Şampiyonlar Ligi'nde Yapılan Format Değişikliklerinden Türkiye Nasıl Etkilenecek?

 > -
Abone ol

UEFA, ülkeler sıralamasında ilk dört sırayı alan liglerden dörder takımın 2018-19 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılacağını açıkladı. Bu haliyle, İngiltere, İspanya, İtalya ve Almanya, turnuvada toplam 16 takımla mücadele etmeyi garantilediler. 

Peki 2018-19 sezonunda ne farklı olacak? Türkiye bundan nasıl etkilenecek?

Değişiklikler sadece bununla değil. 2018-19 sezonundan itibaren Avrupa'nın 1 numaralı organizasyonunda neler değişiyor?

Ülke puanı kulüpleri etkilemiyor

Format değişikliği sadece bununla sınırlı değil. Artık kulüplerin sıralamasındaki katsayılar belirlenirken, ülke puanı devrede olmayacak. Takımların kendi sonuçları, kendi katsayı puanlarını belirleyecek.

Avrupa Ligi şampiyonu direkt katılıyor

Format değişikliği Avrupa Ligi şampiyonuna da yarayacak. UEFA Avrupa Ligi'ni müzesine götüren takım, 2018-19 sezonundan itibaren, playoff turunu geçmek zorunda olmayacak ve gruplara direkt katılacak.

Finansal getiriler azalacak

UEFA, kulüplerin turnuvadan elde ettikleri finansal faydaların da artacağını duyurdu. Buna göre katılım ödemesi, turnuvadaki performans, kulüp puanı ve market payı üzerinden dört aşamalı yeni bir ödeme sistemi belirleniyor.

Türk takımları nasıl etkilenecek?

UEFA'nın bu kararı, ülkeler sıralamasında yukarıda yer alamayan ligler için çok da hayırlı değil gibi gözüküyor. UEFA, Şampiyonlar Yolu ve Ligler Yolu olarak ikiye ayırdığı ve lig şampiyonlarına direkt katılım hakkı sunduğu formatın değişmeyeceğini açıkladı. Yani Türkiye şampiyonu turnuvaya doğrudan katılım hakkını koruyacak.

UEFA yıl sonunda yapacağı toplantıyla, yeni statüyle birlikte kalan ülkelerin kaç takımla turnuvada yer alacağının belirleneceğini açıkladı.

Goal

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir