Sow: "Ağladığımda Verilen Desteğe Çok Şaşırdım"

 > -

Sow: Ağladığımda Verilen Desteğe Çok Şaşırdım

Sow: Ağladığımda Verilen Desteğe Çok Şaşırdım

Fenerbahçe'nin yıldızı Moussa Sow, Habertürk Gazetesi'ne şampiyonluğun öyküsünü anlattı ve samimi itiraflarda bulundu.

İşte o röportaj

"Her şeyden önce Allah'a şükürler olsun şampiyonuz. Bu işin hikayesi geçen yıl ki Avrupa Ligi'nde oynadığımız yarı finalle başlıyor. Harika bir sezon geçirmiştik geçen sene. Özellikle Avrupa'da mükemmel işler yaptık. Fakat bu sezon başına geldiğimizde herkesin bildiği cezayla karşılaştık ve Avrupa'dan men edildik. Sezon başında bu kararı kabullenmek hiç de kolay olmadı bizim için. Hepimiz Avrupa'da oynamak isteyen, bunu hakeden ve bu konuda hırsları olan oyuncularız. Gerçekten çok istiyorduk orada olmak. Geçen yıl yaşadığımız başarıların üstüne kupa zaferi eklemeyi çok istiyorduk. Daha ileri gidebileceğimizi biliyorduk. Sonra bu kararı kabullenmek zorunda kaldık. Takım halinde bir araya geldik. Lige konsantre olalım, bir olalım, bir takım olalım ve lige bakalım diye düşündük. Ve bu çok değerli şampiyonluğa ulaştık."

"Bu haksızlık bize garip geliyor"

"2 yıllık bir cezayla karşılaştık. Bunun 1 yılı geçtik. Bu sene de hakederek şampiyon olduk. Fakat belki Beşiktaş, belki Galatasaray gelecek yıl bizim yerimize şampiyonlar liginde olacak. Şampiyon olduk ve Şampiyonlar Ligi'nde olamayacağız. Bu haksızlık vebu haksızlık bana ve futbolu bilen herkese garip geliyor."

"Bu kulübün eşi benzeri yok"

"Ben hiç hayatımda böyle bir kulüp görmedim gerçekten. Her spor dalında başarılı olan. Voleybol basketbol her dalda finaldeyiz. Biz hep söylüyoruz biz bir aileyiz diye gerçekten Fenerbahçe çok büyük bir kulüp. Ben bunu her gün görüyorum ve bu kulübün eşi benzeri yok. Ve tüm bu sporcular Fenerbahçeyi daha ileriye taşıyacak."

"Seriyi tamamlamış oldum"

"Sene başında bazı sıkıntılar yaşamış olabilirim ama böyle sıkıntılar her yerde olabilecek normal sıkıntılardır. Biz hep bembeyaz sayfa açmayı ve önümüze bakmayı bildik. Ben bu sene şampiyonluğa elimden geldiğince katkı yapabildiğimi düşünüyorum. Bu seneden benim hatırlayacağım hiçbir şekilde hiçbir problem değildir. Benim hatırlayacağım şey bu sene kazandığımız kupadır. Bu yıl ki bu değerli şampiyonluktur. Gerçekten çok güzel bir yıl geçirdiğimize inanıyorum. Böyle problemler olsa bile ben yine elimden geldiğince mücadele edip cevabı sahada vereceğim. Taraftarlarla da herkesle bu şekilde konuşmayı tercih ettim. Tamamen her şeyi geride bıraktık ve sadece bu değerli şampiyonluğu hatırlayacağız."

'Son dakikada çok maç kazandık'

"Bu sene şampiyonluğun kırılma anı olarak bir tane maç veya olay sayamam. Aklıma çok maç geliyor. Birçok maçı son dakikada kazandık. Ben son dakikada kazanılan maçın önemini çok iyi biliyorum. Çünkü Lille'de de şampiyon olduğum sene yine böyle son dakikalarda çok fazla maç kazandık ve biz buna şampiyonluğun habercisi diyorduk. Şampiyonun şansı diyorduk kendi aramızda konuşurken. Bu sene de aynı şeyler oldu. Çok fazla maçı son dakikada kazandık. O yüzden kırılma anı dendiğinde aklıma o maçlar geliyor. Birini seçemiyorum ama bu şampiyon şansı ve şampiyonlar bu tip maçları oynarlar."

'Beşiktaş ve Galatasaray kolay yakalardı'

"Umutsuzluğa kapıldığım, umutlarımı kaybettiğim bir an olmadı ama peşpeşe mağlup olduğumuz dönem devam etseydi, rakiplerimiz bizi yakalayabilirdi. Çünkü puan farkını bir ara 10'a çıkardık. Sonra fark bir anda 4'e indi. Fakat daha sonraki maçları Allah'a şükürler olsun tekrar kazanmayı bildik ve toparlandık. Hızlı bir şekilde ayağa kalktık, liderliğimizi sürdürdük ve bugüne şampiyonluğa geldik."

'Gerektiği anda hep kazandık"

"Bizi rakiplerimizden farklı kılan bizim onlardan daha fazla kendine güvenen ve daha konsantre, daha işine yoğunlaşmış, birbirine inanan bir ekip olmamızdı. Maçların kazanılması gereken anlarda biz hep kazanmayı bildik. Hemen hemen bütün bu kazanılması gereken maçları kazandık. Mutlak galibiyet parolasıyla çıktıkları maçlarda bile puan kayıpları yaşadılar. Biz ise kazanmamız gereken tüm anlarda gerekli skoru almayı bildik."

"Ağladığımda verilen desteğe çok şaşırdım"

"Ağladığımda stadyumda bana verilen desteğe çok şaşırdım her şeyden önce. Ben bir forvet oyuncusuyum ve benden beklenen şey gol atmam. O akşam çok fazla sayıda pozisyona girdim ve bu pozisyonları değerlendiremedim. Uzun zamandır gol atamıyordum ve o duyguların patlamasını yaşadım. Taraftarları da kızdırdığımı düşünüyordum aslında. Taraftarları kızdırdığımı düşünürken ve bu kadar pozisyon kaçırmanın üzüntüsünü yaşarken onların benim için tezahürat ettiğini, bana destek verdiğini duymak benim için çok büyük bir mutluluk kaynağı oldu. Gerçekten çok şaşırdım. Bu desteği beklemiyordum. O anda içimden geçen tek his onlara en güzel teşekkürü gol atarak vermekti. Belki o akşam başaramadım ama bir sonraki maçta gol atarak onlara en güzel hediyeyi verdiğimi düşünüyorum. Ben onlar sayesinde ayağa kalktım. O gözyaşlarını onlar sayesinde sildim."

'Beşiktaş'a gol atma alışkanlığım var'

"Beşiktaş'a karşı ikinci yarıda attığım gol bu sene attığım en güzel goldü. Çok beğendim. Ben köşedeydim. Kuyt'tan top istedim ve Kuyt çok güzel pas çıkardı bana. Bu pası dar açıdan kalecinin beklemediği açıdan attığımı düşünüyorum. Kaleciyi de yanıltarak Beşiktaş ağlarına attım. Hem Beşiktaş'a karşı olmuş olması golün, hem çok önemli maçta gelmiş olması ki ayrıca biliyorsunuz benim Beşiktaş'a bir gol atma alışkanlığım var benim için senenin en güzel golü yaptı o golü. En beğendiğim gol o oldu."

'İsmail Hoca'ya teşekkür ediyorum'

"Fenerbahçe'ye ilk geldiğimde İsmail hocayla tanıştım. Dia'ya çok yakındı o sayede tanıştım. Çok iyi anlaştığım bir insan. Antrenmanlardan sonra çok beraber çalıştık. Teşekkür ediyorum ona da buradan benle ilgilendiği için. Benim iyi günler geçirmediğim ağladığım günlerde her zaman yanımda olup her zaman destek olmaya çalıştı. Benle konuştu. Benle her zaman ilgilenmeye çalıştı o dönemde. Benim için o bir hocadan daha ötesi. Çok iyi bir insan ve mükemmel bir kalbi var. Onu tanımış olmaktan büyük mutluluk duyuyorum."

