Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sarkisyan: ‘Atatürk'ün Mozolesine Çelenk Koyulması Acı Veriyordu’

 > -

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, ‘Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Türkiye’yi ziyaret ettiğinde Atatürk’ün mozolesine çelenk koyması bize acı veriyordu’ dedi.

Rus televizyonu Birinci Kanal'da Vladimir Pozner'in konuğu olan Sarkisyan, 1915 Ermeni olayları hakkında açıklamalar yaptı.

Ankara'yı sırtındaki bu yükten kurtulmaya davet ediyoruz' 

Ankara'daki mevcut yönetimi bu konuda suçlamadıklarını belirten Ermeni lider, "Ancak Türkiye soykırımı inkar ederek trajedinin tarafı konumuna geliyor. Ankara'yı sırtındaki bu yükten kurtulmaya davet ediyoruz" dedi.

‘Erdoğan'ı trajediyi birlikte anmak için davet ettim'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Erivan'a trajediyi birlikte anmak için davet ettiğini söyleyen Sarkisyan, "Bu sayede bu tür trajedilerin tekrarlanmasının önüne geçebileceğimizi düşündüm. Erdoğan'ın daveti kabul etmeyeceğinden neredeyse yüzde 100 emindim ancak Türkiye Cumhurbaşkanı'nı davet etmeyi bir borç bildim" diye konuştu.

ABD ve İsrail için çıkarlar insani değerlerden daha önemli'

Sarkisyan, ABD ve İsrail'in 1915 olayları hakkında 'soykırım' ifadesini kullanmamasını da eleştirdi.

Ermenistan lideri, "ABD ve İsrail, çıkarlarına insani değerlerden daha fazla önem veriyor. Her iki ülkede Türkiye'deki çıkarları nedeniyle Ankara'yı kırmamayı tercih ediyor" dedi.

‘Atatürk'ün mozolesine çelenk koyması bize acı veriyordu'

Pozner, konuk ettiği Sarkisyan'a "Sovyetlerin yıkılmasından üzüntü duyuyor musunuz?" sorusunu yöneltti.

Yeni kurulmuş ve büyük trajediler yaşamış Ermenistan'ın Sovyetler Birliği döneminde ancak kendine gelebildiğini ifade eden Sarkisyan,  kısa sürede birlik içinde önemli bir ülke haline geldiklerinin altını çizdi.

Ermeni lider, "Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı'nın, Türkiye'yi ziyaret ettiğinde Atatürk'ün mozolesine çelenk koyması bize acı veriyordu. Çünkü o çelenk, Ermenistan'ı da temsil ediyordu" dedi.

Sputnik Türkiye

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir