Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sovyet Esir Kampı "Gulag" dan Kaçabilecek misin?

103PAYLAŞIM

1940'ların Sovyet Sibiryası'ndasın. Birtakım siyasi sorunlar neticesinde bir  "gulag(bir çeşit esir çalışma kampı sistemi )"a gönderilmişsindir. Sibirya'nın ortasında kurak, sert kış koşullarının hâkim olduğu bu kampta her gün pestilin çıkana kadar madenlerde, yol yapımlarında ve ormanlarda çalıştırılıyorsun. Biraz şanslıysan tatlı patates ile koca günü geçiriyorsun. Ya burada çalışarak öleceksin ya da büyük bir cesaret örneği gösterip kaçacaksın. Sen hangisini tercih ediyorsun? Kalıp ölmeyi mi yoksa kaçıp şansını denemeyi mi?

1. Kaçmaya kararlı mısın?

Kaderime razıyım, buradan kaçış yok!
Kaçmam lâzım!

Yeni biri olduğun için sana biri bulaştı ve kavga çıkacak gibi. Ne yapardın?

Kavga çıkart!
Başını eğ.

Biri sana yardım etti ve kavgayı ayırdı, yanına yaklaşıp "Artık bana borçlusun" dedi ve senden bir saat sonra yemekhanede buluşalım dedi. Yemekhaneye geçtin ve adam yanına geldi. Sana kaçış planından bahsetmeye başladı. Yardım edecek misin?

Reddet
Kabul et

Kavgada bizi kurtardığı için ona borçluyduk, zaten kaçmak da istiyoruz. Adama planını sorduk ve bize anlatmaya başladı. Plan basitti, kazacaktık ancak kürek bulmamız gerekiyor. Küreği nasıl temin ederdin?

Hergün çalışmak üzere götürüldüğün madenden kazmayı arakla.
Mahkuma para vererek kazmayı al.
Alet deposundan kazmayı çal.

Madende saatlerce çalıştıktan sonra vardiya bitti ve kazmaları kaldığınız ranzalı mahkum koğuşuna sokmanız lazım, ama arama var! Kazmaları içeri nasıl sokacaksın?

Arkadaşın gardiyan askeri oyalarken sen aradan sıvış.
Kazmanın ucunu sopasından ayırarak ayrı ayrı içeri sokmaya çalış.

Kazmayı başarıyla koğuşa sokabildiniz ve planınızı uygulamaya başladınız. Kaçış için tüneli kazarken çıkan fazla toprağı atman gerekiyor? Bu durumu nasıl hallederdin?

Yattığımız ranzaların altına saklardım.
Kaldığımız baraka koğuştan dışarı boşaltırdım.

Pantolonunun içinde biriktirdiğin toprağı dışarı atarken asker gardiyan o saatte orada ne işinin olduğunu sordu. Sen de durumu çaktırmamak için bir şeyler söylemek zorundasın:

Madende çalışmaktan kıyafetinde biriken toz, toprağı atmaya geldiğini söyle
Kaldığın koğuşun rutubetten ciğerlerine zarar verdiğini söyle
Koğuştaki birkaç kişinin kaçma planı olduğunu anlat ve kendini bu işin içinden ayıklayıp kurtar

BAAAM! Gardiyan asker kaşına tüfeğinin dipçiği ile patlattı bir tane ve gecenin bu vaktinde orada bulunmanın yasak olduğunu sert bir şekilde uyarmış oldu. Koğuşa kaşı patlak biçimde geri döndün. Bu işleri bizleri uzattı. Acil şekilde dikilmesi gerekir ki aksi takdirde açık yara olarak kalıp kangrene dönüşebilir. Ya biri sıhhiye çadırına gidip gerekli malzemeleri çalacak ya da mahkumlardan biri eldeki iğne iplik ve bezle amatörce dikecek; Kararın ne?

Depodan gerekli malzemeleri alsınlar; hem kaçış için hem sonrası için işimize yarayacak acil durum malzemelerini de almış oluruz
"Usta dikin işte ya!" deyip mahkumlardan birine diktir

Böylesine bir sırrı ifşa ettiğin için gardiyan asker sana dokunmadı ve koğuşuna geçmene göz yumdu. Ancak seninle kaçacak olan mahkumu ele vermiş oldun. Artık tek başına hareket edeceksin. Bu nedenle kendine başka kaçacak bir yol seç:

Gözetleme kulelerindeki spot ışıklarının vurduğu yerleri tespit ederek çitlerin dibinden teli kesip kaçmak
Kendi tünelimi kendim kazarım

2. Evet bu biraz tehlikeli oldu, ama arkadaşın sıhhiye çadırından gerekli malzemeleri almayı başardı. Şimdi kaçışa ramak kalmışken çetin Sibirya şartlarına dayanmak için yolluk alman gerekiyor. Erzak çadırına gireceksin ki oda ne?! İki asker önünde nöbete oturmuşlar ancak çakırkeyif olmuşlar. Sana yarım ağızla burada ne aradığını sordular sen de güzel bir yalan söyledin ve içeri girmene müsaade ettiler; ancak bir şartla: Büyük Mareşalin ismini "çok yaşa" diyerek ikram ettikleri votkayı dikeceksin. Bu büyük mareşal kimdi?

Stalin
Kruşçev
Brejnev
Jukov

Pek sağlıklı bir yöntem olmadı. Canın daha çok yandı ve orası mikrop kapacak. Sanki sıhhiye çadırından gerekli malzemeleri alsak fena olmaz:

Hayır, bir an önce yapsınlar
Evet, birileri alsa fena olmaz

"Halhin Gol"un galibi Jukov çok yaşa!" diyerek votkayı sek ve tek vuruşta indirdin ;) Artık çadırdan yeteri kadar er azığı aldığına göre bu uzun uğraşı neticelendirmenin zamanı geldi. O da ne? Koğuşun içinde sizinle gelmek isteyen biri daha var; ancak yalnızca iki kişilik erzak almıştın. Nihai kararın ne?

Biz enayi miyiz o kadar çukur kazdık? Hayır gelemez
Gelsin, ama sözümden dışarı çıkamaz

3. Çıkan kavga sonucu karşındakini fena şekilde patakladın; ancak bu kavganın sonu senin için de iyi bitmedi ve devreye giren gardiyan askerler bir temiz seni de dövdü. Gözünü mahkumlar koğuşunda açtın ve mahkumlardan biri seninle yakından ilgilenmiş, yaralarını sarmış. Bu esnada kavgadaki gücünü gördüğü için sana güvenip kendi kaçış planını çıtlattı ve yardımını istedi; cevabın:

"Hayır, iyiyim böyle"
"Evet, fena fikir değil"

İyileştin ve kendini nispeten daha iyi hissediyorsun. Kampın diğer bloklarında salgın hastalık sonucu çoğu mahkum telef oldu. Haliyle hastalığın sıçramaması için sizi mezar kazdırmak üzere ormanlık alana götürüyorlar. Çukur kazdığın küreğe ihtiyacın olacak tünel kazmak için, fakat koca küreği koğuşuna fark ettirmeden götürmesi çok zor. O kadar sıkı kontrol oluyor ki bir şey sokmak imkansız. Planın ne?

Hiç riske girmeden alet deposuna giderdim geceleyin
Başka bir mahkuma para verip bu işi yapmasını sağlardım

Tünel kazma planına göre daha tehlikeli, ama birinin yardımına gerek duymadan ve kaçabileceğin bir plan. Tüh! Alet deposundan bir asker çıktı ve ihtiyacın olan tel makası onda şu an. Planın ne?

Islık çalarak dikkatini dağıtırım
Doğrudan sinsice arkadan yaklaşıp üstüne atlarım

Onun ilgisini tekrardan alet deposuna çekerek bir güzel bayılttın. Ancak diğer nöbetçi gardiyanlar terslik olduğunu fark etti ve teyakkuz durumuna geçtiler. Ne yapacaksın?

Durum geçene kadar bekle. Hatta gerekirse kaçışı sonraki güne ertele.
Bütün riskleri al ve hızlı davranıp tel makasıyla çitleri aşıp kamptan kurtul

4. Alet deposuna girdin ve aradığın şeyi buldun. "Artık koğuşunda kazıya başlayabilirsin" derken gardiyan asker seni yakaladı ve ne yaptığını sordu. Senin cevabın:

Verdiğiniz kürekler çok dayanıksız, hemen sapından kırılıyor yenisni almaya geldim
"Eğer sana mahkumlar hakkında bilgi verirsem beni görmezden gelir misin?"

Öldün!

Kaderine boyun eğdin ve orada çalışmaktan öldün.

Tek başına kaçtın!

Hayatının sonuna kadar bir yerde çalışıp ölmektense, ölümün kendisini karşına alıp ondan cesurca kaçmayı başardın.

Dostunla kaçtın!

Ne demişler birlikten kuvvet doğar. Hayatta her zaman sırtını birine dayayacak birine ihtiyacımız olur.

Alnının çatına çatalı sapladı!

Adama borçluydun çünkü seni kavgadan kurtardı. Karşılığında teklifini kabul etmeliydin!

Öldürüldün!

İşini halletmen için güvenip para verdiğin mahkum seni ispiyonladı. Sonucunda seni kurşuna dizdiler.

Yakalandın!

Planın bir şekilde suya düştü veya iyi şekilde uygulayamadığın için açığa çıktı.

Kaçamadınız!

Bilgi sızdırdığın gibi hem kendi canından oldun, hem arkadaşının canına mâl oldu hatan.

Kaçamadın!

Kaçma planını yeterli görmedin!

Kaçamadınız!

Yaşanan arbede sonrası gelmesini istemediğin mahkum, kaçıştan askerleri haberdar etti ve tünelin çıkış noktasına askerler namlusunu doğrultmuş vaziyette.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
wolfgangmami

Kaçma fikrini fena bulmuyorum ama ikna edici gelmiyor mu You are funny man now go to gulag

nehir-hanim-dersiniz..

dostunla kaçtin )Ne demişler birlikten kuvvet doğar. Hayatta her zaman sırtını birine dayayacak birine ihtiyacımız olur. :)

drawmas

kacamadin diye nedenini belirtmeden hikayeyi bitirmeden bitirmek olmamis. ne oldu da kacamadim? iste bi sekilde olmadi diye aceleye gelmis.

nickimdebileolmaz

Gardiyana söyle seni vursun, kampın dışına kadar çıksan bile hiçliğin ortasın da kalıyorsun.

ulas-c.-cakmak

Böyle içerikler yapmayın Marksistleri tetiklersiniz :D geçen de şu hıyar gazetelerden biri Çernobil kazasında Sovyetlerin değil diğer ülkelerin suçu olduğunu falan söylüyordu.

Görüş Bildir