'Bağdat Caddesi'ne gitmeyi sabırsızlıkla bekliyorum'

"Gerçekten sabırsızlanıyorum o günü yaşamak için. Bağdat Caddesi'nden geçişi yaşamak taraftarlarımızla o günü yaşamak için sabırsızlanıyorum. O tarz bir kutlamayı Lille'de yaşamıştım ama buradakinin hiç ona benzer bir şey olmayacağını düşünüyorum. Buradakinin gerçekten bambaşka bir şey olacağını düşünüyorum. Çünkü daha önce burada oynayan Mamadou Niang ve Dia ile konuştuğumda şampiyon olduklarında neler yaşadıklarını bana anlattılar. Buranın şampiyonlukta çılgınca bir yer haline geldiğini ve belki de kutlamaların o kadar büyük olmalarının belki de çılgınlık seviyesinde olduğunu anlattılar. Gerçekten iple çekiyorum o günü." 'Demba Ba'yı çok isterim'

"Demba Ba ile milli takımda beraber oynamak benim için büyük şans çünkü o büyük bir oyuncu ve Chelsea'de oynuyor. Bir gün Fenerbahçe forması altında beraber oynamak tabii ki isterim. Çok güzel olur. Ama bu durumun gerçekleşmesinin çok kolay olmayacağını düşünüyorum." 'Arda bunu hak ediyor'

"Şampiyonlar Ligi'ni bence Real Madrid kazanır. Ben Chelsea-Atletico Madrid maçını stadda izledim. İlk yarıda Arda olağan bir performans sergiledi ama ikinci yarıda çok büyük bir futbolcu gibi oynadı. Harika işler yaptı ve golüyle de yaptığı çok büyük işlerin ödülünü aldı. Arda çok beğendiğim çok başarılı bulduğum büyük bir oyuncu. Şampiyonlar Ligi finali oynayacak Türkiye'de doğan ilk oyuncu aynı zamanda. Belki de kazanacak. Bu onun için çok büyük bir olay. Ve Arda bunu hakediyor."

'Başkana verebileceğimiz en güzel hediye'

"Biz o anda başkanımızın yanında olup onunla o fotoğraf karesinde olmaktan dolayı büyük bir onur yaşıyorduk. Çünkü başkanımızın 3 Temmuz'dan bu yana yaşadıklarını biliyoruz. Biz her zaman ona en iyi şekilde destek olmaya çalışıyoruz ve bütün sene boyunca da ona verebileceğimiz en güzel hediyenin en güzel desteğin bu şampiyonluk olacağını düşünüyorduk. Biz bu şampiyonluğu onun için kazandık. Her zaman onun için mücadele ettik. Gerçekten çok zor günler geçirdi. Cezaevine girdi, çıktı, tekrar giriceği konuşuldu. Biz gerçekten onu mutlu etmek istiyorduk. Ve ben onun en mutlu anında yanında olmak istedim. O nedenle yanına gidip ona sarıldım onu öptüm. Çünkü hepimizin çok sevdiği bir insan, babamız gibi. Bütün yıl onun için mücadele ettikten sonra bu mutluluğu onunla paylaşmak çok mutluluk vericiydi."

"Şampiyonluğu ailece kutladık"

Hiçbir zaman başıma böyle bir şey gelmemişti. Hayatımda görmediğim bir durumdu. Ceza yüzünden sadece kadın ve çocuklar geldi. Onları çok mutlu ettiğimizi düşünüyorum. Hepsini evlerine mutlu gittiklerini dülünüyorum. Fenerbahçe'nin o güzel ve kutsal gecesini onların önünde yaşadık. Ailece güzel bir akşam geçirdiğimizi düşünüyorum.

"Dördümüz de iyi katkı yaptık"

Ben Lille'de daha merkez oyuncusuydum. Kenarlarda Eden Hazard ve Gervinho gibi oyuncular vardı. Sahada çok fark yaratabilecek oyunculardı. Bu şekilde belki topu alıp birkaç oyuncu geçip gidebilecek oyuncular yok Fenerbahçe'de. Bu tipte oyuncular değiliz biz. Ama çok güçlü oyuncularımız var. Emenike, Kuyt, Webo gibi topu indirebilecek, topu tutabilecek oyuncularımız var. Aynı zamanda gol atabilecek defansı rahatsız edebilecek defansın dengesini bozabilecek oyuncular var. Bu sene çok sayıda gol bulduk. Bu yardımlaşmamızın da bir ürünü. Ben 4 forvet olarak takıma iyi katkı yaptığımızı yaptık. 4 oyuncuyu ayırmaksızın her şeyimizi verdik ve şampiyonluğa ulaştık.

Skorer

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir