Şahsına Münhasır İskandinav Ülkesi Norveç Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 25 Aydınlatıcı Gerçek

432PAYLAŞIM

Norveç'in güzel, zengin fakat pahalı bir ülke olduğu doğru. Burada yiyecekler diğer Avrupa ülkelerinden%55 daha pahalı, insanların maaşları kaliteli bir hayat için yetiyor da artıyor bile ve kısa çalışma saatlerine rağmen üretkenlik çok yüksek!

1. Burada toplum tamamen güven üzerine kurulu.

encrypted-tbn0.gstatic.com

Burada bir haftalığına bir evi bedavaya tutabilirsiniz. Evi kullandıktan sonra anahtarları ev sahibine geri vermeniz bekleniyor.

2. Birlikte eşya almak ilişkiler için önemli bir adım.

i.gifer.com

Norveçlilerin yakınlık anlayışı dünyanın geri kalanından farklıdır. Burada yakınlaşmak adına atılan büyük adımlardan biri, IKEA'dan birlikte eşya satın almak.

3. Birinin sizin hesabınızı ödemesi ayıp karşılanır.

fattmerchant.com

Bu durum hem kadınlar hem de erkekler için geçerli. Burada herkes bağımsız olmayı tercih ettiği için böyle bir jest yanlış anlaşılabilir.

4. Norveçli insanlar kişisel alanlarına oldukça fazla önem verirler.

encrypted-tbn0.gstatic.com

Çekingenlerdir ve havadan sudan konuşmayı sevmezler. Onlara göre otobüste iki koltuğu birden kaplamak, pencereye dönüp müzik dinlemek oldukça normaldir. Bir Norveçli'nin yanına otobüste asla oturmayın çünkü bir sıkıntınız olduğunu düşünebilirler. Tek istisna her yerin dolu olması ve oturacak tek yerin o kişinin yanı olması olabilir...

5. Yerel nüfus duygularını içinde yaşar.

encrypted-tbn0.gstatic.com

Buradaki insanlar kişisel alanlarını o kadar önemser ki, soğuk görünürler. Şefkatlerini göstermek için insanların sırtına bir kez vururlar, bu yeter de artar bile onlar için.

6. Tıbbi yardım çok pahalıdır.

encrypted-tbn0.gstatic.com

Norveç'e giderseniz ister turist olun, ister taşınıyor, mutlaka önce şu an yaşadığınız yerde dişçiye gidip sorun olmadığından emin olun. Norveç'te diş tedavileri oldukça pahalıdır.

7. Eczaneye gidip istediğiniz ilacı alamazsınız.

Eczaneden reçetesiz alabileceğiniz tek şey, bazı ağrı kesicilerdir. Doktorlar dahil olmak üzere çoğu İskandinav, tüm sağlık problemlerinin %90'ının üç şeyle çözülebileceğini düşünür: fiziksel egzersiz, balık yağı ve ibuprofen.

8. Ambulansı her şey için arayamazsınız.

encrypted-tbn0.gstatic.com

Bir yerinizin acıması hemen doktora görüneceğiniz anlamına gelmez. Doktor görmek için randevu almanız gerekir ve bu randevular belki 2-3 hafta boyunca gelmez. Ambulanslar yalnızca ciddi durumlarda aranır.

9. Şehrin içinde paralı yollar bulunmaktadır.

encrypted-tbn0.gstatic.com

Mesela iş veya alışveriş için farklı bir bölgeye gitmeniz gerekiyorsa, kullandığınız yol için para ödersiniz. Çok pahalı değildir fakat doğal oalrak sık sık araç kullananlar önemli miktarlar öder.

10. Norveçliler çevre dostudur.

files.brightside.me

Oslo'da birçok elektrikli araba bulunur ve yerel nüfus bu arabaları aktif olarak satın alır. Ayrıca arabalar elektrik gücü olarak hidrogüç santralleri kullandıkları için, bu arabalar oldukça çevre dostudur.

11. Norveç'te mesai saatleri kısadır.

www.oilandgaspeople.com

Mesailer genelde 8.00-15.00 ila 9.00-16.30 arasıdır. Bu saatler günde 7,5 saati ve haftada 37,5 saati geçmez. Yılda da 5 hafta tatilleri vardır.

12. CV fotoğraflarının mutlu olması gerekmektedir.

encrypted-tbn0.gstatic.com

Özgeçmişinize koyduğunuz fotoğrafta gülümsemeniz gerekir. Bu durum gelecekteki iş vereninizin sizi işe alma isteğini destekler. Norveç'te insanlar CV fotoğrafları için ciddi pozlar vermezler.

13. Ücretli izin her zaman Haziran'da ödenir.

encrypted-tbn0.gstatic.com

Tatile hangi ayda ya da kaç günlüğüne gittiğinizin hiçbir önemi yok. Ücretli izin ödemeniz Haziran ayında yapılır. Diğer aylarda ise normal maaşınızı almaya devam edersiniz.

14. El işi oldukça önemsenir.

encrypted-tbn0.gstatic.com

Elle yapılan her şeye oldukça iyi ücretler ödenir. Bu durum el işi sayılabilecek her şey için geçerlidir: tamirler, araba bakımları, vs.

15. Norveçliler rahatlığı severler.

Çevrelerini rahat hale getirme şansını asla kaçırmazlar. Bu durum hem evleri hem de halka açık yerler için geçerlidir. Hafta sonlarıdağlara gitmeyi ve susuz-elektriksiz evlerde kalmayı severler. Hatta fotoğrafta olduğu gibi toplu taşıma duraklarına bile rahatlık katmaya çalışırlar.

16. Norveç'te yiyecekler pahalıdır.

encrypted-tbn0.gstatic.com

Ülkedeki ortalama gelir ayda 4000 dolar olsa da, 3 kişilik bir ailenin bir ailenin haftalık yiyecek harcaması 180 Euro'ya varabilmektedir. Garsonlar yaklaşık 2000, tesisatçılar 3500, muhasebeciler ise yaklaşık 5600 Euro kazanırlar.

17. Para birikimine karşı tutumları alışılmışın dışındadır.

www.dutkoworldwide.com

Norveçliler ev alırken indirim istemezler ama 5-6 Euro kar etmek için İsveç'e yolculuk etmeye hazırlardır.

18. Plastik şişeler para demektir.

www.ibizainspiracion.com

Plastik şişeleri marketlere geri verebilirsiniz. Şişelerin üzerinde her şişenin ne kadar ettiği yazar. Şişeyi geri getirdiğinizde makineler üzerindeki kodu okur ve size ettiği kadar indirim fişi verir. Böylece bir dahaki sefere yemek alırken bu indirimi kullanabilir ya da bağışlayabilirsiniz. Birleşmiş Milletler'e göre burada insanlar plastik şişelerinin %97'sini geri dönüştürüyor.

19. Kadınlar belli bir zamandan önce bebek sahibi olmaya çabalar.

encrypted-tbn0.gstatic.com

Froginthefjord blogunda şöyle yazmış: "Bebek sahibi olmayı planlarken Norveçliler Çinliler ya da Kızılderililer gibi astrolojiye bakmazlar. Onlar bebeklerinin 1 Eylül'den önce doğduğuna emin olmak isterler ki bebekleri için ana sınıfında bir yeri garantileyebilsinler. İş arkadaşlarımdan biri bu yüzden bebeğini normalden önce doğurmak için akupunktur yaptırmıştı."

20. Çocuklarını çok önemserler.

encrypted-tbn0.gstatic.com

Burada doğum izni 9 aydır ve bir yıla kadar uzatılabilir. Sonrasında çocuklar ana sınıflarına verilirler. İlk haftada ise ebeveynlerden biri (mümkünse ikisi) bebekle beraber ana sınıfına gelir ve bebeği kısa bir süre için bırakır. Zamanla bu süre uzatılır. Bu alışma süreci stresli değildir ve uzmanlar anne ve babalara çocuklarına doğru şekilde veda etmeyi öğretirler ki onları özlemesinler.

21. Ana sınıflarında çok nadir çorba içerler.

encrypted-tbn0.gstatic.com

İskandinav ana sınıflarında çocuklara haftada yalnızca bir kez çorba verilir.

22. Çocuklar her havada sık sık dışarı çıkarlar.

encrypted-tbn0.gstatic.com

Tachplanet takma adlı bir anne YouTube kanalında "bir çocuk su birikintisinde oturuyor ve diğer bir çocuğa su atıyorsa bu tamamen normaldir çünkü ikisi de su geçirmez kıyafetler giyiyor olacaklardır, herkes mutludur" demişti.

23. Çocuklara fast food yedirmek, tamamen normal karşılanır.

files.brightside.me

Norveç'e 10 yıl önce taşınan bir kadının dediğine göre, Norveç'te kadınlar çocukları 1 yaşını geçtikten sonra anne sütüyle beslemeyi pek sevmedikleri için, çocuklarına McDonald's yediriyorlar.

24. Çocuklar dışarıda, soğukta uyuyorlar.

files.brightside.me

Norveçlilerin sıra dışı bir geleneği var: Çocuklarını bebek arabalarıyla dışarıda uyumaya bırakıyorlar. Bunu çok soğuk olduğunda bile yapıyorlar.Bazı yerel anneler bunun çocuğun soğuğa alışmasına yardımcı odluğunu ve vücutlarının virüslere daha dayanıklı hale getirdiğine inanıyorlar. bunun etkili olduğunu  kanıtlayan bir bilimsel kanıt yok.

Norveç'e taşınan Sarah isimli bir kadın bu gelenek ile tanışışını şöyle anlatmış:

"Küçüklerin nerede olduğunu sordum, kadınlardan biri veranda kağısını göstererek dışarıda uyuduklarını söyledi. Hava -5 dereceydi ve kar yağıyordu. Şok oldum. Meğer bu oldukça normal bir şeymiş. Yüne sarılı çocuklarını soğukta uyumaya bırakıyorlarmış."

25. Çocuklar akşam 7'den önce uykuya yatırılırlar.

encrypted-tbn0.gstatic.com

"Norveç'te çocuklar 19.00 gibi, hatta belki daha erkenden yatırılırlar. Saat 17.00 olduğunda yemeklerini yemişlerdir. İnsanlar nasıl işten 16.30'da dönüp 17.00'da yemek hazırlarlar? İmkansız! Peki çocuklar neden bu kadar erken uyur? Nedenini sorduğum ailelerin çoğu mantıklı bir cevap veremese de uzmanlar söylüyorsa ve diğer aileler de yapıyorsa doğru olsa gerek" diyor Froginthefjord.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
orhan-gonen

Ülkemiz çok güzel! her konuda iklim insan doğa,başka ülkeleri araştırdıkça ülkemizin ne kadar daha güzel olduğunu her seferinde görüyorum...

melih-gode

#25 de alt açıklama kısmının sonunda random gülmüş mü yoksa o bir isim mi anlayamadım :D

alican-turkkollu

Frog in the Fjord (Fiyorttaki Kurbağa) bir nickname olsa gerek.

melih-gode

Waow cidden yazdın mı ya yapma geri al gözlerimi kanatma n'olur :D

alican-turkkollu

Gecenin vehametiyle ciddiye almışım.

merve-cindoruk

çok güzel bir içerik olmuş, gidemedim gidemem de muhtemelen ama merak ediyordum bilgienmiş oldum.

serkantoker06

Bunun yabancı sitelerde Türkiye ve Türkler hakkında olanı var mı acaba ?

fenni-sunnetci

ballanira ballandira anlattiginiz norvec 'lilerin her yaptigi dogru degil elbette ,ancak cok uygar bir toplum olduklari kesin Turkiye ile kiyaslandiginda heyecani sifir bir ulke .bizim gunluk yasamimizi bi bilseler tum dunya ulkeleri dizilerini burada cekiliyor sanirlar.her sey var biz de

Görüş Bildir