Sarıgül Şüpheli Sıfatıyla Adliyede

 > 
52PAYLAŞIM

'İnönü çiftinin ölümle tehdit edilmesi' ile ilgili soruşturmaya Emir Sarıgül’ün ardından babası Mustafa Sarıgül de dahil edildi. Sarıgül 'şüpheli' sıfatıyla ifade verdi. Sarıgül’ün İnönü’nün ardından ABD’ye gidip gitmediği de inceleniyor.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ile eşi Nazlı İnönü’nün ‘ölümle tehdit edilmesi’ iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma Mustafa Sarıgül’e uzandı. Bu kapsamda, akşam saatlerinde Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na avukatıyla gelen Mustafa Sarıgül, soruşturmayı yürüten savcıya ''şüpheli'' sıfatıyla ifade verdi. Sarıgül, ifade işlemlerinin ardından adliyeden ayrıldı.

Sarıgül ifadesinde, tehdit iddialarını reddetti ve Hayri İnönü'ye belediye başkanlığını bırakması konusunda herhangi bir baskı yapmadığını söyledi.

Dosyanın ikinci şüpheli Mustafa Sarıgül

Oğlu Emir Sarıgül’ün soruşturma kapsamında önce ‘tanık’ ardından ‘şüpheli’ olarak ifade vermesinin ardından dosyaya Mustafa Sarıgül de dahil edilmişti. Şişli’nin eski belediye başkanı Mustafa Sarıgül de artık dosyanın ikinci şüphelisi olmuştu. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılığı, Mustafa Sarıgül’e ‘şüpheli’ sıfatıyla tebligat göndermişti.

Sarıgül’ün yurtdışı çıkış kayıtları incelenecek

Soruşturma savcılığı, Hayri İnönü’nün ABD'de olduğu tarihlerde Sarıgül’ün ABD'ye gidip gitmediğine ilişkin kayıtları da İstanbul Emniyeti'nden incelemesini istedi. İstanbul Emniyeti, Mustafa Sarıgül’ün yurtdışına giriş-çıkış kayıtlarına inceledikten sonra savcılığa bilgi verecek.

Nazlı İnönü’nün açıklamaları ile soruşturma başlatıldı

Soruşturma Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün eşi Nazlı İnönü'nün Hürriyet Gazetesi'ne verdiği röportajda eski başkan Mustafa Sarıgül’ün kendilerini ölümlü tehdit ettiğini açıklamasının ardından başlatıldı. Daha sonra İnönü çiftinin ‘müşteki’ olarak ifadesi alındı. İki isimde Mustafa Sarıgül’ün kendilerini ölümle tehdit ettiğini iddia etti.

Şişli Belediyesi'ndeki gerginlik 4 Kasım 2014'te başladı. Hayri İnönü, Mustafa Sarıgül döneminden gelen kritik görevlerdeki 12 müdürü görevden aldı. Bu görevden almaların yanı sıra seçimin ardından, Başkanvekili ve Koordinatör Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Mustafa Sarıgül’ün oğlu Emir Sarıgül’ün de yetkilerini kıstı.

Hayri İnönü’nün bu tasarruflarını Galatasaray’ın bir gün sonra Dortmund ile oynayacağı Şampiyonlar Ligi maçına gitmek için havalimanında bekleyen Emir Sarıgül öğrendi. Hemen belediyeye geri döndü ve tümünü babası Mustafa Sarıgül ile birlikte belirledikleri CHP Şişli Belediye Meclis Grubu’nu topladı. Grup görevden almalara ve yetki budanmasına karşı çıktı.

Daha sonra kavga daha da gün yüzüne çıktı. Önce İnönü’nün danışmanı Boysan Yakar belediye içinde bir grubun saldırısına uğradı. Ardından İnönü’nün eşi Nazlı İnönü ‘tehdit edildik’ diye açıklama yaptı. Bu açıklamanın ardından Emir Sarıgül basın toplantısı düzenleyerek istifa ettiğini açıkladı.

Kaynak: Al Jazeera, AA

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir