Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sabah-Atv'nin Satışı İçin 550 Milyon Dolarlık Havuz Oluşturulması TBMM'de

-

CHP: Satış için havuz talimatını Başbakan mı verdi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Umut Oran, Çalık Grubunun sabah-atv satışına ilişkin olarak işadamlarının katkı sunacağı 550 milyon dolarlık yardım havuzu oluşturulduğu iddiası ile ilgili soru önergesi verdi. 

Umut Oran'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelttiği sorular şöyle:

1.       Sabah-atv grubunu 4 yıl önce 1,1 milyar dolara satın alan ve damadınızın da uzun süre çalıştığı Çalık Grubu, Halkbank’tan aldığı 750 milyon dolar krediyi geri ödedi mi? Çalık Grubu, Halkbank’tan aldığı 750 milyon dolar krediyi kaç taksitte hangi tarihlerde ne kadarlık bölümünü geri ödedi ? 

2.       İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’ın dosyası elinden alınana kadar yürüttüğü, ikinci yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında teknik takibe yakalandığı biçimiyle, size yakın işadamlarının bir para havuzu (yardım havuzu) oluşturarak Sabah-atv grubunu satın almaları için talimat verdiniz mi? Ya da söz konusu işadamlarına bu yönde bir telkininiz oldu mu?

3.       Sizin yönlendirmeniz üzerine Sabah ve atv’nin satışı için son dönemde devletten büyük ihaleler alan işadamlarından destek talep edildiği ve bu amaçla 550 milyon dolarlık havuz oluşturulduğu, havuza “su koyacak” işadamlarının ise Mehmet Cengiz, Celal Koloğlu, İbrahim Çeçen, Adnan Çebi, Hayrettin Özaltın, Muzaffer Nasıroğlu ve Abdullah Tivnikli’den oluştuğu iddiası doğru mudur? 

4.   Grubu, Zirve Holding’in devir alacağı, başında ise Ömer Faruk Kalyoncu’nun bulunacağı duyumu doğru mudur?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir