Ressam Bahar Akçura'nın Tuvalinden Taşan Birbirinden Güzel 27 Tablo

-

Bahar Akçura Ankara doğumlu bir sanatçı. Ressam olan anne ve babası sayesinde, renkli ve sanatsal bir yaşam algısı edindi ve çok küçük yaşlardan beri her zaman resimle ve sanatın diğer dallarıyla yakından ilgilendi. Kendini bildiği zamanlardan da önce çizmeye başladı ve resim, o an ne yaparsa yapsın, hep bir parçası oldu. ODTÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Akçura, aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı ve 2012 yılından itibaren tamamen resme odaklandı. Kayıhan Keskinok, Osman Akbay, Tansel Türkdoğan, Sezai Kara and Orhan Taylan atölyelerinde resim çalışan sanatçı, Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi ve ODTÜ'de çeşitli karma sergilere katıldı. İlk kişisel sergisini Şubat 2015'de Ankara Tatbikat Sahnesinde, ikinci kişisel sergisini Haziran 2015'de İstanbul Sanayi Odası Sanat Galerisi'nde açtı. Ankara ve İstanbul'da yaşayan Bahar Akçura çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmekte.

Bahar Akçura yağlıboya ve karışık teknikle hayata geçirdiği resimlerinde, insan bedeni, bu bedenin aracılığıyla dışa vurulan duygular, insan ilişkileri ve kendini ve bedenini seven güçlü, cesur kadınlara olan hayranlığı nedeniyle figüratif resimler yapıyor. Tablolarında, insanın etrafına kaynaşarak anlam yaratan yalnız duruşundan büyülendiğini söyleyen sanatçı, bu yüzden bilinçli olarak figürlerin içinde bulunduğu ortam ve içeriği belirtmekten uzak duruyor. Tablolarının, kendisinin kolayca dışa vurmadığı duyguları için de bir çıkış noktası olduğunu, resimlerine bakanların resimlerdeki nesne ve dolaylı olarak sanatçının kendisiyle bir bağ(lantı) kurması için bir araç olmasını, izleyenlerin resmedilenin ötesindekileri algılamasını ve her bakışta haz almasını amaçlıyor. Sanatçı, resme bakışı ve yaklaşımının, aldığı psikoloji eğitimi ve uzun yıllar genç öğrencilerle çalışmanın getirdiklerinden oldukça etkilendiğini, insan bedeni ve ruhunun düzlemleri, katmanları ve barındırdığı sonsuz olasılıklarla büyülenmeye devam edeceğini söylüyor. Akçura, bu açıdan kendini, bir 'insan, duygu, ilişki' gözlemcisi, koleksiyoncusu ve maceracısı olarak tanımlıyor, algısını resim dışındaki bütün sanat dallarına, sosyal ve teknolojik değişiklere de açık tutuyor.

Size sanatçının çalışmalarından bazılarını sunmak bizim için büyük bir keyif. Sanatçı hakkında daha fazla bilgi için bakınız.

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

19. 

20. 

21. 

22. 

23. 

24. 

25. 

26. 

27. 

Sanatçının toplumsal duyarlılığını gösterdiği tabloları da mevcut; işte Ali İsmail Korkmaz.

Ve Soma faciasının ardından bize kalanlar...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gunel-ayvaci

Harika çalışmalar. Tebrik ederim Bahar.

alper-kural

editörün arkadaşı herhalde

yesilzeytinn

Çok iyi

Başlıklar

AnkaraİstanbulOrta Doğu Teknik ÜniversitesiSomaanne
Görüş Bildir