Şehit Babasından Bakan'a Süreç Tepkisi

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Şehit Babasından Bakan'a Süreç Tepkisi

Şehit Babasından Bakan'a Süreç Tepkisi

İzmir Bergama'da muhtarlarla biraraya gelen Bakan Yıldırım'a şehit babasından tepki geldi. Baba İbrahim Eroğlu, "Çözüm süreci taviz verilerek tamamlanırsa hakkımızı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a helal etmiyoruz" dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bergama Askleipon Restoran'da muhtarlar ve partililerle biraraya geldi. Toplantının sonundaki soru cevap bölümünde söz alan İbrahim Eroğlu, oğlu Serkan'ın 15 Mayıs 1992 tarihinde Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde şehit olduğunu belirterek, "Çözüm süreci taviz verilerek tamamlanırsa hakkımızı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a helal etmiyoruz" dedi. Bunun üzerine Bakan Yıldırım, yanına çağırıp, oturmasını istediği şehit babasını dinledi. İbrahim Eroğlu konuşmasında şunları söyledi: "2005 yılında başbakanımız 'bu ülkede Kürt sorunu vardır. Ben bu sorunu çözeceğim' diyerek başlattığı süreç, bugüne geldi. Ülkede Kürt sorunu değil terör sorunu vardır. Şu an ülke Apo canisiyle ve yandaşlarıyla pazarlık yapılarak adeta onlara teslim edilmiştir. Bugün 63 kişilik akil İnsanlar Komisyonu kuruldu. Bu akil insanlar arasında bir tane bile şehit babası yok. Kadir İnanır'ın, Lale Mansur'un, Fehmi Koru'nun canı yanmadı. Bizim canımız yandı. Başbakanımız 'Şehit aileleri bizim yanımızda' diye beyanat vermişti. Ben bu beyanata o zaman da tepki gösterdim. Bu şekilde barış sağlanırsa, sizlere hakkımı helal etmiyorum" diyerek tepkisini dile getirdi.Bakan Yıldırım'ın "Peki siz ne istiyorsunuz? Bu şekilde şehit cenazelerinin ülkeye gelmesinin devamını mı istiyorsunuz?" sorusuna ise Eroğlu, "Başka bir yolla bu iş çözülsün. Fakat terörist başı ve arkadaşlarıyla pazarlık yapılması gururumu incitiyor" diye cevap verip, salondan ayrıldı.

"BU SORUNU ÇÖZMEK İÇİN ELİMİZİ DEĞİL KELLEMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK"

Bergama Askleipon Restoran'da muhtarlar ve partililerle biraraya gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, daha sonra Çiğli İlçesi'nde bulunan Ak Parti İlçe Teşkilatı binasının açılışını yaptı. Açılışta konuşan Bakan Yıldırım, "Ak Parti siyaset üstü bir anlayışla 35 yıldır kangren haline gelmiş ülkenin tamamının birliğini, beraberliğini, kardeşliğini, tehdit edecek bu sorunu çözmek için elini değil kellesini taşın altına koymuştur" dedi. Ak Parti Çiğli İlçe Binası'nın açılışına, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ak Parti İl Başkanı Cahit Kıraç, İstanbul Milletvekili Erol Kaya, İzmir Milletvekilleri Aydın Şengül, İlhan İşbilen, Çiğli İlçe Başkanı Adnan Yılmaz ve çok sayıda partili ve davetli katıldı. Açılışta partililere seslenen Bakan Yıldırım, Türkiye'nin kardeşliğe, birlik ve beraberliğe ihtiyacının bulunduğunu bu anlayışla hizmet götürürken doğu batı ayrımı yapmadıklarını ülkenin her tarafına aynı hizmeti götürdüklerini aktardı. Bakan Yıldırım, 10 yıldır her türlü engellemeye rağmen Doğu ve Güneydoğu'ya hizmet götürdüklerini dile getirerek şunları söyledi: "Makinaları yaktılar, yolları kestiler, inşaatları sabote ettiler, ama biz yılmadık. Dedik ki buradaki vatandaşlarımız hizmeti mutlaka görmeli. Mutlaka hizmet onların ayağına gitmeli. Terörün korkusuyla baskısıyla biz eyvallah edemeyiz, bu hizmetleri götürmemiz lazım. Götürdük, ne oldu ayrı devlet dediler, federasyon dediler, yerel özerklik dediler. En sonunda da kalktılar demokrasi için çözüm dediler. Şimdi normale geldi. İşte bizim dediğimiz de bu. Ne dedik 4 tane T'den vazgeçmeyiz dedik. Nedir bunlar tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak. Ayyıldızlı al bayrağımızın altında bir millet olarak yaşayacağız. Bu 4 T'yi tartışma konusu pazarlık konusu yapmayız." Bakan Yıldırım, PKK'nın yurt dışına çıkma kararı üzerine, "Niye çekiliyorlar diye eleştirenlerin olduğunu, gelince de niye buradalar, niye terör oluyor, niye şehitlerimiz oluyor. Çekilince de 'niye çekiliyorlar' diyerek bizleri eleştiriyorlar. Biz bu ülkede barış, huzur istemiyor muyuz? İstiyoruz. 'Neyi pazarlık ettiniz' diyorlar. Bu 4 T'yi pazarlık ettik. Bunun dışında hiç bir şeyin pazarlığını yapmadık. Bu toprakların bu millete bedelinin ne olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Çanakkale'ye, Sarıkamış'a, Sakarya'ya gidince görüyoruz. İzmir'de görüyoruz. Onun için hiç kimse gelişen birlik beraberlik kardeşlik havasını siyasete asla ve asla malzeme yapmasın" diye konuştu. Binalı Yıldırım. teröre yıllarca harcanan parayla 20 bin kilometre otoyol yapılabildiğini, Boğaz Köprüsü'nden 400 tane yapılabileceğine dikkat çekerken bundan da önemlisi insan kaynağının ülke enerjisinin yıllarca boşuna tüketildiğini ve kimsenin eline birşey geçmediğini ifade etti.

BU SORUMLULUĞA ORTAK OLANLAR ADINI TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZDIRACAK

Biz Sayın Başbakanımızın da dediğini gibi bu yolda kararlılıkla devam edeceğiz diyen Bakan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: "İstiyoruz ki artık kaynaklarımız anlamsız bir iş adına tükenmesin. Bırakın onları bir insanımızın hayatını bile kurtarabilmek bir cihana bedeldir. Kardeşliğe, birliğe, beraberliğe ihtiyacımız var. Doğu'da yaşayan da Batı'da yaşayan da bunu idrak ediyor. Acılar tekrar yaşanmasın. Onun için bunun riskini en üst seviyede alıyoruz. Bu bir vizyon, bir öngörüdür. Bu riski her siyasetçi, her siyasi parti alamaz. Ak Parti siyaset üstü bir anlayışla 35 yıldır kangren haline gelmiş, ülkenin tamamının birliğini, beraberliğini, kardeşliğini tehdit edecek bu sorunu çözmek için elini değil kellesini taşın altına koymuştur. Diğer siyasi partilerden de beklenen bu sürece destek vermek olmalıdır. Eğer tabanlarına, bu sürece destekleyen vatandaşlarımıza bakarlarsa onların hissiyatlarını, isteklerini dikkate alırlarsa bundan başka yol yok. Biz Sayın Başbakanımızın da dediğini gibi bu yolda kararlılıkla devam edeceğiz. Bu tarihi dönemde bu sorumluluğu alanlar, bu sorumluluğa ortak olanlar gelecek yıllarda tarih altın sayfalarında anılacaklar ama bunu göremeyenler yine tarih tarafından yargılanacaklar." Türkiye'de taş üstüne taş koyan herkese şükran sunduklarını belirten Bakan Yıldırım, "Bu ülkede 10 yıldır bir Ak Parti gerçeği vardır. Bunu İzmir'e gelince de Ağrı'ya gidince de Sinop'a, Antalya'ya, Aydın, Balıkesir, İstanbul'a, 81 vilayetin hepsinde bunu bulursunuz. Oy verenlere hizmet oy vermeyenlere nasihat anlayışını yıktık. Seçim bitti, hizmeti ülkenin her tarafına götürdük. Biz bunun geçmiş dönemlerde yerel yönetimlerde çilesini çeken bir partiyiz. Bu tecrübeden hareketle asla ve asla partizanlık yapmadık. Bu belediye bizden değildir demedik" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAltınAntalyaAydınBaşbakanBinali YıldırımİstanbulİzmirRecep Tayyip ErdoğanSakaryaŞehitŞırnakTerörakil insanlar
Görüş Bildir