Demirtaş: 'Hitler Modelini Önermek Serbest ama İsveç Modelini Önermek Suç'

 > 
43PAYLAŞIM

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş TBMM'de düzenlediği basın toplantısında özyönetim ve dokunulmazlık konularına değindi. Dokunulmazlıkların kaldırılmasından çekinmediklerini vurgulayan Demirtaş 'Sizden talimat alan yargıdan bile korkmuyoruz, verilmeyecek hesabımız yok' dedi ve dokunulmazlıkların tehdit unsuru haline getirilmesi eleştirdi. Demirtaş 'Başkanlık önermek size hak da özerklik önermek bize niye suç? 2013'te metni Anayasa Uzlaşma Komisyonuna sunduk. Savcılar o zaman harekete geçmedi, neden o zaman değil de şimdi hain olduk?' diye sordu ve ekledi "Hitler modelini önermek serbest ama İsveç modelini önermek suç... İlginç!"

İşte Demirtaş'ın konuşmasından satır başları...

HDP'nin bugün Meclis'te gerçekleştireceği grup toplantısı iptal edildi. Grup toplantısı yerine HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, saat 12.45'te Meclis grup salonunda gazetecilerle bir araya geldi.

Demirtaş, "Ülkenin bir bölümünde bu kadar ağır bir savaş, ölüm her gün acılar yaşanırken siyasetin ve toplumun önemli bir kesiminin bütün olup bitenlere duyarsız kalması elbette beklenemez. Türkiye sıradan olağan şeylerden geçmiyor. Ortadoğu genelinde olağanüstü gelişmeler, tarihsel süreçler yaşanıyor. Ülkemizde de 7 Haziran sonrasında Ortadoğu benzeri şeyleri yaşamaya başladık. Her geçen gün artan dozu itibariyle de tırmanan savaş süreciyle karşı karşıya kaldık. Ülkeyi yönetenler kendi cephelerinden hiçbir suçlarının, günahlarının olmadığını ülkede bütün olup bitenlerin sorumlusunun HDP olduğunu söyleyip duruyorlar. 13 yıldır iktidarda olan bu zihniyet Türkiye'de gerçekleşmiş hiçbir olumsuzluğu üstlenmedi. Yapılan bütün iyi şeyler AKP tarafından kötülükler de muhalefete tarafından yapılmıştır. Hep bu yalan arakasına sığınarak ülkeyi maalesef yönetmeye devam ediyorlar" diye konuştu.

'Başkanlık tartıştırmak size hak da özerklik önermek bize niye suç?'

Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk

'Çözüm süreci buzdolabında diyen zihniyet bugün yaşananların sorumlusu'

Demirtaş, "Çözüm süreci buzdolabında sözü kime ait? Bu cümlenin sahibi kimse, bugün yaşananların sorumlusu bu zihniyet. Çözüm sürecine buzdolabına kaldıran HDP değildir. Müzakere masası yoktur. Kürt sorunu bitmiştir diyen biz değiliz. Yalın açık çözüm sürecini bitirme anlayışı varken, bugün bütün olup bitenlerden HDP'yi sorumlu tutulmaktan toplumu kandırmaya çalışmaktan başka bir şey değildir. Çok ucuz bir politikadır. Çözüm sürecini bitirenlerden şu cesareti ve samimiyeti beklerdik; evet biz çözüm sürecini bitirdik, inanmıyoruz. Askeri seçeneği yeniden gündeme aldık. Açık yüreklilikle bir beyan beklerdik" açıklamasında bulundu.

Demirtaş, "Sanki barikatları, hendekleri HDP kazmış oluşturmuş. Sanki Operasyon emrini HDP vermiş. Sanki askeri, polisi, tankı, topu o sokaklara HDP göndermiş gibi. Ülkenin bütün günahlarını HDP üzerine yığarak bu işten kurtulacaklarını zannediyorlar" dedi.

'Hendekler, barikatlar diyalog, müzakere ile ortadan kalkar, kalkmalı diyoruz'

Demirtaş, "Herkesin yüzde 100 HDP'ye inanmasını beklemiyoruz. Böyle bir şey olamaz bizim böyle bir beklentimiz de yok. Ama her insanın göğüs kafesinde bir kalp, yürek bir de vicdan vardır. Vicdanın kırıntısı kalmışsa bir insanda o kırıntıya sığınarak bütün bu olup bitenleri doğru bir şekilde anlamlandırabilir" dedi.

Demirtaş, "HDP'yi suçlayarak bizi linç ettirmeye çalışarak günahlarından kurtulamazlar. Devleti siz yönetiyorsunuz savaş emirlerini siz veriyorsunuz. Biz gece gündüz barış müzakere çağrısı yapan bir partiyiz. Hendekler, barikatlar diyalog, müzakere ile ortadan kalkar, kalkmalı diyoruz" dedi.

'Başkanlık tartıştırmak size hak da özerklik önermek bize niye suç?'

Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk

Demirtaş, "Masadan kana kendileriydi. Uzlaşma komisyonunu dağıtan kendileriydi. Şimdi yeniden anayasa yapıyormuş gibi davranıyorlar ama hayır tek bir maddeye ihtiyaçları var. Başkanlık. Bu konuda samimiyet yok. Varsa yoksa başkanlık. Ne diyor Başbakan, muhalefet bunu tartışmaktan çekiniyor. En azından tartışalım diyor. E tartışalım. Peki biz özerkliği tartışalım dediğimizde neden vatan haini oluyoruz. Senin önerdiğin model bizimki de model. Sen bütün ülkeyi bir adama teslim edelim diyorsun biz hayır ülkeyi vatandaşlara teslim edelim diyoruz. Seninkini tartışmayınca üzülüyorsun da biz tartışalım dediğimiz de neden vatan haini, bölücü terörist oluyoruz. Başkanlık tartıştırmak size hak da özerklik önermek bize niye suç" diye konuştu.

Demirtaş, olumsuz hava koşulları nedeniyle HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP kadın grubunun haftalık grup toplantısını yapamadıklarını bu nedenle basın toplantısı şeklinde gündemi değerlendireceğini belirtti.

Hakime TORUN - Nursima KESKİN / ANKARA (DHA)

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir