Sayıştay: 'Atatürk Orman Çiftliği Arazileri Amacı Dışında Kullanıldı'

 > 
924PAYLAŞIM

Sayıştay: 'Atatürk Orman Çiftliği Arazileri Amacı Dışında Kullanıldı'

Sayıştay, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) 2012 raporunda, devredilen AOÇ arazilerinin amacı dışında kullanıldığını tespit etti.

Sayıştay’ın 2012 AOÇ raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre Sayıştay, devredilen ve amacı dışında kullanıldığı tespit edilen AOÇ arazileriyle ilgili olarak şu tavsiyelerde bulundu:

“- Tohum ıslah istasyonunun kurulması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na aktarılan ve bakanlıkça daha sonra Türkiye Zirai Donatım Kurumuna devredilen, Kurumun özelleştirilmesi aşamasında da, Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla Devlet Personel Başkanlığı, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü ve Sakarya Vilayeti Özel İdare Müdürlüğünün kullanımına verilen, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğünce atıl durumda olduğu ve/veya amaç dışı kullanıldığı tespit edilen arazilerin geri alınmasının sağlanması,

  • Bira fabrikasının kurulması için Tekel Genel Müdürlüğü’ne devredilen, özelleştirme nedeniyle alkol üretimi ile dağıtımı sona eren arazi ve tesislerin, Mülkiyet devrinde belirtilen kullanım amaçlarının ortadan kalktığı, arazilerin bulunduğu bölgenin birinci derece tarihi ve doğal Sit alanı olduğunu tespit etti. Ayrıca Atatürk'ün büyük öneme sahip mirasının korunması ve bir bütün halinde çiftliğin kuruluş amacına uygun olarak yönetilmesinin daha uygun olacağı da dikkate alınarak, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğüne iade edilmesi için başlatılan çalışmaların sürdürülerek, arazilerin geri alınmasının sağlanması.”

AŞTİ KOMPLEKSİ’NDEN KİRA ALACAĞININ TAHSİL EDİLMESİ ÖNERİSİ-

Sayıştay, kira bedeli dava konusu olan AŞTİ Kompleksi arazisi ile ilgili olarak şu tavsiyelerde bulundu:

“Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi Kararının bozulmasına ilişkin Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin Kararı doğrultusunda, gerekli muhasebe kayıtlarının yapılması ile, 1 2012 tarihinden öncesine ilişkin 6 milyon 436 bin 588 TL tutarlı kira alacağı ve bu tarihten sonrası için hesaplanacak fark kira alacağının takip edilmesi ve tahsili gerçekleştirilmeli.”

ANKA | Milliyet

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir