik çevrelerine dayandırılarak, Almanya’nın iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın, Paris’teki cinayetlerle bağlantısı olabileceği şüphesini taşıdığından, MİT ile işbirliğini sınırlandırma kararı aldığı iddiasına da yer verildi. Spiegel, Alman güvenlik birimlerinin, kişilere ait bilgileri MİT’e artık çok büyük bir dikkatle verdiğini öne sürdü.

Taraf

Haberin Tamamı İçin:

Almanya MİT ile Bilgi Paylaşımını Dondurdu

Almanya’nın önde gelen haftalık dergilerinden Der Spiegel, Alman makamlarının MİT'in Paris Katliamı’yla ilgisine dair şüpheler olduğunu duyurdu. Der Spiegel, MİT ile Alman istihbaratı arasında Kürtlere yönelik işbirliğinin dondurulmuş olabileceğini ve bilgi paylaşımında dikkatli davranılmaya başladığını da iddia etti.

Haberde dikkat çeken bir diğer nokta ise, Ocak ayında ortaya çıkan MİT belgesinde adı geçen Uğur Kaan A’nın yakın zamanda Almanya’ya giden bir heyette yer aldığı bilgisi. Paris katliamını MİT’in yaptığının kesinleşmesi durumunda Almanya başta olmak üzere Kürtlerin yaşadığı ülkelerde olayların çıkabileceği savunulan haberde, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın kendisinin ‘yakın adamı’ olması nedeniyle Başbakan Erdoğan’a yönelik baskının artacağına da dikkat çekiliyor.

Der Spiegel dergisinin bugün çıkan yeni sayısında, 9 Ocak 2013’te Paris'te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katil zanlısı Ömer Güney ve MİT bağlantıları üzerine geniş bir habere yer verildi.

Haberde, 12 Ocak’ta internette yayılan ve MİT görevlileri ile Ömer Güney arasında geçen konuşmaların detaylarına dikkat çekildi. Güney’in 2003-2011 yılları arasında Almanya’nın Bavyera eyaletinde yaşadığı ve MİT’ten aldığı direktif doğrultusunda Paris katliamını gerçekleştirdiğinin iddia edildiği hatırlatıldı.

MİT YAPTIYSA ‘BİTKİN’ ERDOĞAN’A YÖNELİK BASKI ARTACAK

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Başbakan Erdoğan’ın en güvendiği kişi olduğu belirtilen Der Spiegel haberinde, Ömer Güney’e Sakine Cansız’a suikast düzenlemesi için para verilmesinin istendiği MİT belgesine de değinildi. “Avrupa Birliği (AB) üyesi olmak isteyen bir devlet, yine AB topraklarında kiralık cinayet emri mi veriyor?” sorusunu soran Spiegel haberinde, şüphelerin gerçek çıkması durumunda ‘dramatik etkilerinin’ olacağı kaydedilerek şöyle denildi: “Almanya’nın, Fransa’nın hatta tüm Avrupa’nın Türkiye ilişkilerine (etkisi olacak). Ülkedeki iç siyasi durum zaten oldukça hassas. ‘Bitkin’ olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan daha fazla baskı altına girebilir: Gizli servis şefi Hakan Fidan Erdoğan’ın çok yakın bir adamı”

ALMAN MAKAMLARI SONUÇLARI ‘GERGİN’ BİR BİÇİMDE TAKİP EDECEK

İddiaların gerçekleşmesi durumunda, Türkiye dışındaki Kürtlerin yaşadığı ülkelerde olayların çıkabileceği öngörüsünde bulunan Der Spiegel, bu ülkelerin arasında Almanya’nın da bulunduğunu yazdı. Haberde, Alman güvenlik makamlarının (Paris) soruşturma sonuçlarını ‘gergin’ bir biçimde takip edecekleri de vurgulandı.

ALMAN MAKAMLAR GÜNEY’İ TÜRK MİLLİYETÇİSİ OLARAK BİLİYORDU

Paris katliamı sonrasında tutuklanan Ömer Güney ve katliama ilişkin bilgilerin verildiği haberde, ilk başlarda ‘PKK içindeki çatışma’ gibi gösterildiği hatırlatılırken, bu versiyonun gerçekçi olmadığının kısa sürede anlaşıldığına dikkat çekildi. 2003-2011 yılları arasında Almanya Bavyera’da yaşayan Ömer Güney’in Kasım 2011’den itibaren Villiers-le-Bel’de dernek çevresinde tercüman ve şoförlük yaptığını belirten Spiegel, Güney’in Alman makamlarında hiç bir zaman ‘Kürt Hareketi sempatizanı’ olarak geçmediğinin altı çiziliyor.

Haberde, “Tam tersine, (Alman makamları) onu Türk milliyetçisi çevrelere bağlı olduğunu tespit ettiler. Arkadaşları da zaten bunu teyit ettiler ve Güney’in PKK üyeliği için ‘Masallar Ülkesi hikayesi’ olduğunu söylediler” denildi.

“MİT BELGESİ ‘İNSANI YANILTABİLECEK KADAR GERÇEK’”

Der Spiegel haberinde, Ömer Güney’in devletten 900 EURO değerinde sosyal yardım almasına rağmen evinde çok sayıda pahalı kıyafetlere rastlandığı, Fransız istihbaratı ve güvenlik kaynaklarının Ömer Güney’in evinde yaptığı araştırmada Türkiye’ye sürekli uçtuğu ve pahalı, lüks otellerde Güney’in kaldığı bilgilerine de yer verildi. Ömer Güney’in en son 25 Aralık 2012 yılında Fransa’dan Türkiye’ye uçtuğu, üç ayrı cep telefonu kullandığı, bunlardan ikisinin Fransız şirketine ait olduğu ve bir Fransız numarasıyla sadece Türkiye ile irtibat kurduğu bilgileri de haberde yer aldı.

12 Ocak’ta ortaya çıkan Ömer Güney’e ait ses kaydının ise ‘.de’ ile biten bir internet adresinden geldiği, ancak bunun büyük ihtimalle Türkiye’den çıktığına dikkat çekildi. Sonraki günlerde ortaya çıkan MİT belgesinin Sakine Cansız’ın ölüm emrini verdiği kaydedilen Spiegel haberinde, belgenin Fransız makamlarınca önemli bulunduğu ve Alman makamlarınca da aynı yönde analiz edildiği bilgisi verildi.

Spiegel, bu belgede bulunan filigranin MİT'e ait gerçek bir görünüm taşıdığını yazarken, üst düzey bir Alman yetkilinin konuyla ilgili "Bu belge sahteyse, o zaman insani yanıltabilecek kadar gerçek" sözlerinin de altı çizildi.

BELGEDE İMZASI OLAN UĞUR KAAN A. ALMANYA’YA GELEN BİR HEYETTEYDİ

Belgede imzası olan MİT mensuplarının muhtemelen PKK üzerine çalıştıklarının belirtildiği haberde, içlerinden birinin Alman istihbarat görevlilerinin ‘kişisel’ olarak iyi tanıdığı bir şube müdürü olan Uğur Kaan A. olduğu yazıldı. Haberde şöyle devam edildi: “İstihbarat görevlisi Uğur Kaan A., kısa süre önce bir heyetle Federal Almanya’ya gelmişti.”

ALMANLAR İNFAZA GÖTÜREBİLECEK BİLGİLERİ PAYLAŞMAK İSTEMİYOR

Der Spiegel haberinde son olarak, MİT ile Almanya güvenlik kurumlarının istihbari işbirliğinin dondurulduğu iddia edildi. Haberde şu cümlelere yer verildi: “Normalde Alman güvenlik makamları MİT ile işbirliği içindeler- tabii, PKK üyelerini takip konusunda da. Nihayetinde, PKK AB’de terör örgütü olarak yasaklı.

Ancak, Türk istihbaratının PKK militanlarını AB ülkeleri içinde infaz ettirebileceği şüphesi Alman Anayasayı Koruma Örgütü (Bundesverfassungsschutz)’u alarma geçirdi. Güvenlik çevrelerinde, ‘kişilere ait bilgilerin (Türk makamlarına) aktarılması konusundaki özel hassasiyetten’ konuşuluyor.

Gerçekte bu durum şöyle izah edilebilir: Kürtleri ilgilendiren konulardaki işbirliği şimdilik donduruldu. Bir ‘infaza’ götürebilecek bilgileri hiç kimse paylaşmak istemiyor”

ANF

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir