Siyaset Tarihimiz Belki de Bir Daha Bu Kadar Renkli Bir Karakter Göremeyecek: Kamer Genç

 > 
2.1bPAYLAŞIM
Siyaset Tarihimiz Belki de Bir Daha Bu Kadar Renkli Bir Karakter Göremeyecek: Kamer Genç

Bazı insanlar vardır ki, ne yaparlarsa yapsınlar hak ettikleri saygı ve değeri bir türlü göremezler. Bu tanımın siyasetteki karşılığı da Kamer Genç'ti belki de. Evet, tipik bir siyasetçi profili yoktu, saatlerce süslü cümleler kurup demagoji yapamaz, medya önünde halkla "kucaklaşıp" kare kare poz vermezdi. Bir çiçek sulama olayıyla son 20 yılda hatırlandı çoğu kesim tarafından ama dil sürçmeleriyle, kırdığı potlarla, şivesiyle ve daha birçok özelliğiyle meclisteki halk muhalefetiydi kesinlikle. Kamer Genç bugün, 76 yaşında hayatını kaybetti. Bakalım kendisiyle özdeşleşen çiçek sulama dışında neler yapmış Kamer Genç.

1940 yılında Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde doğdu.

Bölgenin hemen her ailesi gibi, o da fakir bir ailede dünyaya geldi. Babası yazları İstanbul'da amelelik yapmaktaydı. Tunceli'nin birçok öğrencisi gibi o da başarılı bir öğrenciydi. Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi'ni kazandı ve okulla birlikte Maliye Bakanlığı'nda staj yaparak Bingöl'e vergi kontrol memuru olarak atandı.

1966 yılında girdiği Danıştay sınavını kazanan tek isim.

12 Eylül dönemine kadar Danıştay'da çalışan Genç, darbe sonrasında görevinden ayrıldı ve siyasete atıldı. 1981 yılında başladığı siyasette rol alma girişimleri 1987 yılında sonuç buldu ve SHP'den Tunceli milletvekili oldu.

Meclis tarihinin en uzun süre milletvekilliği yapan isimlerinden.

Girdiği her seçimden başarılı çıktı. 4 dönem üst üste Tunceli'den milletvekili seçildi. 2002 seçimlerinde DYP'nin baraj altı kalmasıyla aktif siyasette parlementoya giremediği tek dönem bu oldu. Sonrasında hem bağımsız hem de CHP'den vekil olarak mecliste yerini aldı.

Onun vekillik dönemleri boyunca birçok muhalefet partisi vardı mecliste belki, ama Kamer Genç tek başına en örgütlü muhalefeti yapan kişiydi.

Lafını esirgemez, dobra dobra konuşurdu. Yer yer üslubu eleştirilse de, o düşündüklerini söylemekten çekinmezdi.

Yeri geldi hakarete uğradı, yeri geldi darp edildi.

Yeri geldi hakarete uğradı, yeri geldi darp edildi.
Yeri geldi hakarete uğradı, yeri geldi darp edildi.

Ancak muhalefet etmekten vazgeçmedi.

Yeri geldi meclis başkan vekilini ağlayacak duruma getirdi.

Kendisi de bir dönem başkan vekilliği yapmış olan Genç, ne AKP ne de MHP başkan vekilleriyle hiç anlaşamadı. Bkz. Kamer Genç Olaylı Konuşma

AKP ve Recep Tayyip Erdoğan her zaman hedefindeydi ancak an geldi Emine Erdoğan'a muhalefet etti

Artık hedef konumundaydı ve karşısındakiler fiziksel şiddete başvurmaktan çekinmiyorlardı.

Milletvekilliğinin asli görevlerinden birisi olan, seçildiği bölgenin sesi olma hususunda da hemen herkesten iyiydi.

Tunceli'nin sorunlarını, sıkıntılarını yüksek sesle dile getirmekten çekinmedi. Bölgeye gitti, hemşehrilerini yalnız bırakmadı. Aslında tarihi boyunca hep sol görüşe yakın olan Tunceli'nin de onu bir sağ partiden bile seçmesi bunun göstergesi olsa gerek.

7 Haziran seçimlerinde ise CHP'den aday gösterilmedi.

Aslında o zamanlardan kanser olduğuna dair söylentiler başlamıştı, ancak Genç bu iddiaları reddetmişti. Zaman geçtikçe, hastalığı arttı ve bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

Kamer Genç, bugün itibari ile aramızdan ayrıldı.

Bir döneme damgasını vuran tek başına muhalefet; bizlere kendiyle barışık, geldiği zor koşullara rağmen geçmişini unutmayan ve haksızlığa karşı çıkan gerçek bir milletvekili portresi çizdi.

Bundan birkaç gün önce vasiyetinde; "Bana bir şey olursa, beni Türk bayrağına sarın ve Tunceli'ye gömün" dediği öğrenildi.

Umarız bu ülkede senin gibi gördüğü yanlışların karşısında durabilen vekil sayısı giderek artar...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eugur

Aldığı vekil maaşı ile onlarca öğrenci okutan koca yürekli bir insandı.Halktan biriydi.Dobraydı.Anadolu insanı gibi içi dışı bir birisydi devri daim olsun.Işıklar içinde uyusun.Allah rahmet eylesin.

deli-sabit

Meclisin asi ve dobra üyesi, tek kişilik ordu, hazırcevap, mert adamdı. Yalakalıkla işi olmayan, çıkar için bukalemun gibi renk değiştirmeyen, kötülerin pisliklerini suratlarını çekinmeden haykıran, adam gibi adamdı. Vasiyeti yeter zaten, mekânın cennet olsun...

ayna-efendi

y-chp zihniyetiyle uyuşmadığı için çıkarıldı partiden, umarım vasiyeti yerine getirilir de huzur içinde yatar Türkmen yiğidi

sevimsizhayalet

ben liberal demokrat parti gençlik kolları başkanıyken, ankara meşrutiyet caddesinde karşılaştık hiç tanışmamıştık, chp vekiliydi ve akplilerden en çok tepki çektiği dönemlerdi yanında koruması bile yoktu. kendimi tanıttım kamer bey buyrun yukarda bir çay içelim dedim. sağolsun kabul etti. yukarıya çıktık tabi bizim parti fakir :) burası gençlik kollarının ofisimi dedi. bende yok burası genel merkez dedim. çok şaşırdı masraflar nasıl ödeniyor partinin geliri var mı falan dedi yok kendi aramızda topluyoruz çay şeker parası falan dedim. sohbet ettik gitti. ertesi gün bir adam geldi kamer beyin selamı var dedi, 1 koli çay bir koli şeker yollamıştı. bir siyasetçinin başka bir partiye bunu yapması çok önemlidir. yokluk içinde siyaset yapmaya çalışanları kendinden olmadığı halde desteklemek demokrasiye inancını gösterir. kendine demokrat diyipde en ufak muhalefet edenleri boğmaya çalışanlara ders olmalıdır. bir iki kez de mecliste karşılaştık adımı bile unutmamıştı. siyasetçi tanıştığı insanların ismini unutmuyorsa umursuyor demektir. Allah rahmet eylesin.

enda

Allah taksiratını affetsin! Bu ülkede adı iyiliklerle anılacak nadir siyasetçilerden..

Görüş Bildir