Şehit Askerin Ailesine Acı Haberi Vermeye Giden Yetkililerin Karşılaştığı Yürek Burkan Manzara

 > 
142PAYLAŞIM

Diyarbakır’da şehit olan Uzman Çavuş Nuh Özdemir’in ailesine acı haberi vermek üzere köyüne giden yetkililer, yürek burkan bir manzara ile karşılaştı. Şehidin annesinin, soğuktan korunmak için naylonlar ve tahtalarla kaplanmış, sıvasız küçücük derme çatma bir evde yaşadığı görüldü. Evin fotoğraflarının internette yayılması üzerine Ordu Belediye Başkanı, evin yenilenmesi için gerekli talimatları verdiğini açıkladı.

Uzman Çavuş Nuh Özdemir, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristler tarafından henüz 26 yaşındayken şehit edildi.

2 yıldır görev yapan ve 1,5 yıllık evli olan şehit asker, geride 5 aylık hamile eşi Leyla'yı ve gözü yaşlı ailesini bıraktı.

Acı haberi vermek üzere önce şehit askerin babası ve eşinin yaşadığı Samsun'un İlkadım ilçesine giden askeri yetkililer, daha sonra şehidin annesinin yaşadığı Ordu'nun Akkuş ilçesine bağlı Salman köyüne doğru yola koyuldu.

Ancak yoğun kış şartlarının hüküm sürdüğü bölgede yollar geçit vermiyordu. Bunun üzerine Karayolları'ndan yardım isteyen yetkililer, önde iş makinesi, arkada kaymakamlığa ait araç, güçlükle ilerlemeye başladı.

8 kilometrelik yolu tam 4 saatte alan yetkililer, köye ulaştıklarında ise adeta yıkıldı. Ailenin sıvası bile olmayan tuğladan evini resmi araçların ışıkları aydınlatırken, şehidin annesi Esme Özdemir'in (60) ellerinde sıkı sıkı tuttuğu şey ise herkesin dikkatini çekti.

Dikkatli bakıldığında, tek katlı köy evinin naylonla kaplı duvarının önünde gözyaşlarına boğulan annenin, oğlundan yadigar kalan yün çorapları tuttuğu anlaşıldı.

Oğlunun şehit olmadan 4 gün önce helallik alarak evden ayrıldığını ve Diyarbakır’a döndüğünü söyleyen acılı anne, kendisine de giderken çoraplarını verdiğini anlattı.

Operasyona çıktığı Pazar günü saat 23.25’de Facebook hesabından son olarak, ’iyi geceler' yazan şehit Nuh Özdemir’den geriye ise, annesine hatıra bıraktığı çorabı ile Ordu’dan ayrılırken eşi ve yeğeni ile birlikte çektiği selfie fotoğrafı kaldı.

Nuh Özdemir’in cenazesi Diyarbakır’da düzenlenecek törenin ardından Samsun’a, oradan da Ordu’nun Akkuş ilçesine getirilecek.

Şehidin ailesinin evi yeniden yapılacak

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

"Diyarbakır'ın Sur ilçesinde şehit düşen evladımız Nuh Özdemir'in baba ocağının fotoğraflarını basın yoluyla gördüm ve gereken talimatları verdim. Şehit evladımız Nuh Özdemir'in ailesinin kaldığı evi yeniden yapacağız. Şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun."

DHA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir