Reina Saldırısının Ardından Yabancı Bir Gazetecinin Yazısını Mutlaka Okumalısınız

5.9bPAYLAŞIM

New York Times muhabiri olan ve El-Kaide ile IŞİD üzerine haberler yapan gazeteci Rukmini Callimachi, dün geceki Reina saldırısının ardından IŞİD'in Türkiye'deki stratejisi üzerine bir tweet serisi yazdı.

Kaynak: https://twitter.com/rcallimachi/status/8...

1. 

"İstanbul'da gece kulübüne yapılan saldırının arkasında kimin olduğunu söylemek için henüz erken, ancak IŞİD'in Türkiye'ye yönelik tehditleriyle ilgili bazı bilgiler paylaşmak istedim."

2. 

"Geçmişte IŞİD, Türkiye'de toplu sivil ölümlerinin olduğu saldırıları üstlenmedi. Örnek vermek gerekirse, örgüt havalimanı saldırısını üstlenmedi."

3. 

"Rita_Katz'in de dahil olduğu bazı analistler bu durumun IŞİD'in, çoğunluğu Sünnilerden oluşan ve bu nedenle daha dikkatli olmaları gereken ülkeler için uyguladığı bir strateji olduğunu belirtiyor."

4. 

"Türkiye'deki saldırıların üstlenilme şablonu, diğer bir Sünni ülke olan Bangladeş'teki saldırıların üstlenilmesiyle benzer. İkisinde de IŞİD, sadece hedefli saldırıları üstlendi."

5. 

"Örneğin Türkiye'de IŞİD; aktivistlere karşı olan, ABD'li bir çalışana karşı olan ve bir emniyet görevlisine karşı olan suikastleri üstlenmişti."

6. 

"Fakat iş birden fazla silahlı adam tarafından gerçekleştirilen İstanbul'daki havalimanı saldırısına geldiğinde saldırıyı üstlenmediler, ki yetkililer saldırının arkasında IŞİD'in olduğuna inanıyor."

7. 

"Benzer şekilde; İstanbul'da turistlere karşı yapılan saldırılar ile Ankara'daki bombalı saldırılar gibi, kendi tabanlarını oluşturan Sünni sivillerin de hayatını kaybettiği hiçbir olayı üstlenmediler."

8. 

"Burada belirtilmesi gereken ilginç bir diğer şeyse; IŞİD'in Türkiye'ye karşı olan söylemlerindeki artış ve IŞİD yayınlarında yer alan Türkiye'ye karşı saldırı çağrıları."

9. 

"Nashir Medya Vakfı daha birkaç gün önce, Noel etkinliklerine saldırı çağrısında bulundu. Sondan ikinci paragrafa dikkat."

Paragraf: "...Bu sizin şansınız, sizin gününüz. Kutlamaları hedef alın. Kutlamaları, toplanmaları, kulüpleri, çarşı pazarları, tiyatroları, sinemaları, alışveriş merkezleri ve hatta hastaneleri sizler için mükemmel hedefler..."

10. 

"Önemli bir ayrım: Nashir Medya Vakfı resmi IŞİD yayın organı değil ve yanlış bir şekilde öyle lanse ediliyor. Yine de IŞİD destekçisi bir medya organılar."

11. 

"Fakat Türkiye'yi kan gölüne çevirmeye yönelik IŞİD açıklamalarını bulmak için çok da uzağa bakmaya gerek yok, IŞİD halifesinin kendi açıklamalarına bakmak yeterli."

12. 

"Sadece birkaç hafta önce, Ebu Bekir el-Bağdadi aylar sonra yayınladığı ilk ses kaydında, Türkiye'yi hedef alınacak ülkelerden biri olarak gösterdi."

13. 

"Ayrıca geçen haftalarda IŞİD, kendilerinin resmi yayın organlarından biri olan Rumiyah dergisinde Diyarbakır saldırısını üstlendi ve haklı göstermeye çalıştı."

14. 

"Bir de mekan olayı var: Bir kulübe saldırmak klasik IŞİD işi. Alkol servis ediliyor olması herkesi onların gözünde meşru bir hedef haline getiriyor."

15. 

"Buna örnek olarak yakın zamanda gerçekleştirilmiş eylemlerden bazıları Paris'teki Bataclan konser salonuna olan saldırı ile Orlando'daki Pulse gece kulübüne yapılan saldırı."

16. 

"Tüm bunlarla söylemek istediğim, IŞİD'in artık geçmişteki tavrını bir kenara bırakıp bu olayla birlikte Türkiye'deki toplu sivil ölümlerini de üstlenmeye başlayıp başlamayacağını merak ediyorum."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mavi201

kimin yaptığının hiç bir önemi yok. sonuçda işid de pkk da fetö de terör örgütü. önemli olan konu 6 aydır ohal olan bir ülkede güvenlik konusundaki vurdumduymazlık. Siyasiler çok ciddi olabilirler peki uygulayanlar. En basitinden istanbulun en önemli yerlerinden kapalıçarşıya gidip bir bakın. her kapıda bir özel güvenlik ve 2 polis. özel güvenlik kafasına göre insan kontrol ediyor. polisler ise ya esnafla muhabbet halindeler ya da telefonları ile meşguller. gelenden geçen gram haberli yok. hal böyleyken bu ülkede daha çok terör olayı olur.

timur-gokce

Bravo etkileyici bir analiz olmuş, aydınlandık. Gerçekleri görmeye başladık falan filan. Buarada it topluluğu daeş bugün olayı üstlendi. bizim duymak istediğimiz cevaplar basit, abd oyunu bu, masonlar var işin içinde, israil var bu işin arkasında, İngilizler var bize böyle şeylerle gel. ötekiler tırıvırı .

layd

şu aralar orta doğu da kim sıkıntıya düştü ise kullandıkları maşalar katliamı yapan bacım. tereciye tere satma.

boltonlarin-remzi

Türkiye siyasi tarihinde sanırım bu kadar kalleşin bir arada olduğu döneme denk gelmemiştir. Yazık ki bizler de bu iğrenç dönemin tanıkları olarak hayatımıza devam ediyoruz (henüz herhangi bir saldırıda ölmemişsek). Sizin diyanet işleri bakanlığınız! çıkıp yılbaşı kutlamaları kötüdür haramdır diye fetva verir cuma hutbesinde okutursa bırakın işid'i, sıradan bir halk insanı da gaza gelip komşusunu keser. Biz önce millet olarak dini bu kadar acımasızca kullanıp insanları birbirine düşüren, ötekini berikine kötüleyen halkı galeyana getiren söylemleri durdurmaz, söyleyenleri silkeleyip kendine getirmezsek daha çok mevzu görürüz. Bunlar reklamlar halen. Daha en beterini görmedik.

sebahattin-borucu

Ahanda birileri cuma hütbesine bağladı. İşid in cumaya gidip gitmediğini bir araştır bakalım. . Size göre her müslüman İşid mi oluyor. Bence yazarken biraz düşünün derim.

merve-cildir

gfsahfadg boltonların remzi nin dediğini pek anlamamışsın, bir kez daha oku istersen. !

vowa

cuma hutbesini dinlemişsen insanları birbirine düşürmenin senin ya da benim elime silahı alıp rahatlıkla mekan basıp adam öldürmeme ışid desteği olmadan teşvik etmek anlamına geldiğini kastediyor. Birlik olmak demek motomot doğru olmayan ya da insanlara saygı gösterilmeden saçma şeylerin doğru olduğunu varsayıp ötekileştirmek değildir. Birlik olmak demek farklı da düşünen birbiriyle sürekli debelenerek büyüyen iki kardeş gibi dışarıda ki düşmanı ayırt edip ona karşı kozları birleştirmek demektir. aramızda ki problem büyük küçük ne olursa olsun onu daha sonra gündeme getirmektir. galeyana getirmek değildir.

boltonlarin-remzi

Merve Çıldır ne söylediğimi gayetle iyi bilmişim ki bir sürü insan anlayabilmiş. Sen anlayamamışsan şayet belki sorunu biraz kendinde aramalısındır. Sebahattin Boru her Müslüman ışıd değil elbet. Ama Müslüman derken senden bahsetmiyorum. Siz Müslüman olduğunuzu ZANNEDİYORSUNUZ. Gerçek islam sizin yaşadığınız değil :) hani siz çok seversiniz bu kalıbı. Gerçek islam işte gördüğünüz ışid oluyor. Gerçek islam alkol alıp mini etek giyen, öpüşen, kafir küffarlarla dolu bir gece klübünü yılbaşı kutluyorlar diye eline tüfeği alıp Allah yolunda iyi bir iş yaptığını sanan ve insanları kurşuna dizen teröristin inandığı din. Sizinj yaşadığınız gerçek islam değil. Benden zerre farkın olmadan yaşıyorsun ama söze gelince Müslümanım diyorsun. Öyle Müslüman olunmuyor.

boltonlarin-remzi

Gerçek Müslümansan başını kapatıcaksın, 5 vakit namaz kılacak orucunu tutacaksın. Hacca gideceksin ilk iş. Hacca gidip gelmeyi karşılayacak paran var kenarda ve sen çalışıyorsun diye erteliyorsan olmaz. İlk iş hacca gideceksin. Ama kitapta çalışmak kutsal diyor ben çalıştığım için gidemiyorum. Çalıştıgım için namaz kılamıyorum. Hadi orda seksiler. Bahanelerini sevdiklerim. Bu kadar körü körüne savunduğunuz dinin direklerini bile yerine getiremeyecek kadar tembelsiniz ve gelip burda millete Müslümanlıkla ilgili ahkam kesiyorsunuz. Korkaksınız. Sadece "ulan ya varsa cehennem" kaygısı yüzünden Müslümanım diyorsunuz. Bir korkak gibi yaşayacak bir korkak gibi ölecek bir korkak gibi öldüreceksiniz insanları. Eline alacak taramalıyı yüzlerce masum insanın üzerinden geçecek Allah için öldüreceksiniz. Bir parça aydınlanmanızı diliyorum 2017 den. Sadece biraz.

merve-cildir

sebahattin borucuya demiştim. senin söylediklerini anlayamamış tekrar oku diye... senlik bir durum yok : )

boltonlarin-remzi

sorry ön yargı çok kötü bişi

57alay

diyanet yılbaşı kutlamayın demiyor, kutlama şeklini eleştiriyor

boltonlarin-remzi

Naabak hacı namaz mı kılak? Ayrıca da diyanet kim oluyor da benim evimin içinde, dışında yılbaşını ya da herhangi bir şeyi kutlama biçimime karışabilme cürretinde bulunuyor. Kedi mi kesmişiz, dana mı kesmişiz, adam mı kesmişiz, koç mu kesmişiz, orman mı yakmışız, tecavüz mü etmişiz? Diyanet işlerinin olduğu ama ahlaksızlıkların tavan yaptığı da kaç memleket var böyle acaba?

toreador

Hepimiz birbirimizden korkar hale geldik maalesef ve ancak her insanin olumunden sonra seyi konusabiliyoruz kokunu kurutacagiz e tamam kurut o zaman madem soylemesi bu kadar kolay bu ulke hic bu kadar kotu olmadi umarim bu gunleri de en kisa zamanda atlatiriz ama ulke icinde bolundukce cok zor

Görüş Bildir