Seçim Sonucu 13 Gün Sonra Resmi Gazete'de

 > 
118PAYLAŞIM
Seçim Sonucu 13 Gün Sonra Resmi Gazete'de

Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçildiğine ilişkin Yüksek Seçim Kurulu'nun kararı görevi teslim almasına saatler kala Resmi Gazete'de yayınlandı. Kararın 15 Ağustos'tan bu yana yayınlanmaması Erdoğan'ın başbakanlık görevinin sona ereceği tartışmalarına neden olmuştu.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 15 Ağustos'ta ilan ettiği cumhurbaşkanı seçimine ilişkin kesin sonuçlar 13 gün sonra Resmi Gazete'de yayımlandı. CHP ve MHP kararın 'hükümetin baskısı, kanunsuz emir ve talimatları nedeniyle' yayınlanmadığını iddia edip, konuyu yargıya taşımıştı.

Resmi Gazete'de yayınlanan kararda "Geçerli oyların salt çoğunluğunu alan Recep Tayyip Erdoğan'ın 12. Türkiye Cumhurbaşkanı seçildiğinin tespitine ve adına Yüksek Seçim Kurulu'nca tutanak (mazbata) düzenlenmesine oybirliği ile karar verilmiştir" denildi.

Karar uyarınca Erdoğan'ın mal bildirimi de Resmi Gazete'de yayınlandı.

CHP ve MHP itiraz etmişti

CHP ve MHP, YSK'nın kesin seçim sonuçlarını açıkladığı 15 Ağustos'tan hemen sonra kararın Resmi Gazete'den duyurulmamasına tepki gösterdi. YSK'nın anayasal görevini tamamlamadığını savunan CHP ve MHP, YSK'ya da başvurarak kararın Resmi Gazete'de yayımlanması konusunda gerekli takibatın yapılmasını istedi.

YSK bu talepleri görüştü ancak bir karar vermedi, "Başvurular konusunda herhangi bir karar verilmesine yer olmadığına hükmedilmiştir" denildi. Ancak YSK her iki dilekçeyi de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Kart AYM'ye başvurdu

CHP'li Atilla Kart, Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ın Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı görevlerini bırakmaması nedeniyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na da başvurdu. Her iki başvurusundan sonuç alamayan Kart, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu. CHP parti olarak AYM'ye ayrı bir başvuru daha yaptı.

CHP, Erdoğan'ın Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı görevlerinin seçildiği anda sona erdiğini iddia ederek, Erdoğan'ın 15 Ağustos'tan sonra atacağı imzaların geçersiz, toplayacağı Olağanüstü Kongre'nin de hukuksuz olduğunu savundu. Anayasa Mahkemesi bu başvurularla ilgili bir karar almadı.

Tartışma nerden çıkıyor?

Anayasa'nın 101. maddesi 'Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer' diyor. Bu maddeyi muhalefet partileri kesin sonuçlar açıklandıktan sonra kişi seçilmiş sayılır diye yorumlarken, AK parti hukukçuları, yemin etmeden cumhurbaşkanı sayılmayacağı, Erdoğan'ın parti ve hükümetteki görevlerine devam edebileceği görüşlerini savunuyor.

Kaynak: Al Jazzera ve Resmi Gazete

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir